Dotace na elektromobily letos v Česku nebudou

foto Ilustrační foto - Škoda Enyaq iV

Praha - Ministerstvo průmyslu a obchodu letos v České republice nepočítá s obnovou dotačního programu na nákup elektromobilů. Možná až v dalších letech.

Dotace na nákup elektromobilů alespoň pro orgány státní správy a samosprávy nebo firmy jsou v řadě zemí nástrojem, jak státy podporují rozšíření elektromobility. Zda je tato forma správná nebo ne, je věc diskuse, každopádně je to realita.

V loňském roce existoval dotační program ministerstva průmyslu a obchodu „NÍZKOUHLÍKOVÉ TECHNOLOGIE – Elektromobilita“. Malé a střední podniky v ní mohly žádat o dotaci buď na nákup elektromobilu nebo vybudování nabíjecí stanice ve svém areálu. Podpora mohla být ve výši 25 – 40 procent uznatelných nákladů do určité výše. Vyčleněno na tyto účely 150 milionů korun.

Letos ale podobný program zřejmě vyhlášen nebude. „Koncem roku 2021 by mohla být vyhlášena výzva na podporu elektromobility a vozidel na alternativní pohon z Národního plánu obnovy (NPO). Vyhlášení výzvy je závislé na schválení Evropské komise,“ uvedl Marek Vošahlík z tiskového odboru MPO. „Pro období 2021 – 2027 MPO připravuje Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK), kde se počítá s podporou alternativní dopravy (vozidel na alternativní pohon). V současné době dochází k jednáním s EK, zda a v jakém rozsahu bude elektromobilita podporována. Výzvy OP TAK budou s velkou pravděpodobností vyhlášeny v roce 2022.“

Kromě standardních akčních ceníků, které jsou běžné pro většinu modelů na českém trhu, nechystají příliš velkou podporu elektromobilitě ani samotné automobilky, s výjimkou nabídek na elektropříslušenství zdarma nebo výhodnější cenu nabíjení po omezenou dobu.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je čtvrtek 23. září 2021

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď