Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu

foto Ilustrační foto - Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (na snímku z 24. srpna 2020).

Praha - Cestovním kancelářím, agenturám a průvodcům bude v programu COVID cestovní ruch k dispozici 500 milionů korun, schválila to dnes vláda. Na twitteru to uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Ta minulý týden uvedla, že půl miliardy korun pro toto odvětví je vyčleněno z rozpočtu jejího resortu. Podpora cestovního ruchu by měla alespoň 3,5 mld. Kč, schválená půl miliarda je neadekvátní, uvedl jednatel CK Travel Family Ivan Lackovič.

Cestovní kanceláře by podle vládních materiálů, které má ČTK k dispozici, měly mít možnost získat podporu nejvýše 2,75 procenta z plánovaných tržeb z prodeje zájezdů a služeb na letošní rok.

Cestovním agenturám by mělo připadnout 500 korun za každý zrušený zájezd kvůli pandemii, který byl zakoupený od 1. prosince loňského roku do 1. října letošního roku. Nárokovat si budou moci také náhradu za zrušené pobyty v lázních za dobu, kdy musela být zařízení uzavřena. Agenturám zaměřeným na příjezdový cestovní ruch by měla připadnout dotace 50.000 korun za podmínek, že příjmy z činnosti proti loňsku klesly o polovinu, agentura na českém trhu působí déle než tři roky a loni měla z této činnosti tržby minimálně milion korun, doplnila Dostálová na tiskové konferenci po jednání vlády.

Cestovní agentura Invia podle své mluvčí Andrey Řezníčkové vítá, že vláda konkrétní pomoc cestovnímu ruchu schválila. Ještě chce ale počkat na podrobnosti k novému programu. "Zásadní pro nás bude, zda přiznaná pomoc bude na zájezd, nebo zda bude na osobu. Samozřejmě bychom preferovali, aby se jednalo o příspěvek na osobu," uvedla.

Průvodci by měli mít možnost dostat 50.000 korun, pokud zdarma poskytnou své služby v rozsahu alespoň deset hodin školským zařízením, jejichž zřizovatelem je stát, obec nebo kraj. Případně si mohou tuto sumu nárokovat, pokud podstoupí rekvalifikaci akreditovanou ministerstvem školství, aby získali další uplatnění na trhu práce. Jednat se může například o pedagogické minimum. Pokud žádnou z těchto podmínek nesplní, bude moci žádat o příspěvek nejvýše 40.000 korun.

Pomoc z programu COVID cestovní ruch by měla být poskytována na základě pravidel podpory de minimis, která má limit 200.000 eur (asi 5,3 milionu Kč).

MMR by ale mělo případně jednat o využití tzv. dočasného rámce na tento program. Maximální suma z veřejného podpory na jednoho žadatele je v tomto případě 800.000 eur (asi 21 milionů Kč).

Počet cestovních kanceláří od začátku roku do 1. října podle MMR klesl o 100 na 756. Naopak nově jich od počátku roku vzniklo 20. Dočasně přerušilo činnost 104 kanceláří, 11 jich ukončilo provoz a sedm vyhlásilo úpadek.

V cestovních kanceláří a agenturách je zaměstnáno zhruba 14.000 lidí.

Z důvodu pandemie čelí cestovní kanceláře, agentury i průvodci výrazným ztrátám. Podle MMR má šest největších cestovních kanceláří v zahraniční na zálohách na zájezdy zaplaceno 1,5 miliardy korun.

CK: Podpora cestovního ruchu by měla být alespoň 3,5 mld. Kč

Podpora cestovního ruchu by měla být podle jednatele CK Travel Family Ivana Lackoviče alespoň 3,5 miliardy korun. Jenom roční obrat cestovních kanceláří, v příjezdovém i odjezdovém cestovním ruchu, činí 55 miliard korun a zaměstnává zhruba 14.000 lidí ve více než 6000 subjektech. Vyčleněná půl miliarda není podle něj proto pro sektor adekvátní. Bytostně závislé na cestovních kancelářích jsou cestovní agentury, dopravci i hotely, sdělil dnes ČTK.

"Vítáme jakoukoli přímou finanční pomoc ze strany státu, potažmo ministerstva pro místní rozvoj, i když přichází až sedm měsíců po vypuknutí pandemie. Finanční pomoc musí ale být adekvátní, aby sektoru, který byl nejvíce postižený pandemií koronaviru, opravdu pomohla," uvedl Lackovič.

Částka by podle něj měla být relevantní k již schválené podpoře například ubytovacím zařízením, pro které jsou vyhrazeny 3,3 miliardy korun, nebo zájezdovým dopravcům, kterým by měla být rozdělena až miliarda korun.

V případě kolapsu odvětví může podle Lackoviče klesnout počet cestovních kanceláří o polovinu i více. Pokud se naruší stabilita systému, bude to mít podle něj negativní dopad na napojené firmy. Jde o cestovní agentury, ale i hotely a dopravce.

CK podle Lackoviče letos klesly tržby až o 90 procent. "Například v Polsku i Německu dostaly CK přímou finanční pomoc ze strany státu. V Polsku například stát vyplatil přímou finanční pomoc CK ve výši vydaných voucherů za více než deset miliard korun," dodal.

CK by podle vládních materiálů, které má ČTK k dispozici, měly mít možnost z programu COVID cestovní ruch, který dnes schválila vláda, získat podporu nejvýše 2,75 procenta z plánovaných tržeb z prodeje zájezdů a služeb na letošní rok.

Cestovním agenturám by mělo připadnout 500 korun za každý zrušený zájezd kvůli pandemii, který byl zakoupený od 1. prosince loňského roku do 1. října letošního roku. Nárokovat si budou moci také náhradu za zrušené pobyty v lázních za dobu, kdy musela být zařízení uzavřena. Agenturám zaměřeným na příjezdový cestovní ruch by měla připadnout dotace 50.000 korun.

Průvodci by měli mít možnost dostat až 50.000 korun při splněný jasně daných podmínek.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 2. srpna 2021

Očekáváme v 9:00 18°C

Celá předpověď