Doprava na silnicích je stále poloviční, ubyla hlavně osobní auta

foto Ilustrační foto - Snímek z 23. března 2020 ukazuje mírný provoz na pražské Jižní spojce v Praze.

Praha - Intenzita dopravy na českých silnicích je po omezení volného pohybu kvůli šíření koronavirové infekce stále zhruba poloviční. Od zavedení vládních opatření před dvěma týdny se stalo 2059 dopravních nehod, což je meziročně asi o 44 procent méně. Vyplývá to z policejních statistik. Na silnicích ubyla především osobní auta, kamiony méně.

Oslabení provozu a s tím i snižování počtu nehod začalo okamžitě po zavedení vládních opatření proti koronaviru. V týdnu od 16. do 22. března policie řešila 1002 dopravních nehod, v minulém týdnu 1059. Ubývající počty aut na silnicích pak lze vypozorovat i podle dopravních kamer silničářů. Intenzita dopravy podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) klesla zejména u osobních aut.

Počet obětí dopravních nehod však tak výrazně neklesá. Za uplynulé dva týdny na silnicích zemřelo devět lidí, loni bylo 13 obětí. Podle ředitele Besipu Tomáše Neřolda oslabení dopravy může mít i negativní důsledky. Prázdnější silnice podle něj dávají prostor k vyšším rychlostem a právě nepřiměřená rychlost je stále nejrizikovějším faktorem při tragických nehodách.

Poměrně stabilní je naopak výběr mýtného od kamionů. Ty jsou v březnu na dálnicích na podobné úrovni jako loni.

Oslabení provozu zaznamenali i dopravci, včetně taxislužeb. Počet zákazníků se u nich v posledních dnech snížil o vysoké desítky procent. Řada řidičů, zejména alternativních přepravních platforem, už na silnice ani nevyjíždí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 25. května 2020

Očekáváme v 3:00 10°C

Celá předpověď