Domovu důchodců Břevnice zasaženému virem pomohou krajští hasiči

foto Domov pro seniory v Břevnici u Havlíčkova Brodu je od 30. března 2020 v karanténě. Onemocnění COVID-19 se podle hygieniků koncem týdne potvrdilo u 20 z 22 klientů domova a u devíti jeho pracovníků. Na snímku pracovník vykládá postelové matrace, které do domova přivezl.

Břevnice (Havlíčkobrodsko) - V domově důchodců v Břevnici u Havlíčkova Brodu zasaženému koronavirem budou od úterního rána pomáhat profesionální hasiči z Vysočiny. Sestavili tři směny, v domově budou v nepřetržité službě vždy tři jejich příslušníci. ČTK to dnes sdělil ředitel Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina Jiří Němec. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) po jednání vlády řekl, že vypomohou také tři zdravotníci z pražské Nemocnice na Bulovce. Domov se stará o lidi s těžkými demencemi, spravuje ho kraj.

Hasiči nebudou vykonávat zdravotnickou péči, ale personálu pomohou se zajištěním chodu domova, například s běžnou údržbou a dezinfekcí prostor nebo s roznášením jídla.

Kraj požádal hasiče o pomoc poté, co neuspěl se stejnou žádostí u armády. Podle hejtmana Jiřího Běhounka (za ČSSD) rychlá reakce hasičů posunula situaci v domově zásadně pozitivním směrem. "Především personál má nyní v zádech jistotu pomoci," uvedl. Část zaměstnanců je ve 14denní karanténě.

Podle ministra se zvažoval se i přesun pacientů jinam. "Původně jsme mysleli, že bychom je převezli do Lázní Toušeň, které jsme vyčlenili jako krizová lůžka. Po zhodnocení zdravotníky se ukázalo, že není možné je převézt, že by to v jejich stavu spíš uškodilo," řekl ministr Vojtěch.

Onemocnění COVID-19 se podle hygieniků koncem týdne potvrdilo u 20 z 22 klientů domova a u devíti jeho pracovníků. V sobotu byly dvě klientky převezené do havlíčkobrodské nemocnice. Jedna seniorka, která měla i jiná vážná chronická onemocnění, v neděli zemřela. Hygienici nařídili v domově karanténu do odvolání, nejméně však na 14 dní.

Hasiči začnou v domově pomáhat od úterních 07:00. Směny se budou střídat po 24 hodinách. "Přijali jsme celou řadu opatření, abychom eliminovali možnost nákazy příslušníků. Kromě ochranných prostředků a pomůcek budou mít hasiči přímo na místě týlový kontejner a stan," uvedl Němec. V kontejneru podle něj budou mít hasiči veškeré vybavení, aby mohli být soběstační. "Každý zasazující hasič, který bude opouštět domov v Břevnici, projde pokaždé důkladnou dezinfekcí," uvedl.

Domov potřebuje i posílení personálu pečujícího o klienty. Ředitelka Hana Hlaváčková dnes ráno ČTK řekla, že by potřebovala asi deset lidí, nejlépe mediků nebo zdravotních sester. Běžně se tam ve směnách střídá 16 až 18 lidí, negativní testy na koronavirus mělo podle ředitelky jen šest pracovníků z těch, kteří mohou sloužit. Uvedla, že jednání o pomoci se vedou s pražskou Nemocnicí Na Bulovce.

Jak dopoledne uvedl kraj, krajskému odboru sociálních věcí hejtman uložil požádat o pomoc také aktivní zálohy nebo Vysokou školu polytechnickou v Jihlavě, jež má obory zaměřené na zdravotnictví.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 25. května 2020

Očekáváme v 3:00 10°C

Celá předpověď