Doménové sdružení CZ.NIC zablokovalo osm dezinformačních webů

foto Počítače, kancelář, internet, start_up - ilustrační foto

Praha - Tuzemské internetové sdružení CZ.NIC po konzultacích s bezpečnostními složkami státu a na základě doporučení vlády zablokovalo osm dezinformačních webů. Stránky v souvislosti s invazí Ruska na Ukrajinu ohrožovaly českou národní bezpečnost. Sdružení, které je provozovatelem registru domén s českou národní koncovkou .cz, to oznámilo v tiskové zprávě. Provozovatelé mají podle sdružení právo se proti kroku bránit soudní cestou. Představitelé vlády odmítli záležitost komentovat.

Zablokované jsou weby Aeronet.cz, Protiproud.cz ,Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz a Skrytapravda.cz.

Tento zcela mimořádný krok je podle výkonného ředitele sdružení Ondřeje Filipa reakcí na vojenský útok ruské armády proti svrchované Ukrajině a dezinformační kampaň, která ho provázela a stále provází. "Je právo těch webů se na soud obrátit. My ale máme právo za určitých podmínek některé weby zablokovat a vypnout. Třeba když ohrožují kybernetickou bezpečnost naší země. Z tohohle pohledu konáme, ale budeme respektovat případné rozhodnutí soudu," řel Filip Deníku N. Seznam zablokovaných webů se podle něj po dohodě s bezpečnostními složkami může rozšířit.

Provozovatel webu Protiproud.cz, bývalý mluvčí prezidenta Václava Klause Petr Hájek, ČTK řekl, že v totalitách je to vždycky stejné. "Nakonec dojde na každého. I na vás, pokud to tak necháte být," dodal.

"Jsme v dezinformační válce, ale nebudu prozrazovat strategii, kterou jdeme," odpověděl na tiskové konferenci po mimořádném zasedání vlády premiér Petr Fiala (ODS) na obecný dotaz k opatřením proti dezinformacím. Vláda podle něj ale dělá řadu souběžných kroků, jak se bránit vůči různým typům útoků a jak se bránit dezinformační kampani. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) aktuální kroky CZ.NIC neodpovídají materiálu, který vláda projednávala. Blíže se odmítl vyjádřit s odvoláním na účinnost opatření v boji proti dezinformacím.

"Agrese Ruské federace vůči Ukrajině dlouhodobě doprovází dezinformační kampaň v řadě internetových médií, která využívají českou národní doménu. Protože se tyto informace cíleně nezakládají na pravdě a prokazatelně podněcují k šíření vykonstruovaných fám, sdělení a nestability ve společnosti, rozhodli jsme se po konzultacích s nejvyššími představiteli státu tato výrazná dezinformační internetová média zablokovat," uvedl Filip.

Podle internetového odborníka a publicisty Daniela Dočekala je zablokování webů správný krok. "Velmi výrazně se podílejí na šíření dezinformací, lží a slouží jako nástroj agresora. Z dlouhodobého hlediska (a systémového řešení) je to diskutabilní a s otazníky. Nic jim pochopitelně nabrání si pořídit doménu někde jinde a provozovat to na nové doméně. Své posluchače a čtenáře si, bohužel, opět najdou," podotkl.

Dezinformační weby jsou dlouhodobě financované z reklamy, a proto to podle Dočekala měly už dávno řešit Google, Seznam, inzertní sítě a nespočet inzerentů, kteří je roky financují. "Pokud by došlo k odříznutí od příjmů, nemohly by fungovat v takovém měřítku, jako tomu bylo doposud," dodal.

Největší český internetový vyhledávač Seznam.cz již nějakou dobu dezinformační weby označuje oznámením, že šíří konspirační nebo sporný obsah.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je čtvrtek 2. února 2023

Očekáváme v 9:00 4°C

Celá předpověď