Dohodu o koalici má nově Olomouc a Třinec, v Liberci se situace komplikuje

foto Magistrát statutárního města Třince.

Praha - Město Třinec na Frýdecko-Místecku nadále povedou Osobnosti pro Třinec a lidovci, primátorkou zůstane Věra Palkovská. V Hradci Králové nabídlo vítězné hnutí ANO funkci primátora ODS, dosavadní jednání o vytvoření jakékoli koalice v Hradci skončila bez výsledku. V Ostravě je ANO již prakticky dohodnuto na vytvoření koalice s ODS a lidovci. Trojkoalice starostů, ANO a ODS v Liberci nevznikne. ANO se v Olomouci dohodlo na koalici s ODS, KDU-ČSL a spOLečně.

 Trojkoalice starostů, ANO a ODS v Liberci nevznikne

Koalice vítězných Starostů pro Liberecký kraj s ANO a ODS v Liberci nevznikne. Jednání byla ukončena, řekl dnes ČTK lídr starostů Jaroslav Zámečník. Jako důvod uvedl, že ANO odmítlo být v jedné koalici s ODS. To potvrdil i lídr ANO Jiří Němeček. "Budeme dál hledat možnost spolupráce tří partnerů, tak jak jsme měli v plánu," řekl ČTK Zámečník.

Proti koalici s ODS byla podle Němečka naprostá většina místní členské organizace ANO. "Reakce byla velmi razantní," řekl ČTK. Důvody podle něj nerozebírali.

"Asi byly dva. První, co se odehrálo v Brně. Tak to říkali - ano to je ta odéeska, co udělala (brněnskému primátorovi Petrovi) Vokřálovi. To je jedna věc a druhá, že reputace ODS pro většinu pamětníků tady v Liberci asi není nejlepší," řekl Němeček. V Brně se nejprve rýsovala široká koalice vedená vítězným ANO, pak se ale situace překvapivě obrátila a na koalici se dohodla ODS s KDU-ČSL, Piráty a ČSSD.

Jednání o liberecké koalici Němeček jinak označil za korektní. "Nabídka byla dobrá, byl tam bohužel tento jeden zádrhel," dodal.

Ve stotisícovém Liberci si voliči vybírali z 12 kandidátek, uspělo jich pět. Vítězní starostové získali 16 mandátů, druhé ANO 11 a třetí Změna pro Liberec šest. Občanští demokraté budou mít čtyři zastupitele a dva získalo uskupení Liberec otevřený Lidem (LOL).

Starostové původně chtěli vytvořit čtyřkoalici, ODS ale odmítá společnou s LOL i se Změnou. Jako nejpravděpodobnější se nyní jeví trojkoalice starostů s ANO a LOL, která by měla v 39členném zastupitelstvu 29 mandátů. Zámečník dnes ČTK potvrdil, že LOL osloví. "Budeme zjišťovat, jak se staví ke spolupráci," dodal.

V roce 2014 zvítězila v Liberci Změna s 12 mandáty, druhé ANO jich mělo devět a třetí starostové osm. ČSSD měla čtyři zastupitele a po dvou mandátech měly KSČM, TOP 09 a ODS. Změna a ANO se spojily po volbách v koalici, druhé ANO získalo funkci primátora pro svého tehdejšího lídra Tibora Batthyányho. ANO ale vliv na Liberec zcela ztratilo, žádný z jeho zastupitelů včetně primátora v hnutí už nepůsobí.

ANO se v Olomouci dohodlo na koalici s ODS, KDU-ČSL a spOLečně

Vítězné hnutí ANO se v Olomouci dohodlo na radniční koalici s ODS, KDU-ČSL a hnutím spOLečně. Primátorem má být lídr ANO Miroslav Žbánek. Návrh koaliční smlouvy by měl být hotový příští týden. ČTK to dnes po jednání se zástupci těchto politických stran a hnutí řekl Žbánek. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu bude tato čtyřkoalice disponovat většinou 26 hlasů. Po posledních komunálních volbách v roce 2014 vítězné ANO v Olomouci nakonec skončilo v opozici. Radniční koalici tehdy vytvořila ČSSD spolu s ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

"Uzavřeli jsme dnes dohodu o povolební spolupráci, v rámci které jsme si vyspecifikovali strukturu orgánů města a zastoupení jednotlivých stran a hnutí s tím, že primátor by byl nominován za hnutí ANO, tudíž bych to byl já," uvedl Žbánek. V jedenáctičlenné radě Olomouce by ODS podle uzavřené dohody měla mít tři zástupce, KDU-ČSL dva a hnutí spOLečně jednoho člena. Na ANO by tak v radě připadlo pět míst.

Zástupci ANO, ODS, KDU-ČSL a spOlečně podle Žbánka začnou od čtvrtka připravovat návrh koaliční smlouvy. "Tak abychom začátkem příštího týdne měli odladěné její znění a další kroky a mohli koaliční smlouvu společně uzavřít," podotkl Žbánek.

Komunální volby v Olomouci o víkendu vyhrálo ANO, má 14 mandátů v zastupitelstvu o 45 členech. Druhé skončilo ProOlomouc s šesti mandáty. Třetí koalice Piráti a starostové bude mít také šest zastupitelů. Čtvrtá ODS má pět mandátů, čtyři zastupitele bude mít na pátém místě KDU-ČSL. Šesté je hnutí spOLečně se třemi mandáty. Sedmou příčku obsadila koalice SPD a SPOZ rovněž se třemi zastupiteli. Na osmém místě skončila KSČM se dvěma mandáty. Devátá ČSSD získala dva mandáty.

První povolební jednání zahájilo ANO už v sobotu večer a pokračovalo i v neděli a pondělí. Postupně jednalo s ProOlomouc, Piráty a starosty, ODS, KDU-ČSL, hnutím spOLečně a také s poslední ČSSD, pro kterou nakonec zůstala už před uzavřením dnešní dohody opoziční role.

V úterý se povolební jednání v Olomouci zkomplikovalo. Žbánek oznámil, že zástupci hnutí ProOlomouc a Pirátů a starostů vedou paralelní jednání o vzniku koalice bez ANO. Hnutí ANO se proto rozhodlo nejednat dál s ProOlomouc o případné koalici, a to ani kdyby se rozštěpil dvojblok ProOlomouc a Pirátů a starostů, vytvořený kvůli povolebnímu vyjednávání. Nakonec byla odpoledne dohodnuta koalice ANO, ODS, KDU-ČSL a sPOlečně.

ANO šlo do povolebního jednání s podmínkou, že koalice by měla mít aspoň 24 hlasů. Zároveň požadovalo funkci primátora. Podle výsledků voleb připadala v Olomouci v úvahu například koalice ANO, ProOlomouc a Pirátů, která by v zastupitelstvu měla většinu 26 zastupitelů. Širší koalice ANO, KDU-ČSL, ODS a hnutí spOLečně by disponuje stejným počtem hlasů. Většinu 24 hlasů by měla i koalice ProOlomouc, Pirátů a starostů, spOLečně, ODS a KDU-ČSL.

V roce 2014 komunální volby v Olomouci vyhrálo hnutí ANO, které tehdy v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu obsadilo 12 míst. Druhá ČSSD získala deset mandátů a třetí ODS pět. KDU-ČSL měla pět mandátů. Po čtyřech mandátech obsadily KSČM a TOP 09. Sdružení Občané pro Olomouc získalo tři mandáty a ProOlomouc dva.

Třinec nadále povedou Osobnosti pro Třinec a lidovci

Město Třinec na Frýdecko-Místecku nadále povedou Osobnosti pro Třinec a lidovci. Koaliční dohodu podepíšou příští týden. ČTK to řekla současná primátorka Věra Palkovská, která bude primátorkou znovu.

Osobnosti pro Třinec mají v třiatřicetičlenném zastupitelstvu pohodlnou většinu 21 křesel. S lidovci budou mít dohromady 25 míst. Náměstci budou dva, lidovci budou mít jedno místo v jedenáctičlenné radě.

"V našem městě budeme dál pokračovat stejně jako v posledních obdobích. Důležité je, že vše zůstane tak, jak je, to znamená kontinuita, stabilita," řekla Palkovská.

Přestože osobnosti pro Třinec mají dostatek míst v zastupitelstvu, aby mohly vést město samy, lidovce přibraly, protože chtějí pracovat s dlouhodobým partnerem. "Není to o vládnutí jedné strany, ale společně se starat o město," řekla primátorka, podle které byla tato koalice jasná hned po volbách.

Možnost pracovat pro město budou mít podle Palkovské i členové ostatních stran, a to i těch, které se do zastupitelstva nedostaly. "Nabízíme spolupráci ve výborech a komisích všem, kteří jsou pracovití, schopní a charakterní. Takže kdo bude chtít pracovat pro město, bude mít prostor bez ohledu na to, v kterém uskupení je, a dokonce to nabízíme i těm, kteří zůstali, jak se říká, těsně u bran. Ti, kdo chtějí pracovat pro město, budou mít prostor," řekla primátorka.

Osobnosti pro Třinec dostaly v komunálních volbách přes 47 procent hlasů, KDU-ČSL 10,08 procenta. V zastupitelstvu budou ještě hnutí ANO, jež získalo 13,37 procenta hlasů a bude mít pět křesel, a Nezávislí, kteří za 7,76 procenta hlasů budou mít tři mandáty. K volbám přišlo 34,44 procenta voličů, tedy téměř 10.000 lidí. Slezský Třinec má 36.000 obyvatel a statutárním městem se stal na konci srpna.

ANO v Ostravě ještě ladí spolupráci s hnutím Ostravak

Vítězné hnutí ANO je v Ostravě prakticky dohodnuto na vytvoření koalice s ODS a lidovci. S hnutím Ostravak, které ve volbách skončilo druhé, chce podmínky spolupráce ještě doladit. Koaliční dohoda by mohla být podepsána do konce tohoto týdne. ČTK to sdělil lídr hnutí a primátor Tomáš Macura (ANO), který se dnes vrací z veletrhu v Mnichově. Na cestě ho doprovází i lídr hnutí Ostravak Lukáš Semerák.

"Směřujeme stále blíže k modelu stávající čtyřkoalice (ANO, Ostravak, ODS a lidovci). Večer budeme mít klub, který bude nominovat i konkrétní jména. S ODS a KDU-ČSL máme již prakticky dohodnuto, s Ostravakem chci věci dotáhnout po návratu dnes odpoledne," uvedl Macura.

Primátor doplnil, že v tuto chvíli může potvrdit, že ODS by měla dva členy rady. "Získala by navíc jeden ekonomický resort, ale přišla by o školství a sport, lidovci jednoho člověka a zůstala by jim nejspíš kultura," podotkl Macura. ANO si podle něj nárokuje navíc resort investic. "Chceme se dohodnout tak, ať můžeme do konce týdne (dohodu) podepsat," uvedl primátor.

Komunální volby v Ostravě vyhrálo ANO, získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, které volilo 11,49 procenta lidí, má sedm mandátů. Na třetím místě je ODS se ziskem 9,73 procenta hlasů a šesti mandátů, čtvrtá KSČM dostala 8,96 procenta hlasů, což znamená také šest mandátů. Do pětapadesátičlenného zastupitelstva se rovněž dostali Piráti se ziskem 8,95 procenta hlasů a pěti zastupitelů. SPD, kterou volilo 6,77 procenta voličů, bude mít čtyři mandáty. Lidovci mají 5,83 procenta a tři zastupitele. ČSSD, která si výrazně pohoršila, má 5,53 procenta hlasů a rovněž tři mandáty.

Před čtyřmi lety se koalice v Ostravě rodila poměrně složitě. Na spolupráci se nakonec dohodlo vítězné hnutí ANO s ČSSD a lidovci. Jenže koalice se zhruba po ročním fungování rozpadla, ČSSD nahradil Ostravak a lidovci. Primátorem zůstal Macura, který už před letošními volbami opakovaně hovořil o tom, že by preferoval pokračování současné koalice.

Hnutí ANO v H. Králové nabídlo funkci primátora ODS

Hnutí ANO, které vyhrálo volby v Hradci Králové, nabídlo ODS funkci primátora. Oblastní rada ODS nabídku projedná ve čtvrtek, řekl ČTK předseda oblastní rady Václav Řehoř (ODS). Dosavadní jednání o vytvoření jakékoli koalice v Hradci skončila bez výsledku. Podle místních politiků bude důležité, ke komu se přikloní ODS.

"Dostali jsme nabídku a teď si to sami musíme vyřešit," řekl ČTK Řehoř. Koho ODS nominuje, zatím nesdělil. "ODS nabídku zváží na oblastní radě," dodal.

Monika Štayrová z hnutí ANO informaci ČTK potvrdila a řekla, že po úterní schůzce se zástupci ODS je optimistou. "Snažili jsme se mluvit o větších detailech vzájemné spolupráce v koalici, bavili jsme se i o programech. Nic dohodnuto ale nebylo. Mohu za sebe říci, že vyjednávání s ODS vidím optimisticky," řekla ČTK Štayrová.

Podle lídra dosud opoziční Změny pro Hradec Adama Záruby nabídka hnutí ANO pro ODS nic neznamená. "Uvidíme, jak se to vyvrbí, koho ODS navrhne (na primátora). Mohou být ještě takové zvraty, že se můžeme divit. Nepovažuji to za nic převratného," řekl ČTK Záruba.

 ANO získalo v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu 11 mandátů, Hradecký demokratický klub (HDK) primátora Zdeňka Finka sedm mandátů, ODS a Piráti mají po pěti mandátech. Uskupení Změna pro Hradec a Zelení získalo tři křesla, stejně jako Koalice pro Hradec, která reprezentuje lidovce. Tři křesla má KSČM.

Na stole jsou stále dvě varianty možné koalice. Podle Štayrové je pro ANO preferovanou variantou koalice s ODS, Změnou pro Hradec a Zelenými a s Koalicí pro Hradec.

Také ve volbách druhý subjekt HDK vyjednává o možné koalici, ale bez ANO. Také v tomto případě je ve hře ODS, Koalice pro Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení a navíc Piráti.

Primátor Zdeněk Fink (HDK) dnes ČTK řekl, že na funkci primátora nelpí, pokud by to mělo být překážkou pro sestavení koalice. "Ambicí (být primátorem) jsem se ale nevzdal," řekl. Zároveň uvedl, že HDK neuvažuje o přenechání funkce primátora ODS. "Zatím si trváme na svém, že z partají, co se chystají do koalice, jsme nejsilnější stranou a logicky by měl být primátor na naší straně," dodal Fink.

ANO v Č.Budějovicích chce koalici s ODS a Občany pro Budějovice

Hnutí ANO preferuje v Českých Budějovicích koalici s Občany pro Budějovice (HOPB) a s ODS. Oběma dnes nabídlo koaliční spolupráci a čeká na jejich reakce. ČTK to dnes řekl lídr českobudějovické kandidátky ANO a dosavadní primátor Jiří Svoboda.

Zvolení zástupci ANO se dnes shodli, že preferují koalici s druhým a třetím v pořadí, s Občany pro Budějovice a s ODS. "Měla by výraznou nadpoloviční většinu. Nabídku na jednání v tomto duchu jsem odeslal jak předsedovi ODS, tak předsedovi OPB. Při původních jednáních jsme o této koalici také mluvili a z žádné strany nebyla tato koalice vyloučená, připadala jako možná v úvahu," řekl Svoboda.

V komunálních volbách získalo ANO 12 mandátů v zastupitelstvu, které má 45 členů. Druhé skončilo hnutí Občané pro Budějovice (HOPB) s devíti mandáty. Třetí ODS bude mít osm zastupitelů. Čtvrtí Piráti mají šest mandátů, čtyři zastupitele bude mít na pátém místě KSČM. Šesté je spojenectví STAN a Čistých Budějovic se třemi mandáty. Sedmou příčku obsadila koalice Společně pro Budějovice rovněž se třemi zastupiteli.

Předseda HOPB Ivo Moravec dnes ČTK řekl, že nabídka od ANO je pro něj nová informace. "Musíme se o ní nejprve poradit," uvedl. Variantu velké koalice kategoricky neodmítá. Zároveň řekl, že nezná žádné konkrétní parametry spolupráce - není jasné rozdělení funkcí ve vedení města a ani programové priority pro následující čtyři roky. Pro HOPB nejsou stále uzavřené ani jiné alternativy koalice i s dalšími případnými partnery kromě KSČM.

Podle primátora by koalice s HOPB a ODS odrážela výsledek voleb, vůli výrazné nadpoloviční většiny voličů. "A přijde nám korektní, aby subjekty, které získaly ve volbách nadpoloviční většinu, se podílely na vedení města. Pokud to s městem všechny ty subjekty myslí vážně, tak je to varianta, o které je třeba jednat. V okamžiku, kdy bude odmítnuta, tak se tam dostávají osobní animozity, individuální zájmy a nejde o to, aby šlo město dopředu, ale aby šli dopředu jenom někteří jednotlivci," řekl Svoboda.

Lídr ODS Martin Kuba uvedl, že se spolupráci s ANO a HOPB nebrání. "Ovšem musíme se shodnout na základních věcech, jak bude město fungovat. Zatím žádné podrobnější informace nemáme. Nicméně tato koalice by vzhledem k počtu mandátů měla výhodu ve velké stabilitě a v tom, že v ní sedí subjekty se zkušenostmi s vedením města," řekl ČTK Kuba.

Kladenské koaliční strany se dohodly na jedenáctičlenné radě

Kladenské koaliční strany ODS, SPD, ANO a hnutí Kladeňáci se dohodly na jedenáctičlenné radě, ODS by měla mít primátora, jeho náměstci by měli být nejméně tři. Konkrétní personální obsazení ještě není vyřešené, řekl dnes novinářům Dan Jiránek (ODS), který by měl být novým kladenským primátorem.

Rozložení počtu radních mezi stranami bude přibližně odpovídat počtu získaných mandátů, ODS, Kladeňáci a ANO budou mít po třech radních, SPD má mít dva radní. Ve třiatřicetičlenném zastupitelstvu mají koaliční partneři 18 mandátů. Vítězná Volba pro Kladno primátora Milana Volfa bude spolu s komunisty v opozici.

Mezi priority nová koalice řadí větší otevřenost radnice, transparentní a dlouhodobé sportovní a kulturní granty. Podle Jiránka bude mezi první kroky nového vedení města patřit zpracování auditu hospodaření a příprava rozpočtu. Změnit se má i přístup hospodaření s nemovitostmi. "Chceme přestat privatizovat byty," uvedl Jiránek.

Strany se shodly například na klíčových investicích do chodníků, silnic, nových parkovacích míst, parků a sportovišť. Prioritou by také mělo být transparentní hospodaření města a městských firem či zavedení participativního rozpočtu. Mezi programovými průniky je i zrušení heren na území města a zamezení výstavby hypermarketu v lokalitě Růžové pole.

Lídr ANO Jiří Chvojka zmínil i snahu o zlepšení komunikace se středočeským hejtmanstvím, správcem některých kladenských silničních tahů.

"My bychom chtěli přinést záruku komunikace s krajem i vládou," uvedl na dnešní tiskové konferenci.

Lídr SPD Oldřich Černý dnes v kontextu vlády Volby pro Kladno zmínil netransparentnost, nesystémovost a nehospodárnost. Volba pro Kladno podle něj SPD oslovila brzy po vyhlášení výsledků voleb, ale podle Černého se zastupitelé SPD rozhodli dle svého programu. S ostatními koaličními stranami vidí programovou shodu zhruba v 90 procentech cílů.

Podle dnešního Volfova (Volba pro Kladno) vyjádření už dosavadní vedení města nemohlo být transparentnější, například při zadávání zakázek. "Transparentnost je daná zákonem," dodal.

Komunální volby v Kladně vyhrála Volba pro Kladno, získala 13 mandátů v zastupitelstvu, které má 33 členů. Druhá skončila ODS se sedmi mandáty, která byla dosud v opozici. Koalice Kladeňáci bude mít pět zastupitelů. Čtvrté ANO má v Kladně čtyři mandáty, dva zastupitele bude mít na pátém místě KSČM. Šestá je SPD se dvěma mandáty. Kvůli koaliční spolupráci s SPD se vzdal mandátu Pirát Jakub Václavovič zvolený za uskupení Kladeňáci, svůj mandát přenechá náhradnici. Spojení s SPD se neslučuje ani s vnitrostranickými pravidly TOP 09, kladenský zastupitel Petr Hašek (TOP 09) zvolený za Kladeňáky tak členství ve straně ukončí, zastupitelský mandát vykonávat chce.

Politici jednají v Pardubicích i vzniku Duhové koalice

V Pardubicích začala jednání o vzniku takzvané Duhové koalice bez vítězného hnutí ANO. Vedou je Pardubáci společně a Piráti, oslovují další strany. Novinářům to dnes řekli lídři politických subjektů. ANO, které získalo 13 mandátů z 39, vede paralelní jednání o vzniku koalice.

Lídr Pardubáků František Brendl věří, že vznikne koalice s 24 členy, složená ještě z Pirátů, ODS, Sdružení pro Pardubice (SPP), ČSSD a z Koalice pro Pardubice. Politiky dnes vyzval, aby se ve čtvrtek všichni sešli na společném jednání.

"Věřím, že se ve čtvrtek pohneme dál. Piráti, ODS a SPP již deklarovali, že se dalších rozhovorů zúčastní a budou s námi hledat možnosti dosažení Duhové koalice," řekl Brendl. V předminulém volebním období byl náměstkem primátorky.

Lídři ČSSD a Koalice pro Pardubice zájem o vstup do Duhové koalice nemají. Čtvrteční schůzky se nezúčastní, řekli ČTK. "Současná koalice fungovala čtyři roky. Jsem člověk, který když něco řekne, tak na tom trvá a neustupuje," řekla Ludmila Ministrová (Koalice pro Pardubice).

Hnutí ANO od voleb jedná rovněž s ODS, SPP, Koalicí pro Pardubice a ČSSD. Lídr hnutí ANO a primátor Martin Charvát v týdnu oslovil i Piráty. Lídr Pirátů Ondřej Karas dnes na tiskové konferenci uvedl, že jednání o Duhové koalici, kde nemá být hnutí ANO zastoupeno, jsou výrazně dál.

"Obě varianty o podobě koalice jedou. Paralelně vedeme obě jednání. Alespoň co se týká programových priorit, jsme ale s Duhovou koalicí výrazně dál," řekl dnes novinářům Karas.

Lídr sociálních demokratů a náměstek primátora Jakub Rychtecký uvedl, že jsou dvě varianty vzniku koaliční spolupráce. Hnutí ANO ji vytvoří s ČSSD, Koalicí pro Pardubice a Piráty, což je 23 hlasů v zastupitelstvu. Druhou možností je spojení hnutí ANO, ČSSD, Koalice pro Pardubice a Sdružení pro Pardubice a ODS.

"Nebylo vyhlášení embargo, že by jednotlivé strany nemohly jednat s jinými stranami. My jsme se legitimně při těžkostech jednání s ODS a Sdružením pro Pardubice rozhodli oslovit i Piráty. S nimi jsme se dnes sešli. Nenašli jsme rozpory v 18 bodech, které oni veřejně deklarují na svých stránkách," řekl ČTK Rychtecký.

Výrazným tématem jednání je spalovna nebezpečných odpadů v Rybitví, soukromá firma ji chce zprovoznit, politici se neshodují v postupu, jak obnově provozu zabránit. Tématem je i MHD zdarma nebo personální obsazení rady a pozic náměstků.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 19. července 2019

Očekáváme v 13:00 27°C

Celá předpověď