Dobrovolníci a pracovníci Správy KRNAP sebrali v Krkonoších 3,5 t odpadu

foto Ilustrační foto - Dobrovolníci sbírali 22. května 2021 po zimní sezoně odpadky v rámci akce Čisté Krkonoše. Sběrači vyrazili z Pece pod Sněžkou na trasy, které vytipovali strážci národního parku.

Vrchlabí (Trutnovsko) - Dobrovolníci a pracovníci Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) sebrali koncem minulého týdne v Krkonoších asi 3,5 tuny odpadu. Do akce Čisté Krkonoše se zapojily asi dvě stovky lidí, informoval dnes ČTK mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Akce se koná dvakrát do roka, na jaře a na podzim.

"Sběrači vyrazili na turistické trasy, které strážci vytipovali jako vhodné pro sběr odpadků. Kromě okolí cest se očisty dočkala také některá místa mimo turistické cesty, jako například okolí frekventovaných silnic nebo břehy potoků a řek," uvedl Drahný.

Kromě běžných odpadků, jako jsou plechové či plastové obaly od nápojů, uklidili i některé starší skládky v blízkosti horských bud.

Podle zástupců národního parku se odpadky v přírodě rozkládají velmi pomalu. Například papírový kapesník se rozkládá čtyři týdny, igelitová taška 25 let a PET lahev 100 let.

Krkonošský národní park patří dlouhodobě mezi návštěvníky k nejzatíženějším národním parkům v Evropě. Hlavními turistickými cíli v Krkonoších jsou Sněžka, hřebeny pohoří a pramen Labe. KRNAP vznikl v roce 1963 a společně s polským parkem tvoří největší chráněnou přírodní oblast ve střední Evropě.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je neděle 24. října 2021

Očekáváme v 3:00 2°C

Celá předpověď