Do volebního boje o Bílý dům vstoupil republikán Mike Pence

foto Ilustrační foto - Bývalý viceprezident USA Mike Pence, 7. října 2020.

Washington - Do volebního boje o Bílý dům vstoupil republikán Mike Pence, podle agentury Reuters dnes předal potřebné dokumenty federální volební komisi. Soupeři v republikánských primárkách mu budou mimo jiné Donald Trump, kterému Pence dělal viceprezidenta, nebo floridský guvernér Ron DeSantis. Pence se podle Reuters profiluje jako tradiční konzervativec a protiváha populistického proudu v Republikánské straně, je zastáncem podporování Ukrajiny a odpůrce například práva na interrupci.

Narůstající počet kandidátů ucházejících se o republikánskou nominaci v primárních volbách podle politických stratégů a analytiků, se kterými hovořila Reuters, může pomoci Trumpovi ve shromáždění větší podpory, a naopak uškodit DeSantisovi.

Osmačtyřicátý americký viceprezident Pence podle médií kampaň před voliči oficiálně zahájí na své 64. narozeniny ve středu 7. června projevem ve městě Des Moines v Iowě; po vzoru ostatních uchazečů o Bílý dům také zveřejní kampaňové video.

Lidé obeznámení s Penceovými plány uvádějí, že čerstvý republikánský kandidát a rodák z nedaleké Indiany vnímá Iowu, a americký Středozápad celkově, jako domov pro svůj typ politiky, uvádí stanice NBC News. Pence sám sebe charakterizuje jako "křesťana, konzervativce a republikána, v tomto pořadí". Na kampaň se podle médií připravoval měsíce, například pořádáním akcí v Iowě, Jižní Karolíně a New Hampshiru, kde navštěvoval kostely, pronášel projevy a snažil se získat sponzory.

Penceova kampaň bude nyní usilovat o to, aby se někdejší viceprezident u voličů zapsal jinak, než jen jako Trumpův pobočník. Poslední týdny administrativy Trumpa a Pence se nesly v duchu Trumpova popírání volebních výsledků a vyvrcholily násilnými nepokoji v budově Kapitolu v lednu 2021. Pence letos v dubnu vypovídal před federální velkou porotou ve věci údajného ovlivňování volebního výsledku a podněcování násilí u Kapitolu Trumpem.

"V jiné fázi naší moderní politické historie by Pence byl kandidátem aspirujícím na úspěch u voličské základny v Iowě. Ale v období po Trumpovi je situace jiná, Pence bude nahlížen a souzen skrze optiku Trumpa," řekl serveru Politico Dave Kochel, republikánský politický stratég v Iowě.

Než se stal v roce 2016 americkým viceprezidentem, byl Pence guvernérem Indiany a více než deset let členem Kongresu.

Uchazeči o Bílý dům, kteří kandidují za jednu ze dvou hlavních politických stran, si musejí nejdříve získat přízeň svých spolustraníků v takzvaných primárních volbách. Demokratická i Republikánská strana tak každá postaví jednoho kandidáta, mezi nimiž lidé prezidenta vyberou ve volbě prostřednictvím volitelů.

Penceovými protikandidáty v republikánských primárkách budou kromě dvou nejprominentnějších uchazečů Trumpa a DeSantise také bývalá guvernérka Jižní Karolíny a velvyslankyně USA při OSN Nikki Haleyová, exguvernér Arkansasu Asa Hutchinson a několik dalších kandidátů.

Narůstající počet republikánů, kteří usilují o křeslo v Bílém domě, podle politických analytiků hraje do karet exprezidentu Trumpovi.

"Velmi mě mrzí, že děláme opět tu samou chybu jako v roce 2016," řekl Larry Hogan, bývalý republikánský guvernér Marylandu a zarytý Trumpův kritik, který prý uvažoval o zahájení vlastní kandidatury, ale nakonec to vzdal, protože nechtěl, aby se opakoval scénář z roku 2016, kdy měla strana 17 kandidátů do primárek. "Je lepší mít jednoho nebo dva silné kandidáty než deset a víc, kteří mají podporu v jednotkách procent a perou se mezi sebou o pozornost," dodal Hogan.

Nezasvěcený pozorovatel by se mohl ptát, proč kandidáti s tak malými šancemi vyrážejí do boje, píše Reuters. Podle politických stratégů jsou motivace jednotlivých kandidátů různé; někteří věří, že mají šanci, jiní se chtějí zviditelnit a zvýšit tak pravděpodobnost zisku jiné politické funkce, nebo "prostě usilují o 15 minut slávy, aby mohli uzavřít smlouvu na knížku", uzavírá Reuters.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 1. října 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď