Do tzv. velké vysílací rady Sněmovna navrhla konzultanta Petrova

foto Ilustrační foto - Český rozhlas v Praze na Vinohradské třídě.

Praha - Ke jmenování do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) dnes Sněmovna navrhla konzultanta Vadima Petrova, kterého nominovalo hnutí ANO. Do Rady Českého rozhlasu poslanci opět zvolili Tomáše Kňourka. V obou radách zůstalo vždy jedno místo neobsazeno. Výsledky prvního kola tajných voleb oznámil předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO). Uskuteční se druhé kolo, patrně koncem března.

Do druhého kola volby člena RRTV postoupili tajemník bývalého prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl nominovaný SPD a někdejší mluvčí ODS a kandidát této strany Milan Bouška, jenž radním v minulosti byl. Z volby vpadly právnička Olga Ulrichová (za Piráty) a Milada Richterová (za TOP 09), které skončil šestiletý mandát v radě loni v říjnu. Druhé místo v radě se uvolnilo začátkem března, když skončilo funkční období senátorovi ODS Richardu Svobodovi.

Radu tvoří 13 členů, které na návrh Sněmovny jmenuje a odvolává premiér. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání mimo jiné uděluje, mění a odnímá licence k provozování vysílání, dohlíží na pluralitu programové nabídky a informací a dbá na obsahovou nezávislost vysílání. Rada sleduje obsah rozhlasového a televizního vysílání, za porušení vysílacích zákonů ukládá sankce.

Ve druhém kole volby člena Rady Českého rozhlasu se utkají textař Jan Krůta a bývalý ředitel Televizního studia Ostrava Ilja Racek. Nepostoupili zastupitel ANO v Praze 3 David Soukup, bývalý předseda České advokátní komory Martin Vychopeň a porodní asistentka Zoša Vyoralová.

Devítičlenná rada Českého rozhlasu má podle zákona o Českém rozhlase zajistit kontrolu média veřejností. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtů rozhlasu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je úterý 18. června 2019

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď