Do třebíčské sbírky na pomoc Číně přispěli lidé z celé ČR

foto V Třebíči 7. února 2020 skončila humanitární sbírka, kterou v souvislosti s epidemií novým koronavirem uspořádala Třebíč pro své čínské partnerské město I-čchang. Do sbírky přispěli lidé z celého Česka. Zdravotnický materiál včetně roušek a dezinfekce bude do Číny přepraven pravděpodobně v několika dodávkách osobními letadly.

Třebíč - Do materiální pomoci, kterou uspořádala Třebíč v souvislosti s nákazou novým koronavirem pro své partnerské čínské město I-čchang z provinci Chu-pej, se zapojili lidé z celé ČR. Část zásilek dárci vyřešili tak, že materiál objednali přes internet a jako doručovací adresu uvedli třebíčskou radnici. Někdo přijel s darem v podobě roušek, rukavic nebo návleků osobně. Další zdravotnický materiál za 100.000 korun zajistily Třebíč a Kraj Vysočina. Do Číny bude přepravený zřejmě v několika dodávkách osobními letadly, řekla ČTK dnes, v den ukončení sbírky, mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová.

Materiál pro Čínu přivezli do Třebíče osobně například zástupci Vysoké hotelové školy z Prahy nebo obce Řečany nad Labem, kde sbírku zorganizovala starostka Michaela Matoušková. Po dvouhodinové cestě dnes materiál do Třebíče dovezly pracovnice tamních technických služeb.

Spediční firma si zásilku s materiálem v odhadované hmotnosti okolo 200 kilogramů převezme příští středu. Do týdne by pak měla být dodaná charitě v čínském městě Wu-chan, odkud se epidemie šíří. Materiál bude přepravován třemi letadly, protože je nutné z bezpečnostních důvodů rozdělit především objem dezinfekce. Najednou ji může být v osobním letadle přepravováno 25 kilogramů, uvedla Martakidisová.

Do Wu-chanu, který je správním centrem provincie Chu-pej, si pro materiál dojedou zástupci I-čchangu. "Máme tam napsaného koncového odběratele, kterým je město I-čchang. Takže charita bude vědět, kam která zásilka patří," řekla Martakidisová.

Čtyřmilionový I-čchang, který je druhým největším městem provincie Chu-pej, požádal Třebíč o pomoc 28. ledna. Město se rozhodlo poskytnout zdravotnický materiál v hodnotě 50.000 korun, stejnou částkou přispěla i Vysočina. Radnice poté vyzvala k pomoci i veřejnost. Zdůraznila, že čínská strana nežádá peníze, ale zdravotnický materiál. Dodávku, na kterou přispěla Třebíč a Vysočina, zajistila jedna z třebíčských lékáren, řekla Martakidisová. Zahrnuje asi 10.000 roušek, 300 chirurgických plášťů, jednorázová prostěradla, návleky na boty a asi 70 kilogramů desinfekce na bázi chlóru a alkoholu.

Koronavirus se začal v Číně šířit loni. Celosvětově se jím nakazilo už přes 31.500 lidí, více než 600 nákaze podlehlo.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je sobota 29. února 2020

Očekáváme v 7:00 2°C

Celá předpověď