Do tornádem postižených obcí znovu dorazily desítky dobrovolníků

foto Ilustrační foto - Dobrovolníci vystupují z autobusu 3. července 2021 v Hruškách na Břeclavsku, kam přijeli pomáhat s odklízením následků tornáda.

Moravská Nová Ves ( Břeclavsko) - Do obcí na Hodonínsku a Břeclavsku postižených tornádem dnes opět dorazily desítky dobrovolníků. Pomáhají především s úklidem prostranství či jsou k ruce řemeslníkům. Jen dobrovolníků pod vedením organizátorů ze spolku Ukliďme Česko dorazilo asi šest desítek. Od nepořádku čistí pole, řekl ČTK za spolek Miroslav Kubásek.

Asi dvě stovky dobrovolníků spolku už o uplynulém víkendu pomohly uklízet pole v okolí obcí Hrušky a Moravská Nová Ves. Během dvou dnů lidé sesbírali kusy střech, izolací, dřeva a dalších materiálů, které by jinak zarostly vegetací, staly se ekologickou zátěží a komplikovaly do budoucna život místním zemědělcům. Akce pod hlavičkou Ukliďme Česko je tento víkend jednodenní. "Minulý víkend jsme vyčistili asi 500 hektarů, dnes půjde asi o 200 hektarů," uvedl Kubásek. Opět jde o kusy izolací, plastů, dřeva a dalších materiálů, které tornádo strhalo z domů a rozneslo po okolí.

"Odpad sesbíráváme na hromady kolem cest, takto sesbírané hromady následně odváží traktor," popsal Kubásek.

Další desítky dobrovolníků koordinuje kraj v Moravské Nové Vsi a Hruškách, kde jsou v centru obcí infopointy. V nich se dobrovolníci hlásí a dozvědí se v nich, kde mohou pomoci. V Mikulčicích si práci organizují sami dobrovolníci. V Lužicích odklízecí práce skončily, skončil i infopoint. Krajský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) uvedl, že i v Lužicích je spousta domácností, které potřebují pomoc, ale je podle něj třeba kontaktovat se přímo.

Dobrovolníci na veřejných prostranstvích především odklízejí drobnější materiál, například vyhrabávají z trávníků střepy. Mohou ale být k ruce i řemeslníkům a dělat méně odbornou práci. Postupně jich ubývá. Zatímco první víkend po tornádu obce připomínaly mraveniště a kraj dobrovolníky v jednu chvíli i žádal, aby už nejezdili, že je jich dost, další dny a víkend jich bylo o poznání méně.

"Je úplně přirozené, že s odstupem od té katastrofy zájem ubývá. Jakoukoliv práci dobrovolníků vítáme, vždy se pro ně práce najde," uvedl po pátečním krizovém štábu hejtman.

Hodonínskem a Břeclavskem se prohnalo tornádo 24. června. Šlo o druhé nejsilnější tornádo kategorie s rychlostí větru až přes 300 kilometrů v hodině. Způsobilo smrt šesti lidí, poničilo asi 1200 domů. Organizace Člověk v tísni odhaduje, že bouře v oblasti silně zasáhla zhruba 1600 domácností. Ke zbourání je v lokalitě určeno asi 190 domů. Vznikly mnohamiliardové škody.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 22. září 2021

Očekáváme v 5:00 11°C

Celá předpověď