Do Rady ÚSTR by mohli zamířit Bublan a opět Stehlík

foto Ilustrační foto - Předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost František Bublan 16. května 2018 v Praze na jednání výboru, který se má zabývat za přítomnosti ministryně obrany v demisi Karly Šlechtové zprávou tajných služeb ohledně jedu novičok, kterou dostal prezident Miloš Zeman.

Praha - Do Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) by mohli zamířit bývalý ministr vnitra za ČSSD František Bublan a znovu historik Eduard Stehlík, kterého nominovalo hnutí ANO. V dnešní tajné volbě je Senátu nabídla Sněmovna.

Bublan, který byl dříve také poslancem a senátorem, dostal 96 ze 181 hlasů. Stehlíka volilo 95 poslanců. Ve volbě neuspěli spisovatel Jiří Padevět a historik Mikuláš Pešta. Nominant hnutí STAN Padevět obdržel 49 hlasů a kandidát Pirátů Pešta 23 hlasů. Výsledky oznámil předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO).

Rada ÚSTR má ze zákona sedm členů, které volí Senát. Čtyři členy rady navrhují občanská sdružení, dva Sněmovna a jednoho prezident. Nyní zasedá v radě ústavu pět lidí, přičemž Sněmovna navrhla své zástupce za bývalého člena rady Zdeňka Bártu a za Stehlíka, jehož mandát skončil 13. května.

Úkolem ÚSTR je zkoumání a nestranné hodnocení československé doby nesvobody pod nacistickou nadvládou (1938 až 1945) a komunistické totalitní moci (1948 až 1989). Vedle ústavu funguje také Archiv bezpečnostních složek (ABS), jenž zpřístupňuje a zveřejňuje dokumenty a archiválie týkající se bezpečnostních složek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je středa 29. ledna 2020

Očekáváme v 5:00 1°C

Celá předpověď