Káhira - Do Pásma Gazy dnes přejely z Egypta přes hraniční přechod v Rafáhu první kamiony s humanitární pomocí od pátečního rána, kdy skončil klid zbraní mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás. Informoval o tom server The Times of Israel s odvoláním na vyjádření palestinského Červeného půlměsíce, jenž uvedl, že od svých egyptských partnerů obdržel první kamiony s pomocí.
Informaci přinesla také agentura Reuters s odvoláním na své zdroje z egyptských bezpečnostních kruhů, podle nichž nyní humanitární konvoj zamíří ke kontrole, než bude pokračovat v cestě dále na území Pásma Gazy. Podle zdrojů Reuters překročily přechod v Rafáhu dvě cisterny s palivem a 50 kamionů s humanitární pomocí.
Přechod v Rafáhu je jediným vstupním bodem pro dodávky humanitární pomoci určené pro Pásmo Gazy. Před začátkem příměří Izrael povolil v průběhu pěti týdnů vjezd do pásma jen asi 1400 kamionům, zatímco před válkou tam mířilo asi 500 kamionů s pomocí denně. Během sedmidenního příměří se dodávky humanitární pomoci výrazně zvýšily, podle humanitárních organizací je to však stále mnohem méně, než potřebuje 2,3 milionu obyvatel izolovaného území. V pátek ráno po obnovení bojů se provoz na přechodu v Rafáhu zastavil.










