Do ČR se vrátila ptačí chřipka, nákaza je v malochovu na Vysočině

foto Ptačí chřipka, veterináři v ochranných oblecích.

Praha - V České republice se po třech letech objevila nákaza ptačí chřipkou. Jedná se o vysoce patogenní subtyp H5N8 smrtelný pro ptáky. Přenos na člověka ale nebyl dosud zaznamenán. Ohnisko nákazy se nachází v malochovu drůbeže v obci Štěpánov nad Svratkou na Žďársku na Vysočině. Nákazu do chovu zřejmě zavlekli volně žijící vodní ptáci. Oznámila to dnes Státní veterinární správa.

V nakaženém chovu bylo 12 slepic, z nichž šest během dvou dnů uhynulo, dále tam byly tři kachny. "Státní veterinární správa v souladu s platnou legislativou přijala s okamžitou platností opatření k zamezení dalšího šíření nákazy," uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Zbývající drůbež v postiženém chovu veterináři utratili dnes dopoledne, zajistili tam také dezinfekci. Postižené hospodářství je blízko vodního toku.

Veterináři utratili zároveň 12 slepic u dalších dvou drobných chovatelů v sousedství. "Byl tam přímý kontakt s nakaženou drůbeží," řekl ČTK ve Štěpánově ředitel Krajské veterinární správy (KVS) na Vysočině Božek Vejmelka. Marta Němcová ČTK řekla, že přišla o šest slepic a kohouta. "Copak nadělám?," uvedla. Dodala, že se jí ještě nestalo to, aby neměla vlastní vajíčka, teď si je bude muset kupovat.

Kolem ohniska bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v nich vyhlášena mimořádná veterinární opatření. "Úřadu ve Štěpánově nařizuje krajská veterinární správa, že musí provést soupis drůbeže v obci a upozornit občany na to, že musí mít drůbež zavřenou," uvedl Vejmelka. V případě dalších úhynů nebo podezření z nákazy musí lidé kontaktovat veterinární správu.

Veterinární správa podle Vejmelky také vyzvala myslivce, aby ve zvýšené míře kontrolovali úhyny volně žijících ptáků. Žádný velkochov drůbeže ani významné veterinární podniky ve Štěpánově nad Svratkou nejsou, uvedl.

V minulých dnech a týdnech se objevila ptačí chřipka v Maďarsku a také na Slovensku, v Polsku a Rumunsku. Jde o stejný typ H5N8.

Veterinární inspektoři neprodleně po nahlášení úhynu chovatelkou zahájili v chovu šetření, přijali předběžná opatření a odeslali uhynulé slepice k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. U všech šesti potvrdili jeho pracovníci ptačí chřipku. Veterinární správa podle Vejmelky dostala výsledky v pátek večer.

"S kolegy na ministerstvu jsme připraveni pomoci zasaženým chovatelům s odškodněním, které jim ze zákona náleží. Nejdůležitější ale nyní je, aby se zamezilo dalšímu šíření nákazy, chovatelé by měli z preventivních důvodů zabránit kontaktu volně žijících a domácích ptáků," řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).

V rámci mimořádných veterinárních opatření bude omezen pohyb drůbeže do a z pásem, provedeny soupisy chovů drůbeže a bude zakázáno pořádání výstav či burz drůbeže a ptactva, které představují velké riziko šíření nákazy.

Ve Štěpánově nad Svratkou zajistí úřad městyse v neděli kvůli výskytu ptačí chřipky soupis veškeré drůbeže, včetně holubů a okrasných ptáků. Žádný velkochov drůbeže v obci naštěstí není, řekla dnes ČTK starostka Šárka Kunčíková. Zbylou drůbež u drobných chovatelů, kde se nákaza v pátek potvrdila, utratili veterináři dopoledne. Utratili zároveň slepice i dvěma sousedům, zjistila zpravodajka ČTK na místě.

Kolem ohniska nákazy bude podle veterinární správy vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v nich vyhlášena mimořádná veterinární opatření.

Ve Štěpánově žije okolo 700 lidí. O nebezpečí nákazy informoval úřad obyvatele po 14:00 místním rozhlasem. Upozornil je i na to, že mají drůbež držet pod přístřešky. "Tiskovou zprávu vyvěsíme na naše webové stránky. Máme i mobilní aplikaci, kde si to každý může ve svém mobilu přečíst," uvedla starostka.

Štěpánovští radní se na obchůzkách kvůli soupisu drůbeže domlouvali odpoledne na úřadě. Podle starostky se o to podělí sedm lidí. "Máme asi 300 domů. Rozdělíme si celý katastr, který dům od domu projdeme a ty soupisy vytvoříme," řekla. Lidé podle ní také dostanou informace i o tom, jakého zástupce veterinární správy mají kontaktovat, pokud budou mít u svých zvířat podezření na nemoc. "Jako že přestane snůška nebo nastane výpadek v krmení," uvedla příklady. Soupis drůbeže předá úřad veterinářům při pondělním jednání.

Veterinární správa čeká, že se objeví další nákaza ptačí chřipkou

Veterináři předpokládají, že se po prvním potvrzeném případu objeví další nákazy ptačí chřipkou. Uvedl to na tiskovém briefingu ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. Ministerstvo má na odškodnění chovatelů v letošním roce vyčleněno 60 milionů korun. Celková částka ale podle ministra zemědělství není podstatná a odškodnění se bude poškozeným vyplácet podle platného ceníku a cen v místě obvyklých. Před třemi lety stát na odškodnění vyplatil okolo 23 milionů. Poškození chovatelé musí o odškodnění požádat do šesti týdnů od potvrzení nákazy.

"Rád bych poděkoval chovatelům, kteří dodržují předpisy, že to včas nahlásili. A veterinární správě se to podařilo včas díky kvalitní spolupráci zachytit, což je velký úspěch, že se nám to nerozjelo. Uvidíme, jak to bude pokračovat dál," uvedl ministr.

V České republice se ptačí chřipka naposledy objevila po deseti letech v roce 2017 a tehdy zasáhla i další evropské země. Vysočinu v té době nezasáhla, ani roky předtím. Kvůli nákaze bylo nutné utratit v Evropě miliony kusů drůbeže. Ptáci měli téměř výlučně virus H5N8, u kterého se dosud neprokázal přenos na člověka. V českých chovech bylo kvůli nemoci tehdy vybito na 98.000 ptáků, většinou v komerčních chovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy.

Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, holubů, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a přenášejí se zejména trusem. Proto infekci nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků. Vysoce patogenní viry aviární influenzy způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je středa 23. září 2020

Očekáváme v 13:00 22°C

Celá předpověď