Do Českého Švýcarska vyrazili hasičům na pomoc dobrovolníci

foto Požár v Národním parku České Švýcarsko, 27. července 2022, Děčínsko. Hasiči na Mezní Louce.

Hřensko (Děčínsko) - Dobrovolníci Karolína, Michaela a David vyrazili do Českého Švýcarska na pomoc hasičům. Od pondělního večera jsou nedaleko obce Mezná, vydávají hasičům jídlo a nápoje. Dvě studentky a dvaadvacetiletý mladík, který si vzal volno v práci, přijeli ze Štětí na Litoměřicku. Řekli to dnes ČTK. V Českém Švýcarsku hoří od neděle, na místě je 400 hasičů. Požár zasáhl plochu o velikosti 1000 hektarů. Lidé z několika obcí museli hasiči evakuovat.

Fotogalerie

"Dostali jsme se sem díky facebookové stránce, kam to dával velitel zásahu tohoto úseku, že potřebují pomoc, tak jsme ho kontaktovali a dojeli sem," uvedla Karolína s tím, že s sebou dobrovolníci přivezli kávu, potraviny a vody. "Když jsme se jich ptali, jestli nepotřebují pomoc, tak byli rádi, protože tu nic neměli. Pak začali dovážet jídlo a pití další lidé," řekla Michaela.

Obrovské množství balených vod, ovoce, konzervy, salámy a další potraviny a nápoje mají hasiči shromážděné ve zbrojnici ve Hřensku. Z místa ho poté rozváží na stanoviště k jednotlivým zásahům. Sbírku vyhlásil například také Oblastní spolek Českého červeného kříže Děčín na adrese Teplická 149/173. Další místa určená pro přinášení materiální pomoci jsou v Dobrovolnickém centru Slunečnice v Hudečkově ulici 664/1 nebo na adrese Teplická 424/69, tam se mají příchozí obracet na telefonní číslo 603 743 806.

Hasiči mají podle dobrovolníků největší zájem o kávu a také banány a energetické drinky. Lepší jsou pro ně menší balené vody, které mohou ihned vypít a pokračovat v zásahu. Podle dobrovolníků se střídají na stanovišti u Mezné celý den i celou noc. "Vždycky večer je vidět, jak jsou unavení. Padají únavou," uvedla Karolína.

Někteří dobrovolníci od pondělí nespali. "Vystřídají nás dnes ve středu někdy večer. První noc jsme skoro nespali, chvílemi na židli, a druhou noc někteří dobrovolníci spali chvíli v autě, někteří nespali vůbec," řekl dobrovolník, který se na místo vrátí opět v pátek. "Potom se uvidí, kdy nás opět vystřídají. Bude to na dohodě," dodal.

Občané, kteří volají s nabídkou pomoci, se nově mohou obracet na telefonní linku 771 271 367 nebo na e-mail hrensko.pomoc@ulk.izscr.cz.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

32°C

Dnes je čtvrtek 18. srpna 2022

Očekáváme v 15:00 23°C

Celá předpověď