Do Česka přijede vůdkyně běloruské opozice Cichanouská

foto Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská.

Praha - Do Česka přijede v červnu význačná představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská. Má se setkat s ústavními činiteli a přednést projev v Senátu, jehož předseda Miloš Vystrčil (ODS) běloruskou političku do Česka pozval. ČTK to dnes oznámila senátní tisková tajemnice Sue Nguyen.

Cichanouská bude v ČR od 7. do 10. června. Projev v horní komoře bude mít v předposlední den své návštěvy. Podrobnější informace k programu Cichanouské budou podle senátní tajemnice zveřejněny v brzké době.

Cichanouská loni kandidovala v srpnových prezidentských volbách proti dlouholetému běloruskému vůdci Alexandru Lukašenkovi. Podle oficiálních výsledků získala 10,1 procenta hlasů, mnozí se však domnívají, že ve skutečnosti získala více hlasů než Lukašenko, který oficiálně vyhrál, výsledky voleb neuznává ani Evropská unie. Nedlouho po volbách Cichanouská odjela do zahraničí, v Bělorusku jí hrozí vězení.

Běloruská politička je ve své zemi stíhána na základě článku trestního zákoníku, který pojednává o výzvách k uchvácení moci. Konkrétním důvodem má být to, že z iniciativy Cichanouské běloruská opozice vytvořila koordinační radu, která si klade za cíl zprostředkování pokojného předání moci v zemi. Cichanouské tak hrozí od tří do pěti let odnětí svobody. Rusko mezi hledané osoby na základě dohody s Běloruskem.

Cichanouská našla azyl v Litvě, navštívila Polsko a Německo, kde se sešla s předsedy vlád obou zemí. Usiluje o vypsání nových prezidentských voleb v Bělorusku. Lukašenko podle ní ztratil legitimitu mimo jiné násilným potlačováním pokojných protirežimních demonstrací.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je úterý 27. července 2021

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď