Do Česka dorazil nový vlak pro Leo Express, míří na schvalování

foto Do Velimi na Kolínsku dorazil 17. září 2019 večer nový vlak od čínského výrobce CRRC pro společnost Leo Express.

Praha - Do České republiky dorazil nový vlak od čínského výrobce CRRC pro společnost Leo Express. Přijel z Brém, nyní míří na testovací okruh do Velimi na Kolínsku, kde se podrobí schvalování. Leo Express chce nasadit nové jednotky na své linky v příštím roce, informoval dnes ČTK v tiskové zprávě mluvčí společnosti Emil Sedlařík.

Dopravce přiveze první tři vlaky, zároveň má opci na dalších 30. V případě uplatnění opce za vlaky zaplatí pět miliard korun. Podnik chce vlaky využívat na českých i mezinárodních linkách. Vlaky od největšího světového výrobce mají vzhled i prostorové uspořádání, které si vytvořila a navrhla sama společnost. Ve vlacích také bude český zabezpečovací systém.

Nové vlakové jednotky mají nízkopodlažní přístup a úložný prostor pro zavazadla. Součástí vozů jsou dětské oddíly a různé přepravní třídy. Všechny koupené vlaky jsou takzvaně hybrid-ready, což znamená, že by měly být schopny jezdit kdekoliv na středoevropské železnici.

Vlak nyní čeká schvalování ve Zkušebním centru Velim. Centrum má k dispozici dva okruhy, velký zkušební okruh měří téměř 13,3 kilometru, malý okruh necelé čtyři kilometry. Okruhy umožňují provést řadu jízdních zkoušek kolejových vozidel, drážních zařízení a dopravních prostředků. Umožňují také experimenty včetně hlukových zkoušek nebo kontrol schopnosti drážních vozidel komunikovat s okolím. Lze například rovněž simulovat poruchy elektrického napájení společně s praktickým testováním výpadků napájení a reakcí vozidel na tyto skutečnosti.

Leo Express nyní provozuje na svých dálkových tratích pět souprav Stadler Flirt. Kromě vlaků CRRC se vozový park brzy rozroste o další vozy. Dopravce dokončuje úpravy na 15 motorových jednotkách typu LINT, které si pronajal od výrobce Alstom.

Leo Express přepravil v prvním pololetí letošního roku 1,25 milionu cestujících, meziročně zhruba o půl milionu více. Obrat společnosti činil téměř půl miliardy korun, což je meziroční nárůst asi o 185 milionů Kč. V roce 2018 společnost vykázala zisk 2,5 milionu korun, a poprvé od svého vzniku se tak dostala ze ztrátového hospodaření.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 2. června 2020

Očekáváme v 3:00 10°C

Celá předpověď