Dluhy českých domácností u bank loni stouply na 2,144 bilionu korun

foto Nový byt - ilustrační foto.

Praha - Dluhy českých domácností u bank loni stouply o 97,3 miliardy na 2,144 bilionu korun. Zadlužení nefinančních podniků se zvýšilo o 48,3 miliardy na 1,237 bilionu korun. Objem bankovních úvěrů domácnostem rostl i v samotném prosinci, u podniků se snížil. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes na webu zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

V prosinci dluhy domácností stouply proti listopadu o 4,9 miliardy korun. V meziměsíčním srovnání bankovní úvěry domácnostem rostou od ledna 2016. Výjimkou byl loňský duben, kdy se meziměsíčně snížily zhruba o 20 miliard na 2,065 bilionu korun. Podle ČNB ale dubnovou statistiku ovlivnilo odebrání bankovní licence Sberbank CZ.

Nad bilion korun se zadlužení českých domácností poprvé dostalo v červnu 2010. Úroveň 1,5 bilionu přesáhlo v září 2017 a předloni v říjnu se dostalo nad dva biliony korun.

Téměř čtyři pětiny objemu dluhů domácností u bank představují úvěry na bydlení. Loni podle údajů centrální banky meziročně stouply o 76,8 miliardy na 1,672 bilionu korun. Objem spotřebitelských úvěrů domácnostem od obchodních bank se v loňském roce zvýšil o 18,9 miliardy na zhruba 277 miliard korun.

Zadlužení firem v prosinci proti listopadu kleslo o 45 miliard korun. V meziměsíčním srovnání dlouhodobě kolísá. V loňském roce v jednotlivých měsících pětkrát vzrostlo, čtyřikrát kleslo a třikrát stagnovalo.

Podle původní doby splatnosti mají mezi úvěry poskytnutými nefinančním podnikům nejvýznamnější podíl stále dlouhodobé úvěry. V prosinci jejich objem dosáhl 699 miliard korun, což bylo téměř 57 procent celkového objemu úvěrů poskytnutých tomuto sektoru.

Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spořitelní družstva.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 1. dubna 2023

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď