Dlouhý dál v čele Hospodářské komory ČR, jeho kritici neuspěli

foto Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý hovoří na celostátním sněmu komory 30. července 2020 v Praze.

Praha - Prezidentem Hospodářské komory ČR bude další tříleté období její současný šéf Vladimír Dlouhý (66), v čele komory stojí již šest let. V dnešní volbě porazil Bořivoje Mináře, který kritizoval Dlouhého nominaci na šéfa Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Minář nebude další tři roky ani viceprezidentem, stejně jako Irena Bartoňová Pálková. Dlouhý po volbě uvedl, že nejdůležitějším úkolem nového vedení komory je být partnerem vlády při restartu ekonomiky po koronavirové krizi. Podnikatelské organizace znovuzvolení Dlouhého vítají.

Fotogalerie

Novými viceprezidenty Hospodářské komory, kterých je namísto čtyř nově pět, se stali Radek Jakubský, Tomáš Prouza a Zdeněk Zajíček. Ve funkcích pokračují Roman Pommer a Michal Štefl. 

Dlouhý vyjádřil potěšení nad tím, že sněm zvolil viceprezidenty podle jeho přání. Předtím řekl, že ztratil důvěru ve své viceprezidenty Mináře a Bartoňovou Pálkovou. Ta se své kandidatury těsně před hlasováním vzdala. "Nejsem schopná spolupracovat s prezidentem komory Vladimírem Dlouhým," uvedla. Minář v kandidátském projevu oznámil, že nebude pokračovat ve funkci v případě, že neuspěje v prezidentské volbě. Oba kritizovali Dlouhého nominaci na šéfa OECD.

Dlouhý označil polemiku ohledně své nominace na post generálního tajemníka OECD za nešťastnou medializaci. "Věřím, že budeme dělný kolektiv. Připravuji se na práci pro Hospodářskou komoru pro celé volební období," dodal.

Komora se podle Dlouhého chce dál hodně věnovat řemeslům a živnostem, posílit jejich postavení třeba schválením mistrovské zkoušky. "Jsou takovým signálem, že řemesla nejsou jenom takovým vyučením, ale že tady budou 'staří fachmani', kteří budou akreditovat kvalitní řemeslníky," uvedl. Vedení komory se bude podle něj věnovat i tomu, zda by se přes Agrarní a Hospodářskou komoru neměla uskutečňovat automatická registrace živností, jako je tomu i v jiných zemích. Dalšími tématy jsou obecně vzdělávání, dopravní infrastruktura či digitalizace ekonomiky, uvedl Dlouhý.  

Dlouhý byl v 90. letech jednou z nejznámějších tváří polistopadové ekonomické transformace. V letech 1992 až 1997 byl ministrem průmyslu a obchodu, poté se z politiky stáhl a odešel do soukromého sektoru. V lednu 2008 se stal členem Národní ekonomické rady vlády ČR (NERV) a v srpnu 2010 i její obnovené podoby, počátkem roku 2013 se neúspěšně ucházel o nominaci v prvních přímých volbách prezidenta samostatné ČR. Od roku 2014 je prezidentem Hospodářské komory. Jeho práci dnes ocenil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). "Panu Dlouhému gratuluji, je to erudovaný člověk s mimořádným ekonomickým rozhledem a v posledních letech udělal pro Hospodářskou komoru velký kus práce. Jsem rád, že je rovněž členem NERV," napsal ČTK Havlíček.

Hospodářská komora ČR je největším zástupcem podnikatelů, sdružuje přes 16.000 členů organizovaných v 60 komorách a 124 svazech, asociacích, klastrech a řemeslných ceších. Podnikatelům je k dispozici v 73 městech po celé ČR.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pátek 30. července 2021

Očekáváme v 5:00 15°C

Celá předpověď