Djokovič napsal na kameru kontroverzní vzkaz o Kosovu

foto Tenisový turnaj French Open, 29. května 2023, Paříž. Srbský tenista Novak Djokovič.

Paříž - Srbský tenista Novak Djokovič po pondělním vítězném vstupu do Roland Garros napsal na čočku televizní kamery kontroverzní vzkaz týkající se Kosova. Představitelé pařížského grandslamu uvedli, že za politické vyjádření slavnému hráči žádný postih nehrozí.

"Kosovo je srdcem Srbska. Zastavte násilí," napsal na kameru srbsky Djokovič po vítězství 6:3, 6:2, 7:6 v prvním kole nad Aleksandarem Kovacevicem z USA, shodou okolností synem srbských rodičů.

Djokovič reagoval na události na severu Kosova, kde zástupci silné srbské menšiny v minulých dnech protestovali proti novým starostům z albánských stran. Ty zvítězily v komunálních volbách, které ovšem místní Srbové bojkotovali. Během střetů ve městě Zvečan, kde vyrůstal Djokovičův otec, bylo v pondělí zraněno padesát protestujících a třicet členů jednotek KFOR. Kosovo vyhlásilo nezávislost v roce 2008, ale Srbsko ho dál považuje za součást svého území.

"Jako syn muže narozeného v Kosovu cítím, že musím vyslovit podporu svým lidem a celému Srbsku," řekl Djokovič novinářům v Paříži. "Můj postoj je jasný: jsem proti válkám, násilí a jakémukoli typu konfliktu, což jsem vždycky veřejně tvrdil. Dokážu se vcítit do všech lidí, ale situace v Kosovu představuje v mezinárodním právu precedens," dodal.

Zástupci pořádající Francouzské tenisové federace (FFT) pro agenturu Reuters uvedli, že se Djokovičovým politickým vzkazem zabývat nebudou. "Nejsou žádná oficiální grandslamová pravidla týkají se toho, co hráči smějí a nesmějí říkat. FFT nebude tuto záležitost komentovat ani k ní zaujímat stanovisko."

Djokovičova rodina se postarala o politickou kontroverzi už na minulém grandslamu Australian Open. Na sociálních sítích se objevilo video, na němž tenistův otec Srdjan pózuje s fanoušky držícími ruskou vlajku a skandujícími proruská hesla. Jeden z nejlepších hráčů historie se tehdy otce veřejně zastal a uvedl, že ho lidé žádající o společnou fotografii zneužili.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je úterý 26. září 2023

Očekáváme v 17:00 21°C

Celá předpověď