Distributoři filmů či kinaři mohou od čtvrtka žádat o peníze

foto Kino, sedačky, sál - ilustrační foto.

Praha - Zástupci audiovizuálního oboru mohou od čtvrtka žádat u Státního fondu kinematografie (SFKMG) o peníze, které by jim měly částečně nahradit výpadky příjmů kvůli omezením proti šíření koronaviru. Určeno je pro ně 127 milionů korun a žádat o ně mohou provozovatelé kin nebo distribuční a producentské společnosti. ČTK o tom informoval mluvčí fondu Jiří Vaněk. Mimořádná výzva, kterou fond vyhlásil dnes, je jediným podpůrným programem pro audiovizuální průmysl, neboť celá audiovize byla vyřazena z obou programů COVID-Kultura.

Výzva má kromě udržení základní filmové infrastruktury a zachování budoucí konkurenceschopnosti českého audiovizuálního průmyslu za cíl zjistit jeho inovační schopnosti. Data získaná od žadatelů ve výzvě využije SFKMG pro přípravu transformace z filmového na audiovizuální fond.

"Ve výzvě mohou stejně jako v květnu žádat pouze provozovatelé kin, distributoři a producenti. Uznatelné náklady jsou primárně na kreativní tým, který bude inovace realizovat, dále na nájmy a provozní náklady v případě, že nebyly předmětem podpory jiných vládních podpůrných programů," řekla ředitelka fondu Helena Bezděk Fraňková. Dodala, že zákon neumožňuje plošně podpořit celý sektor audiovize, ale v současné chvíli je nezbytné udržet a zachovat alespoň základní strukturu filmového průmyslu v ČR.

"Je to nezbytná podmínka s ohledem na budoucí konkurenceschopnost celého audiovizuálního průmyslu a kreativních průmyslů v České republice obecně, jejichž jsou právě producentské a distribuční společnosti tahounem," doplnila.

Mimořádnou dotaci 98 milionů korun schválila vláda a potvrdil rozpočtový výbor Sněmovny. K této sumě přibylo 29 milionů korun získaných změnami v plánované Krátkodobé koncepci fondu na rok 2021. "Do mimořádné výzvy se přesune devět milionů korun původně plánovaných v okruhu distribuce na podporu kin a 20 milionů korun původně plánovaných na druhou výzvu na minoritní koprodukce, která měla být vyhlášena v červenci 2021," uvedla předsedkyně Rady SFKMG Helena Bendová. Doplnila, že pandemie urychlila potřebu proměny audiovizuálního prostředí. "Výstupy získané z výzvy budou zpětnou vazbou od filmového průmyslu, abychom mohli co nejpřesněji, nejlépe a nejrychleji postavit nový audiovizuální fond," dodala.

Asociace producentů v audiovizi (APA) na jaře uvedla, že opatření proti šíření koronaviru způsobí v Česku ve filmovém průmyslu a na něj navázaných oborech ztráty ve stovkách milionů korun. APA tehdy uváděla, že ve hře je pokles filmové výroby o 75 procent do konce roku. Proti první vlně pandemie, kdy se v Česku zastavilo i filmové natáčení, se při současných opatřeních ale točit může, zahraniční filmové štáby tak mohou činit od konce května.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pátek 27. listopadu 2020

Očekáváme v 7:00 -2°C

Celá předpověď