Dirigent Jakub Hrůša se stal vítězem cen ICMA v kategorii Symfonická hudba

foto Ilustrační foto - Dirigent Jakub Hrůša (na snímku z 21. prosince 2020) se od září 2025 stane novým hudebním ředitelem londýnské Královské opery v Covent Garden.

Praha - Dirigent Jakub Hrůša se stal vítězem cen International Classical Music Award (ICMA) v kategorii Symfonická hudba. V čele Bamberských symfoniků uspěl s CD se Symfonií č. 1 E dur Hanse Rotta, skladbou Gustava Mahlera zvanou Blumine a Prelude C Minor Antona Brucknera. Výsledky dnes zveřejnila ICMA na svých stránkách.

"Hans Rott za svůj krátký život napsal pouze jednu symfonii, která byla po jeho smrti v roce 1884 téměř zapomenuta. Jakub Hrůša a Bamberští symfonikové sice Rottovu symfonii E dur přímo neobjevili – jiní ji nahráli dříve – ale jejich interpretace je tak přesvědčivá, že můžeme říci, že nikdo jiný zatím nezprostředkoval Rottovu hudbu v tak hluboké podobě jako interpreti na této nahrávce. Díla Brucknera a Mahlera, kteří oba obdivovali Rottovu práci, doplňují toto skvělé CD," uvedla porota v oficiálním zdůvodnění ocenění.

V nejužším finále se nahrávka hudby Rotta, Mahlera a Brucknera ocitla v konkurenci dalších dvou nominovaných nahrávek Filharmonie Oslo s hudbou Johana Julia Christiana Sibelia a také České filharmonie se Semjonem Byčkovem s Pátou Mahlerovou symfonií. Prestižní ocenění v oblasti klasické hudby si český dirigent odnesl podruhé za sebou. V minulém ročníku uspěl s nahrávkou 4. symfonie Antona Brucknera, kterou pořídil také s Bamberskými symfoniky.

Šéfredaktoři světových hudebních časopisů a zástupci mezinárodních kulturních institucí vybrali z letošních nahrávek pro nominace na ceny ICMA celkem tři nahrávky, které vznikly ve spolupráci Hrůši a Bamberských symfoniků. Dvě nahrávky, kterými Bamberští symfonikové uzavírají nahrávací cyklus Brahms-Dvořák, se do finále nedostaly.

"Upřímně blahopřeji Jakubu Hrůšovi a Bamberským symfonikům. Svým velkolepým provedením Rottovy symfonie zvítězili na ICMA již podruhé za sebou poté, co loni vyhráli s Brucknerovou 4. symfonií. Loni Maestro Hrůša dirigoval na ICMA Gala koncertu v Lucembursku a ohromil publikum provedením Dvořákova Karnevalu. V roce 2021 byl finalistou ICMA se svou vynikající nahrávkou Smetanovy Mé vlasti. To vše ukazuje, jaký je skvělý a opravdu charismatický dirigent," sdělil prezident ICMA Remy Franck, který je také šéfredaktorem odborného magazínu Pizzicato.

Soutěž ICMA je každoročně otevřena všem audio a audiovizuálním nahrávkám vydaným v daném období ke komerčním účelům s mezinárodní distribucí. Ceny se udělují v 16 kategoriích. Porota oceňuje u nominovaných nahrávek kromě výjimečného uměleckého přednesu i nápaditost ve výběru repertoáru. Ceny jsou udělovány pravidelně od roku 2011, kdy nahradily ocenění MIDEM.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 30. ledna 2023

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď