Digitalizace je předpokladem pro naši konkurenceschopnost

foto

Česká republika je vysoce industrializovaná země a rychlost digitalizace bude představovat určující faktor její dlouhodobé ekonomické prosperity. České firmy mohou využít možnosti spolupráce s technickými univerzitami a Národním centrem Průmyslu 4.0, kde mají k dispozici jak testbedy, tak i odborníky a potřebné know-how, říká vedoucí jednotky Digitální podnik společnosti Siemens František Podzimek.

Fotogalerie

Český Siemens, který patří k lídrům v oblasti Průmyslu 4.0 a chytré infrastruktury, je přesvědčen o tom, že právě digitalizace představuje základ dlouhodobé konkurenceschopnosti pro firmy všech velikostí i zaměření, pro společnosti dodavatelské i ty, které vyrábějí vlastní výrobky. „Firmám, které vyrábějí vlastní výrobky pomáhá zkrátit čas potřebný k uvedení nového výrobku na trh a zároveň jim umožňuje zvýšit flexibilitu a efektivitu celého provozu,” konstatuje František Podzimek.

V případě dodavatelských firem, které zpravidla dodávají komponenty pro finální výrobky, pomáhá digitalizace zapojit se do globálních dodavatelských a logistických řetězců a plnit náročné požadavky na kvalitu, spolehlivost a cenu dodávek.

„Příležitosti, které digitalizace přináší, jsou tak významné, že by každá firma měla mít jasně definovanou svou vlastní digitální strategii. Pro každý podnik je vhodný jiný přístup k digitalizaci. Volba správné strategie je klíčovým faktorem úspěchu, přičemž rozhodující nejsou ani tak samotné technologie, ale požadavky trhu a obchodní model daného podniku,” zdůrazňuje František Podzimek.

Pro tuzemsko je nástup digitalizace podle manažera Siemensu zásadní. „Česká republika je vysoce industrializovaná země a rychlost digitalizace bude představovat určující faktor naší dlouhodobé ekonomické prosperity. České firmy mohou využít možnosti spolupráce s technickými univerzitami a Národním centrem Průmyslu 4.0, kde mají k dispozici jak testbedy, tak i odborníky a potřebné know-how,” říká František Podzimek.

Za klíčové technologie považuje rozmach v oblasti průmyslového internetu věcí, využití systémů s prvky AI (umělé inteligence) a digitální dvojčata. „V digitálním podniku vzniká s využitím těchto technologií propojení reálného a digitálního světa, chcete-li kyberneticko-fyzický systém. A ten lze efektivně využít jako základ pro kontinuální zlepšování rychlosti, flexibility, kvality a efektivity podniku,” uzavírá Podzimek.

Siemens patří mezi největší technologické firmy v České republice, se svými více než 13.000 zaměstnanci se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens zahrnuje produkty a řešení pro oblast výroby a distribuce elektrické energie, inteligentní infrastrukturu budov, distribuované energetické systémy a automatizaci a digitalizaci ve zpracovatelském a výrobním průmyslu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 19:00 18°C

Celá předpověď