Děti ve VIDA! programovaly a obdivovaly sociálního robota

foto Zábavná akce Roboti pro rodiny s dětmi se konala 8. února 2020 v brněnském zábavném vědeckém centru Vida! K vidění byl například mluvící robot Karel Pepper (na snímku) z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně.

Brno - Vyzkoušet si jednoduché programování robotů, za použití pájky vyrobit noční lampičku s obrázky robotů nebo si zahrát stolní fotbálek proti počítači mohli dnes návštěvníci brněnského VIDA! centra. Seznámit se mohli i se sociálním robotem Karlem Pepperem, který dokáže navázat kontakt s lidmi a komunikovat s nimi. Jednodenní akce Roboti přilákala do vědeckého zábavního centra tisíce lidé.

Fotogalerie

"Cílem téhle robo soboty, kterou pořádáme každoročně, je představit široké veřejnosti a zejména dětem robotizaci a roboty. Mohou si vyzkoušet základy programování a ti starší si mohou třeba vyhlédnout svou budoucí školu," uvedla Kristýna Řičánková z VIDA! centra.

Většinu exponátů si návštěvníci mohli i vyzkoušet. Bakalářské a diplomové práce tu představili studenti Fakulty strojního inženýrství i Elektrotechnické fakulty VUT v Brně. K vidění byla i originální formule vyrobená na VUT a přestavěná na netradiční simulátor jízdy v reálné formuli.

Na stánku sdružení Czechitas bylo možné vyzkoušet jednoduché programování minirobotů pomocí barevných fixů. Při kombinaci různých barev robot provedl předem definovaný úkol nebo jezdil po černé lince.

Hlavní hvězdou dne byl ale sociální robot Karel Pepper z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně. "Takovýchto Pepperů je v Česku asi deset, kromě nás a ČVUT jej mají například Orea Hotels nebo pražské letiště. Pepper umí rozpoznávat tvář i některé výrazy tváře a je naprogramovaný tak, aby byl autonomní, tedy aby například člověka sám oslovil a začal s ním komunikovat," uvedla Zuzana Nevěřilová z Centra zpracování přirozeného jazyka fakulty.

Díky tomu, že robot při mluvení naklání hlavu, hýbe rukama a mrká očima, mají podle ní lidé sklon s ním jednat jako s živou bytostí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je čtvrtek 29. října 2020

Očekáváme v 11:00 12°C

Celá předpověď