Déšť na několika místech zvedl hladiny řek na první povodňový stupeň

foto Lidé ukrytí pod deštníky. Ilustrační foto.

Praha - Noční intenzivní déšť spolu s táním sněhu na horách mírně zvedl hladiny řek. Okolo 11:00 platil první stupeň povodňové aktivity na pěti stanicích v zemi. Říčanský potok v Praze-Kolovratech ráno překročil druhý stupeň, sdělila ČTK dopoledne povodňová služba Českého hydrometeorologického ústavu.

Nejvíc pršelo na Šumavě, v Českém lese, povodí Berounky a střední Vltavy, intenzivní déšť zasáhl i horské oblasti na severu Čech, Moravy a Slezska. Meteorologové očekávají, že během dne bude srážek ubývat, na horách přejde déšť ve sněžení a hladiny na horních částech zasažených povodí začnou klesat. Ve středních a dolních částech ale nelze vyloučit překročení prvního povodňového stupně.

Nejvýrazněji stouply hladiny řek v povodí Berounky, toky odvodňující pohraniční horské oblasti s výjimkou Krušných hor a Beskyd a přítoky Vltavy na území Prahy. Před polednem platil první povodňový stupeň podle údajů na webu povodňové služby na Botiči ve stanici Jesenice-Kocanda, na Červeném potoce v profilu Hořovice, na Úpě v Horním Starém Městě, na říčce Stěnava v Meziměstí a na Řasnici ve Frýdlantě. Po 11:00 se nad hranici prvního stupně dostala i Smědá ve Višňové.

"V následujících hodinách očekáváme v důsledku ustávání srážek a ochlazování v nejvyšších polohách, kde dešťové srážky budou postupně přecházet ve sněhové, postupnou stabilizaci odtokové situace v horních částech zasažených povodí. Ve středních a dolních částech povodí v důsledku dotoku předpokládáme vzestupy vodních hladin," uvedli hydrologové. V některých případech mohou ještě řeky dosáhnout prvního stupně povodňové aktivity.

Meteorologové v sobotu varovali, že po vydatném nočním dešti se mohou zvednout hladiny některých řek. V regionech na jihozápadě a severu Čech, v Jeseníkách či Beskydech je do dnešního večera vyhlášená povodňová bdělost. Na jihu Moravy a na Vysočině, kde pršelo méně, zase platí výstraha na silný vítr.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je pátek 7. května 2021

Očekáváme v 9:00 9°C

Celá předpověď