Desítky nabíjecích stojanů se staví u hypermarketů

foto Ilustrační foto - Dobíjecí stanice elektromobilů u Tesca.

Nákupní centra v České republice se zvolna stávají záchytným bodem pro řidiče elektromobilů. Prakticky všechny významné obchodní řetězce chtějí u svých prodejen do několika let nabídnout elektromobilistům možnost rychlého dobíjení.

Naposledy své plány v této oblasti v tomto týdnu odtajnily dva velké obchodní řetězce. Kaufland spolupracuje s energetickou společností E.ON a během několika let díky tomu vznikne u všech 140  obchodů této značky tolik rychlých dobíječek, že u nich bude možné naráz dobíjet tisíc elektrických aut.

Během první etapy postaví E.ON dobíječky u 41 prodejen, ve druhé fázi pak budou jednak postaveny stojany s vyšším dobíjecím výkonem (až 400 kW) a jednak vybudovány takzvané huby, které umožní současné nabíjení několika elektrických vozidel.

Zatím můžou zákazníci nejrychleji dobíjet (výkonem až 75 kW) u tří prodejen zmíněného řetězce. Konkrétně se jedná o Kolín, Jablonec nad Nisou a Praha-Hloubětín.

Postupně ale má být u všech prodejen stejný standard pro rychlé dobíjení. Všechny stojany s výkonem nad 150 kW pak navíc budou osazeny také platebním terminálem. Všechna místa pro dobíjení budou navíc bezbariérová, aby obsluhu stanice zvládli také hendikepovaní lidé.

Nyní s obdobným plánem přicházejí také společnosti Tesco a ČEZ. Podle tiskové zprávy bude u obchodů s logem Tesca k dispozici do konce letošního roku 25 veřejných dobíjecích stanic. Nejnovějšími přírůstky jsou 4 stojany v garážích pražského nákupního centra Eden a po dvou stanicích na parkovištích areálů prodejen Tesco v Českém Krumlově a Klatovech.

Hned poté bude následovat další fáze společného budování stanic, během níž bude počet stanic u obchodů Tesca rozšířen na 70.

Postupně budou vznikat nabíjecí huby a v nich také stojany umožňující ultrarychlé dobíjení.

 Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 9:00 17°C

Celá předpověď