Desítky lidí psaly dopisy na podporu nespravedlivě vězněných

foto Ve Skautském institutu v Praze začal 7. prosince 2019 maraton psaní dopisů, který je věnován lidem do 26 let, kterým jsou upírána jejich práva.

Praha - Desítky lidí přicházely dnes v Praze psát dopisy na podporu nespravedlivě vězněných a pronásledovaných. Maraton psaní organizovala Amnesty International (AI) ve Skautském institutu. Letos je akce věnována šesti studentům a aktivistům do 26 let, kterým jsou upírána jejich práva. Příchozí se na místě mohli seznámit s příběhy každého z nich a vybrat si toho, koho podpoří. Podle vzoru pak ručně psali dopis adresovaný představiteli vždy dané země, která mladým lidem jejich práva upírá.

Fotogalerie

Ve Skautském institutu vystoupili také někteří obránci lidských práv či aktivisté, kteří byli za své názory odsouzeni. Omar Mammadov z Ázerbájdžánu byl v 18 letech podle AI v politicky motivovaném vykonstruovaném procesu odsouzen k pěti letům vězení. V březnu 2016 byl propuštěn i díky práci AI, uvádí organizace. Kareem Taha z Egypta byl kvůli svému aktivismu odsouzen k doživotnímu vězení, podařilo se mu ale uprchnout a dostat se do ČR.

Do boje s bezprávím se ale mohou lidé prostřednictvím psaní dopisů zapojit kdekoli. "Někdo chce psát sám doma, někdo zorganizuje dopisový maraton třeba pro 100 lidí, iniciativě se meze nekladou. Cílem je napsat co nejvíc dopisů," uvedla mluvčí AI Martina Pařízková. Loni jich lidé podle ní napsali 16.000 na téměř 300 místech a následně byly dopisy odeslány úřadům nebo přímo vězněným či pronásledovaným lidem a jejich blízkým.

Akce je součástí celosvětové kampaně ke Dni lidských práv, který připadá na 10. prosince. Nespravedlivě stíhané a pronásledované mohou letos podpořit dopisem i poslanci přímo ve Sněmovně, kde bude z iniciativy Pirátů a dalších poslanců z řad ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí STAN podpisové místo.

Poprvé happening uspořádali polští aktivisté z AI v roce 2001, v Česku se maraton psaní dopisů podle webových stránek koná od roku 2010.

Den lidských práv byl vyhlášen jako připomínka přijetí Všeobecné Deklarace lidských práv Valným shromážděním OSN 10. prosince 1948. Deklarace se stala základem pro vypracování dalších lidskoprávních dokumentů a dodnes je všeobecně uznávanou normou mezinárodního práva.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 15. srpna 2020

Očekáváme v 11:00 20°C

Celá předpověď