Desítky lidí dnes vzdaly úctu Miladě Horákové

foto Ilustrační foto - Milada Horáková, politická pracovnice, oběť vykonstruovaných procesů 50.let - vypovídá před státním soudem (popravena 27.6.1950).

Praha - Zhruba padesát lidí dnes na pražském Vyšehradě uctilo památku političky Milady Horákové, kterou komunisté v roce 1950 odsoudili ve vykonstruovaném procesu k trestu smrti. U symbolického hrobu političky se sešli pamětníci, bývalí političtí vězni a zástupci obou komor Parlamentu. Od popravy Milady Horákové uplyne ve čtvrtek 69 let.

Dnešní projevy řečníků se týkaly především boje Horákové proti nacistickému i komunistickému režimu. "Jsme spjati s její památkou, s odkazem, který musí být uchován," uvedl předseda klubu Milady Horákové František Šedivý.

Účastníci vzpomínkové akce upozornili i na dnešní hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. "Je to až symbolicky děsuplné, že právě v tento den, představitelé komunistické strany podpoří současnou vládu. Protože slovy jejich předsedy oni mohou dnes plnit svůj program," řekl místopředseda Senátu Jiří Růžička (za TOP 09 a STAM).

Další akce k připomenutí tragické smrti Horákové budou ve čtvrtek, v den její popravy. Například platforma Bez komunistu.cz naplánovala na pražskou Kampu shromáždění a happening Světla pro památku Milady Horákové a všech obětí komunismu, při kterém u Vltavy vzplanou symbolická světla. Přidat se mají lidé i na dalších místech ve světě, například ve Washingtonu. Pardubická Galerie Fons pak vystaví fotografie z filmu Milada, který v roce 2017 natočil o političce režisér a scenárista David Mrnka.

Právnička, národněsocialistická poslankyně a bojovnice za práva žen Milada Horáková se za druhé světové války zúčastnila protinacistického odboje. Za činnost v Ženské národní radě ji v období druhé světové války věznilo gestapo. Aktivně vystupovala i proti komunistickému režimu. V roce 1950 byla ve vykonstruovaném procesu odsouzena k trestu smrti za údajnou špionáž a velezradu. Popravena byla navzdory přímluvám osobností z celého světa.

Na vyšehradském hřbitově má Horáková pouze symbolický hrob. Kde přesně jsou její ostatky pohřbeny, není známo.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 27. května 2020

Očekáváme v 13:00 18°C

Celá předpověď