Desetitisíce lidí opět protestovaly v Izraeli proti Netanjahuově vládě

foto Desetitisíce lidí protestovaly 28. ledna 2023 v Tel Avivu proti plánům vlády premiéra Benjamina Netanjahua oslabit soudní systém v zemi.

Tel Aviv - Desetitisíce lidí dorazily na demonstrace proti nové vládě v izraelském hlavním městě Tel Aviv a dalších městech. Stejně jako v předchozích týdnech se protesty zaměřily především proti plánům vlády premiéra Benjamina Netanjahua záměrně oslabit soudní systém v zemi, uvedla agentura DPA. Demonstranti také zapálili svíčky na památku obětí pátečního teroristického útoku ve východním Jeruzalémě a uctili památku zabitých minutou ticha.

Fotogalerie

Protesty se konají již čtvrtou sobotu za sebou. Minulý víkend se v Tel Avivu zúčastnilo velkého shromáždění více než 100.000 lidí.

Demonstrantům se nelíbí, že podle plánů ministra spravedlnosti Jariva Levina by měla být většina v parlamentu schopna přijmout zákon, i když podle názoru Nejvyššího soudu porušuje ústavu. Ministr chce také změnit složení orgánu, který jmenuje soudce, a obviňuje Nejvyšší soud z přílišného zasahování do politických rozhodnutí. Někteří pozorovatelé již varovali před koncem demokracie v zemi, pokud budou takové plány realizovány.

Někteří protestující též kritizovali zacházení s Palestinci v zemi. Na jednom z transparentů tak bylo napsáno "S okupací není demokracie".

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je čtvrtek 30. března 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď