Desetitisíce lidí navštívily při festivalu běžně nepřístupné objekty Prahy

foto Plovoucí loděnice Tělovýchovné jednoty Tatran, 21. května 2023, Praha.

Praha - Desetitisíce návštěvníků zavítaly i letos na festival Open House Praha, aby si o víkendu prohlédly běžně nepřístupné budovy a prostory v hlavním městě. Mezi nejnavštěvovanější objekty devátého ročníku festivalu se zařadily například Nová scéna Národního divadla či funkcionalistická budova Terminálu 4 pražského letiště. Na festival dorazilo přes 83.000 zájemců. Počet lidí tak přesáhl i návštěvnost z let před koronavirovou pandemií. ČTK to řekla jedna z organizátorek Michaela Pánková.

Fotogalerie

Mottem festivalu je Architektura pro všechny, prohlídky jsou určeny pro širokou veřejnost včetně lidí se zrakovým či sluchovým postižením. Organizátoři při letošním ročníku, jehož doprovodný program začal v pondělí, připomínali architekty Karla Pragera, Věru Machoninovou nebo Antonína Viktora Barvitia.

Festival otevřel pro veřejnost 107 budov. "Větší fronty se v průběhu víkendu tvořily pouze u přibližně 15 objektů, většinou se jednalo o festivalové novinky," uvedla Pánková. Ke stoletému výročí Pragera se lidé mohli podívat například do technického a jevištního zázemí Nové scény. V neděli se u příležitosti 200 let od narození architekta Barvitia otevřely dvě honosné vily – vila Lanna v Bubenči a Gröbeho vila v Havlíčkových sadech. Návštěvníci si mohli prohlédnout restaurované reprezentativní interiéry v neorenesančním stylu.

"Fronty se od časného rána tvořily také u objektu Terminálu 4, nejstarší části Letiště Václava Havla. Ve funkcionalistické budově bylo možné nahlédnout do vládního a prezidentského salonku," sdělila Pánková. Lidé se zajímali také o prostory historických paláců a ani letos tomu nebylo jinak. Tisíce lidí proudily do Nostického, Černínského a Petschkova paláce či budovy ministerstva dopravy, která se letos otevřela při festivalu poprvé. Velký zájem byl o historickou loděnici Českého Yacht Klubu, jednoho z nejstarších jachetních klubů ve střední Evropě, který letos slaví 130 let od založení.

Sobotní návštěvnost, která bývá vždy vyšší než nedělní, přesáhla podle Pánkové loňskou o čtvrtinu. Loni zavítalo na festival 64.000 lidí. Letošní ročník nabídl 27 novinek a 140 akcí doprovodného programu. Od Pragera mohli návštěvníci vidět i bývalou pobočku Komerční banky na Smíchově a vysokoškolský areál z 90. let minulého století v Jinonicích. Tvorba Machoninové byla zastoupena například obchodním centrem DBK (dříve Dům bytové kultury), které je považováno za jedno z vrcholných děl poválečné architektury v Česku.

Open House Praha je součástí mezinárodní sítě festivalů Open House Worldwide, které se konají ve více než 50 městech.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 9. června 2023

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď