Denně v ČR kouří 18 % a alkohol pije 9 % dospělých

foto Kouření, žena s cigaretou - ilustrační foto.

Praha - V Česku denně kouří zhruba 18 procent dospělých, alkohol denně pije téměř devět procent. Riziková je konzumace alkoholu u 14 až 18 procent, což představuje zhruba 1,5 milionu dospělých. Každodenní pití alkoholu i časté nadměrné pití narůstá v posledních letech u mužů i žen. Z nelegálních drog je nejčastější konopí, v posledním roce ho užilo devět až 11 procent. Hlavní problémovou nelegální drogou v ČR je pervitin. Vyplývá to z výroční zprávy o drogách za rok 2019, kterou dnes projednala vláda.

Míra užívání legálních návykových látek zůstává v ČR na vysoké úrovni, u nelegálních návykových látek je stabilní, uvedl úřad vlády v tiskové zprávě. "Celospolečenské dopady užívání návykových látek a problémového hráčství jsou značné, a dosahují téměř 200 miliard Kč ročně," doplnila národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová.

Zpráva se také věnovala možným dopadům epidemie koronaviru a nouzového stavu vyhlášeného letos dvakrát kvůli šíření nemoci covid-19 na užívání návykových látek. "Z dostupných informací se zdá, že u intenzivních uživatelů došlo za nouzového stavu ke zvýšení míry užívání návykových látek a dalšího závislostního chování, zatímco u občasných a rekreačních uživatelů došlo ke snížení," uvedla. Varovala před tím, že závislosti u dotčených lidí se mohly prohloubit. Týká se to podle ní také používání internetu.

Vedralová upozornila na to, že loňská Evropská školní studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD) potvrdila v ČR pokles rozšíření kouření tabáku, užívání alkoholu i nelegálních drog mezi dospívajícími ve věku 15 až 16 let. Ve srovnání s obdobím 2011 až 2015 ale pokles zpomalil.

Zkušenost s kouřením mělo 54 procent šestnáctiletých, elektronické cigarety, ať už s nikotinem nebo bez něj, vyzkoušelo 60,4 procenta. Kouření v posledních 30 dnech uvedlo 23,6 procenta studentů a denně kouřilo 10,3 procenta. Alkohol ze šestnáctiletých podle studie někdy v životě pilo 95,1 procenta, v posledních 30 dnech 62,7 procenta. Zkušenost s některou z nelegálních drog uvedlo 29,3 procenta, nejčastěji šlo o konopí.

"U ukazatelů rizikové konzumace alkoholu u mladistvých nedošlo k žádné zásadní změně, naopak u dívek došlo k nárůstu rizikového pití. Potvrdil se trend vyrovnávání rozdílů zkušeností mezi chlapci a dívkami, který se týká i nelegálních drog (konopí)," uvedl úřad vlády. Nejvyšší míru zkušeností podle něj vykázali žáci odborných učilišť.

Mezi lidmi od 15 let loni podle Státního zdravotního ústavu byla v Česku zhruba čtvrtina těch, kteří kouřili v posledních 30 dnech. Po předchozím poklesu zůstává podíl od roku 2015 přibližně na stejné úrovni. E-cigarety užívalo denně nebo příležitostně 4,9 procenta dotázaných, v roce 2018 to bylo 4,6 procenta. "Roste podíl osob, které přecházejí z klasických cigaret na užívání elektronických, a klesá podíl těch, které užívají oba typy výrobků současně," komentovala čísla Vedralová.

Konopné látky někdy v životě vyzkoušelo 26 až 39 procent dospělých. Zkušenosti s ostatními nelegálními drogami jsou podle zprávy mnohem méně časté. Extázi někdy užilo zhruba šest procent, halucinogenní houby čtyři až šest procent, ostatní nelegální drogy dvě až tři procenta. "Míra užívání nelegálních drog je přibližně dva až třikrát vyšší u mladých dospělých ve věku 15-34 let a mezi muži," uvedl úřad.

Z dotazníkových studií také vyplývá, že sedativa a hypnotika případně léky s obsahem opioidů užívané proti bolesti získané bez lékařského předpisu nebo užívané v rozporu s doporučením lékaře nebo lékárníka užilo někdy v životě 18 až 27 procent dospělých. Užití v posledních 30 dnech uvedlo 2,5 až 3,9 procenta. Dlouhodobě to představuje vyšší rozšíření než u konopí, upozornila zpráva.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pondělí 12. dubna 2021

Očekáváme v 23:00 3°C

Celá předpověď