Den šumavských lokálek na nádraží ve Vimperku navštívily stovky lidí

foto Den šumavských lokálek na opraveném vlakovém nádraží ve Vimperku, 17. listopadu 2022. Vpravo je budpva nově otevřeného depozitáře Lampárna se sbírkami uniforem, pohlednic a jiných předmětů spojených s historií železnice.

Vimperk (Prachaticko) - Stovky lidí si dnes ve vlakové stanici ve Vimperku na Prachaticku prohlédly techniku železničářů a hasičů. Otevřený byl depozitář Lampárna se sbírkami uniforem, pohlednic a jiných předmětů spojených s historií železnice. Podzimní den šumavských lokálek doplňovaly jízdy motorovým vozem do Čkyně. Akce představila veřejnosti stanici po rekonstrukci, která byla ukončená minulý měsíc. ČTK to řekl Vladislav Šlégr, jednatel Stifterova pošumavského železničního spolku.

Fotogalerie

Dopolední návštěvnost stanice se podle odhadu jednatele přiblížila k 1000 lidí, přišlo hodně rodin s dětmi. "Je to taková ochutnávka, protože příští rok budeme slavit 130 let železnice ve Vimperku," řekl.

Stanice Vimperk je na trati Strakonice - Volary. Opravy výpravní budovy z roku 1893 podle Správy železnic stály 16,8 milionu korun. Stavbaři vyměnili střešní krytinu a opravili na střeše tesařské a klempířské prvky. Částečně vyměnili okna a dveře a opravili fasádu, uvedla Správa železnic na webu. Renovace se týkala také vnitřku budovy.

"Jsme jedním z mála nádraží, které má tři objekty z roku 1893 po rekonstrukci, v tom stavu, v jakém byly při počátku železnice tady u nás na Šumavě," uvedl Šlégr. Vedle staniční budovy jde o výtopnu a skladiště, v němž má spolek depozitář, přístupné dnes byly všechny tři budovy. Ve výtopně se promítaly filmy o železnici a pohádky. Ve stanici byla vidět také drezína z konce 19. století.

V depozitáři jsou uložené předměty spojené s historií dráhy. "Mezi lidmi už se naštěstí ví, že nemají vyhazovat nic, co se týká železnice," podotkl jednatel. Spolek tam také začíná tvořit tři metry dlouhé kolejiště. "Chtěli bychom vytvořit zmenšený svět šumavských lokálek," uvedl Šlégr.

Stifterův pošumavský železniční spolek je dobrovolným sdružením lidí, kteří mají zájem o železnici, uchování historie šumavských tratí a zpříjemnění života lidí pořádáním různých akcí. Podrobnosti k činnosti spolku jsou na webu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pátek 9. prosince 2022

Očekáváme v 19:00 1°C

Celá předpověď