Den Brna zahájil na Petrově "poslední výstřel" švédských vojáků

foto Festival Den Brna zahájil 15. srpna 2019 na Petrově v "pravé brněnské poledne", tedy v 11 hodin, takzvaný poslední výstřel švédských vojáků, který symbolizoval konec obléhání Brna Švédy v roce 1645.

Brno - "Poslední výstřel" švédských vojáků dnes zahájil slavnosti Den Brna. Symbolizoval konec obléhání Brna švédskou armádou v roce 1645. Slavnosti potrvají do soboty a návštěvníci se mohou těšit na komentované prohlídky, mše a rekontrukci bitvy, uvedli organizátoři z Turistického informačního centra a Biskupství brněnského.

Fotogalerie

Brno si každoročně slavnostmi připomíná úspěšnou obranu při švédském obléhání v třicetileté válce. "Zvonění katedrálních zvonů v 11:00 připomíná pověst, která odkazuje na rozhodnují generála Torstensona, že když Brno nedobude do pravého poledne, ukončí obléhání a odtáhne. Brňany, kterým docházely síly, zachránilo zvonění, které ohlásilo poledne o hodinu dříve," uvedl ředitel diecézního muzea Martin Motyčka.

"Poslední výstřel symbolicky odstartoval pravidelnou a oblíbenou městskou slavnost," uvedla ředitelka Turistického informačního centra Jana Janulíková. Po výstřelu v podání Společnosti 1645 se rozezněly zvony v katedrále na Petrově a odbilo "brněnské poledne". Poté troubili z věže trubači a návštěvníci se mohli v 11:15 zúčastnit komentované prohlídky zvonů katedrály Petra a Pavla.

Ve 12:15 v kostele Nanebevzetí Panny Marie následovala bohoslužba u příležitosti výročí úmrtí pátera Martina Středy a komentovaná prohlídka kostela s návštěvou jeho hrobky. Martin Středa se účastnil obrany Brna a v příštím roce bude mít město i jeho sochu. "V současnosti se v ateliéru zpracovává socha Martina Středy, odhalíme ji za rok před kostelem Nanebevzetí Panny Marie," uvedl první náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Den Brna potrvá do soboty. "Festival vyvrcholí v sobotu rekonstrukcí bitvy, která se letos odehraje na svazích Špilberku," uvedla Janulíková. Novinkou letošního ročníku je dobový jarmark na Dominikánském náměstí, kde návštěvníci ochutnají speciality nebo zhlédnou taneční vystoupení.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je pondělí 18. listopadu 2019

Očekáváme v 7:00 9°C

Celá předpověď