Dbalý si odpyká deset let, soud mu potvrdil trest propadnutí majetku

foto Ilustrační foto - Exředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý (na archivním snímku).

Praha - Pražský vrchní soud dnes uložil bývalému řediteli pražské Nemocnice Na Homolce Vladimíru Dbalému celkový trest deseti let vězení a potvrdil mu trest propadnutí majetku. Zamítl při tom lékařovo odvolání v kauze ovlivnění zakázek na digitalizaci chorobopisů a nákupu Leksellova gama nože. Verdikt, podle kterého bral Dbalý za zmanipulování nemocničních tendrů úplatky, je pravomocný.

Dvaašedesátiletý Dbalý se má také společně s dalšími odsouzenými spolupachateli podílet na náhradě škody nemocnici v celkové výši 112 milionů korun.

Šestice ostatních odsouzených si odpyká 3,5 až šest let vězení a musí zaplatit peněžité tresty v rozmezí 60.000 až pěti milionů korun.

Významným důkazem v případu byly Dbalého poznámky, které u něj zajistila policie při domovní prohlídce a které obžaloba označila za podrobný deníkový záznam skutečných událostí. Lékař v nich psal mimo jiné o úplatcích, které dostával. S balíčky peněz se navíc fotografoval.

Obhájci Dbalého i zbylých obžalovaných se deník snažili znevěrohodnit jako fiktivní zápisky. Předseda odvolacího senátu Luboš Vrba však dnes zdůraznil, že důkazů o vině je mnohem více. "Bylo zde provedeno nevídané, velké množství důkazů. Deník byl jen jedním z důkazních prostředků, sám o sobě by ve věci nemohl obstát," řekl. Dodal, že policie vyvinula "neskutečné úsilí" při vyhledávání souvislostí mezi zápisky a realitou. "Byl tak stanoven skutkový děj, o němž ani odvolací soud nemá pochybností," doplnil.

Práci policistů dnes ocenil i státní zástupce Zdeněk Matula, označil ji za "mimořádně mravenčí". Dnešní rozhodnutí je podle něj tečkou za hlavní částí Dbalého případu. "Trest propadnutí majetku považuji za nejvýznamnější z celé této kauzy, neboť takovýchto trestů není uložených mnoho," uvedl na dotaz ČTK.

Vysvětlil, že nyní musí dojít k vypořádání společného jmění manželů Dbalých a Dbalého majetek následně přejde na stát. "Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových má své postupy, jakými tento majetek zpeněžuje. Už v průběhu trestního řízení byl takto zpeněžen byt pana obžalovaného na Smíchově. Peníze se uloží do úschovy soudu a následně se čeká, jak soud rozhodne," popsal. Z výtěžku propadnutého majetku pak lze prostřednictvím ministerstva spravedlnosti odškodnit poškozené, v tomto případě tedy nemocnici.

Dbalý se před policejní razií pokusil ukrýt kufr s hotovostí, zlatem a známkami v hodnotě 34,5 milionu, a to tak, že opustil noční lékařskou službu, kterou měl ve vinohradské nemocnici. Muž tvrdil, že peníze získal sběratelskou činností.

"Domnívám se, že zajištění kufru byl zlomový okamžik celé kauzy. Při první domovní prohlídce se totiž nadstandardní majetkové poměry vyplývající z deníku úplně neprokázaly. Kufr obsahoval majetek, který objektivně nemohl pan obžalovaný nabýt legálním způsobem, a to ani společně s manželkou, i kdyby si odtrhávali od úst každou korunu," podotkl Matula.

Justice shledala Dbalého vinným nejen ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a z přijímání úplatků, ale také z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, z praní špinavých peněz a z porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Při nákupu gama nože a zakázce na chorobopisy si Dbalý přišel na úplatky ve výši 27,8 milionu korun. Tendry v roce 2009 ovlivnil společně se svým náměstkem, primářem chirurgie Michalem Toběrným. Tomu dnes soud o dva roky snížil původně uložený osmiletý trest a potvrdil mu pětimilionový trest peněžitý.

Předchozí verdikt o sedmiletém trestu, na jehož základě nastoupil Dbalý tento měsíc do vězení, soud zrušil a všechny skutky zahrnul do nového rozsudku. Ten se proto týká vedle zmíněné digitalizace chorobopisů a nákupu gama nože také tří dalších okruhů zakázek: poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem. Za uzavření těchto smluv přijal Dbalý podle verdiktu úplatky ve výši 12 milionů korun.

Lékař čelí ještě dalšímu stíhání, které souvisí například s dodávkou pro pracoviště navigované chirurgie. V českém právním řádu se tresty nesčítají, za přijímání úplatků lze celkově uložit maximálně 12 let vězení. Matula však dnes upozornil na to, že trestní zákoník u obdobných případů za určitých podmínek umožňuje zvýšit horní hranici trestní sazby o třetinu.

Tresty, které uložil obžalovaným dnešní pravomocný rozsudek:

Obžalovaný Trest odnětí svobody (v letech) Peněžitý trest (v Kč)
Vladimír Dbalý 10 propadnutí majetku
Michal Toběrný 6 5,000.000
Petr Kutil 6 4,000.000
Pavel Kocourek 5 4,000.000
Tomáš Kadlec 6 300.000
Josef Veselý 4 60.000
Jozef Kalavský 3,5 2,000.000

 

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 2. srpna 2021

Očekáváme v 5:00 15°C

Celá předpověď