David Lynch a Geena Davisová dostanou čestného Oscara

foto Režisér David Lynch.

Los Angeles (USA) - Režisér a scenárista kultovních snímků David Lynch, herečka Geena Davisová, režisérka Lina Wertmüllerová a herec Wes Studi obdrží na podzim ocenění Governors Awards. Takzvané čestné Oscary uděluje americká Akademie filmových umění a věd, která o plánovaném ocenění informovala na svých stránkách.

Cenu za celoživotní přínos filmu si odnese David Lynch, tvůrce mysteriózního seriálu Městečko Twin Peaks. Rodák z amerického státu Montana proslul filmem Sloní muž z roku 1980, který získal osm nominací na Oscara včetně těch za nejlepší režii a scénář. Za svou dlouhou kariéru byl ještě dvakrát nominován za režii za snímky Modrý samet a Mulholland Drive, sošku nezískal ani jednou.

Herečka Geena Davisová. Geena Davisová, která dostala Oscara za herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu Náhodný turista v roce 1988, obdrží humanitární cenu za svůj boj za rovnoprávnost pohlaví. Třiašedesátiletá herečka získala v minulosti nominaci za snímek Ridleyho Scotta Thelma a Luisa.

Za celoživotní přínos světové kinematografii získá čestného Oscara devadesátiletá italská režisérka Lina Wertmüllerová, která byla první ženou nominovanou na cenu za nejlepší režii. Nominována byla v roce 1976 za drama z prostředí koncentračního tábora Pasqualino Sedmikráska.

Akademie udělí ocenění také americkému herci indiánského původu Studimu, který si zahrál v oscarových snímcích jako je Tanec s vlky, Poslední Mohykán či Avatar.

Čestné Oscary akademie uděluje každoročně těm osobnostem, které výjimečně přispěly svým uměním filmovému průmyslu. Letos ocenění obdrží zlaté sošky v rámci jedenáctého ročníku 27. října v Hollywoodu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je sobota 17. srpna 2019

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď