Policie v souvislosti s pochodem radikálů zajistila 10 lidí

foto Na Zelném trhu v Brně se 1. května 2019 střetli radikálové a jejich odpůrci, kteří se snaží blokovat jejich ohlášený pochod na Mendlovo náměstí. Policisté po potyčce zajistili dva lidi a situaci rychle uklidnili.

Brno - Policisté v Brně v souvislosti se středečním pochodem radikálů a akcí jejich odpůrců zajistili deset lidí. Většina z nich se zodpovídá z neuposlechnutí výzvy, dva muži budou vysvětlovat své vzájemné napadení. Další muž napadl zakročujícího policistu, je podezřelý z násilí proti úřední osobě. Dnes to v souhrnu v aktualizaci na policejním webu uvedl mluvčí Pavel Šváb.

Odpůrci pochodu radikální Národní a sociální fronty se sešli v 17:00 na Dominikánském náměstí, radikálové v 19:00 na Zelném trhu. Odpůrci svoji akci oficiálně ukončili před 20:00, většina z nich ale odešla blokovat pochod Národní a sociální fronty. Vznikla potyčka, zasahovat musela policie, několik lidí zadržela. Průvod radikálů pak rozpustil tajemník městské části Brno-střed Petr Štika, který uvedl, že radikálům navrhl jinou trasu, oni ale podle něj jeho návrhy neakceptovali. Část odpůrců radikálů se pak vydala na policii v Příční ulici, kde jsou cely pro zadržené, po výzvách se ale rozešli.

Policisté odhadli počet účastníků obou největších shromáždění na 60 v případě pochodu radikálů, a na 600 v případě jejich odpůrců. "O tom, že se zdaleka nejednalo jen o mírumilovné shromáždění, svědčí i výbava některých demonstrantů, kterou zajistili policisté," uvedl mluvčí. Šlo například o násadu patrně od krumpáče či podomácku zhotovený malý palcát. "Stovky policistů měly se zvládnutím situace plné ruce práce, nejvíce pak 300 příslušníků pořádkových jednotek a 20 kolegů z antikonfliktního týmu," uvedl Šváb.

Video: V Brně se střetli radikálové a jejich odpůrci
01.05.2019, 21:56, autor: Václav Šálek, Lenka Horáková, zdroj: ČTK

Policie zajistila deset lidí, z toho devět mužů a jednu ženu. Většina lidí se podle mluvčího zodpovídá z neuposlechnutí výzvy, dva muži zajištění na Zelném trhu budou vysvětlovat své vzájemné napadení. "V Bratislavské ulici pak dvaatřicetiletý muž napadl i zakročujícího policistu, je podezřelý z násilí proti úřední osobě. Obviněn dosud nebyl," uvedl mluvčí. Doplnil, že muž měl navíc u sebe více než 100 gramů sušené rostlinné hmoty, pravděpodobně marihuany, a bude se zodpovídat také z tohoto prohřešku.

Dva policisté byli při akcích zraněni, jeden musel být ošetřen v nemocnici. "V zárodku se podařilo zažehnat konflikt na Zelném trhu a také vyřešit situaci, kdy se zhruba dvě stovky lidí přemístily před policejní služebnu v Příční ulici s požadavkem na propuštění zajištěných osob. Po výzvách policistů se rozešli, ale v Bratislavské ulici jsme museli zajistit další tři osoby, které se dopustily protiprávního jednání," uvedl mluvčí.

První máj se v Brně v minulých letech opakovaně stal dnem slovních střetů i potyček mezi radikály a jejich odpůrci z řad antifašistů. Před dvěma lety prošlo městem 150 radikálů a sešlo se i 300 jejich odpůrců. Zasahovat musela policie.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je pondělí 24. února 2020

Očekáváme v 13:00 8°C

Celá předpověď