Dárky za 130 mil. Kč koupili lidé v projektu Skutečný dárek

foto Lesní školka, sazenice stromů - ilustrační foto.

Praha - Dárky za 130 milionů korun nakoupili lidé v charitativním projektu Skutečný dárek. Počet vysazených stromů nakoupených dárci už za několik let překonal milion. Kozy, záchody či první knížky letos organizace Člověk v tísni distribuovala v nejchudších zemích světa i v ČR. Od roku 2009, kdy se Skutečný dárek představil poprvé, vzrostla hodnota nakoupených darů z pěti na loňských 22 milionů korun. Letos už lidé z Česka v e-shopu nakoupili dárky za více než pět milionů korun. Hlavní prodej se očekává v následujících dvou týdnech. Přes 80 procent dárků totiž lidé nakoupí v období těsně před Vánocemi.

ČTK o tom za organizaci Člověk v tísni informovala Petra Vondrová. Nově si lidé mohou koupit třeba magické těžítko z filmu Pelíšky, jejichž přetočená vánoční scéna právě míří jak propagace projektu do televize i kin. Limitované edice dárků českých umělců a značek nabízí charitativní eshop už druhým rokem. Dárci mohou nadělit pod stromeček grafiku výtvarníka Petra Nikla, peněženku od PlayBag, šálu od Ester Geislerové a Josefiny Bakošové, zápisník Papelote nebo šperk Elišky Lhotské.

"Skutečný dárek je geniálně jednoduchý a přitom smysluplný systém. Podobná možnost darovat a přitom pomoci je široce rozšířená v anglosaských zemích a na severu Evropy. U nás stále více lidí volí možnost nezapomenout na své blízké a přitom jim nekupovat zbytečnosti," uvedl ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek.

Během letošního roku podpořil Člověk v tísni přes 12.000 farmářů na Filipínách, které učil pěstovat kakaovníky a rozšířit jejich obživu z tradičních kokosových plantáží zničených před šesti lety tajfunem Hayan. Kromě distribuce 169.000 kakaových sazenic zajistil farmářům proškolení v zemědělských technikách na zvýšení produkce či využití obchodních příležitostí. Dalších 60.000 až 70.000 stromků plánuje organizace distribuovat do konce roku. Po celém světě už díky českému e-shopu farmáři zasadili milion stromů. Znamenají pro ně šanci na lepší živobytí.

V Česku peníze ze Skutečného dárku pomohly financovat šest letních táborů pro děti ze sociálně slabých rodin většinou ze severních Čech. Sto šedesáti z nich nadělil Skutečný dárek knížku, která byla často první, kterou držely v ruce nebo mohly vlastnit. Pro nejmenší vybrali koordinátoři pohádky, starším komiksy nebo dobrodružné knihy, které v nich mohou vzbudit další zájem o čtení.

Za 11 let fungování pomáhal Skutečný dárek v chudých zemích Asie, Afriky, ale i doma v Česku. Od roku 2009 rozdala organizace farmářům 6925 koz a ovcí, více než 15.300 kusů drůbeže, 241 krav a volů a 328 oslíků s povozem. Více než 10.600 zemědělců poskytla nářadí, desítky tun osiva a dlouhodobě podporovala přes 20 školicích středisek pro farmáře. Proočkovala také 28.292 krav a 11.435 koz.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je sobota 15. srpna 2020

Očekáváme v 15:00 25°C

Celá předpověď