Daří se Dacii, Volvu i Tesle

foto Elektromobil Dacia Spring.

Jen o tři procenta, což je menší číslo než jedenáct procent, o které rostl celý evropský automobilový trh v prvním letošním měsíci, se meziročně zvýšily prodeje elektromobilů.

Jenže, bilanci elektrických vozidel sráží klesající statistiky registrací plug-in hybridních vozů. Zatímco „čisté“ elektromobily totiž vzrostly o 14 procent a samy o sobě dosáhly na podíl deseti procent, prodeje plug-in hybridů v porovnání s čísly z loňského ledna klesly o 10 procent a jejich podíl spadl na sedm procent.

Nejžádanějším modelem se opět stala Tesla Model Y, kterých se do provozu zaregistrovalo 7626 kusů. Poněkud překvapivá je druhá pozice Volva XC40. Tento vůz ale má výhodu v tom, že se nabízí jak s bateriovým, tak i plug-in hybridním pohonem.

Poměrně značná část Evropanů má zájem o levné elektromobily a nevadí jim ani jejich malé rozměry ani poměrně nízká hodnota dojezdu. Proto je na třetím místě v lednovém žebříčku Dacia Spring a na sedmém Fiat 500.

Od čtvrtého do šestého pořadí jsou seřazeny produkty koncernu Volkswagen – Audi Q4, Volkswagen ID.3 a Volkswagen ID.4. Za sedmým Fiatem následuje osmá Škoda Enyaq.

I díky tomu je koncern Volkswagen také v oblasti elektromobilů největší evropskou automobilkou s podílem přes dvacet procent. Následuje Stellantis se 14 a čínské Geely-Volvo s necelými jedenácti procenty.

Autonaelektřinu.cz 

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 1. října 2023

Očekáváme v 19:00 16°C

Celá předpověď