Dánský thriller s českými herci Marco se v tuzemských kinech objeví 5. srpna

foto Zprava představitel titulní role chlapce Marca Luboš Oláh, představitel zabijáka Zoly Zdeněk Godla a představitel Marcova otce Julius Oračko pózují pro fotografa před novinářskou projekcí dánského thrilleru Marco 20. července 2021 v Praze.

Praha - Do českých kin vstoupí 5. srpna dánská detektivní filmová série Oddělení Q s českými herci Zdeňkem Godlou nebo Lubošem Oláhem. Pro Godlu jde o první spolupráci s mezinárodní produkcí, v případě Oláha v titulní roli chlapce Marka jde o filmový debut. Film Marco vznikl pod novou produkční společností a s dosud největším rozpočtem v historii série. Do adaptace pětisetstránkového románu Jussiho Adlera-Olsena se pustil tvůrčí tým ve složení producent Mikael Rieks a režisér Martin Zandvliet. Film dnes novinářům představili zástupci distribuční společnosti Aerofilms.

"Anglicky ani dánsky nemluvíme, tak jsme nerozuměli ani slovo a museli jsme čekat, až nám někdo něco přeloží. S hereckými kolegy jsme se tak ani nepobavili, ale Zakiho Yousseffa, představitele Asada, jsme učili romsky. Jinak herci i štáb byli suproví, zkušenost to byla dobrá," řekl ČTK Godla, který ve filmu ztvárnil zabijáka Zolu.

V příběhu Marco se tým detektivů v čele s Carlem M?rckem a jeho asistentem Asadem tentokrát pustí do rozplétání případu utajené dávné vraždy, napojené na nejvyšší kruhy dánské společnosti. Stopy zločinu vedou až do České republiky. "Film Marco podle mě řeší aspekty, které nejvíce bolí - jak tematicky, tak prakticky. V duši, smutku a deprivaci," podotkl režisér Zandvliet.

Filmová série Oddělení Q si vybudovala stabilní fanouškovskou základnu, která s každým dílem roste. A úměrně s ní také zájem diváků o návštěvu kina. Zatím poslední díl filmové série Složka 64 vidělo v roce 2019 v českých kinech více než 25.000 diváků. V Dánsku čtyři díly série přilákaly celkem tři miliony diváků.

Se změnou produkčního týmu se vyměnilo herecké obsazení, kterému nyní vévodí hlavní dvojice detektivů v podání Ulricha Thomsena v roli zatrpklého M?rcka a Zakiho Youssefa jako jeho svérázného asistenta Asada. Thomsen dosáhl mezinárodního věhlasu ztvárněním padoucha Sashi Davidova v bondovce Jeden svět nestačí.

"V posledních letech nejsou v kinech lepší severské thrillery než ty z dánské série o Oddělení Q. Od posledního čtvrtého dílu Složka 64 ale uběhly dva roky a Oddělení Q se vrací. Pod novou produkční společností, s ještě větším rozpočtem, na Oscara nominovaným režisérem a k radosti českého diváka také se silnou českou stopou a herci," uvedla Radka Urbancová z distribuční společnosti Aerofilms.

První díl knižní série Oddělení Q s názvem Žena v kleci vyšel v roce 2007 a dosud se dočkal sedmi pokračování – Zabijáci (2008), Vzkaz v láhvi (2009), Složka 64 (2010), Marco (2012), Nesmírný (2014), Selfies (2016) a dosud poslední díl Oběť 2117 (2019). Knižní série získala řadu ocenění a stala se dánským i celosvětovým bestsellerem. Celosvětově se jí prodalo přes 20 milionů výtisků. I v České republice jsou knihy ze série Oddělení Q úspěšné. Vydává je nakladatelství Host, jako audioknihy vycházejí u vydavatelství OneHotBook.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 1. srpna 2021

Očekáváme v 19:00 19°C

Celá předpověď