Dánsko daruje Ukrajině dalších 45 tanků, uvedl podle médií šéf obrany

foto Ilustrační foto - Tank Leopard 1 v německém Storkau 19. května 2000.

Kodaň/Berlín - Dánsko daruje Ukrajině dalších 45 tanků, aby podpořilo její boj proti ruské agresi. Informovala o tom dnes dánská televize TV2 s odvoláním na ministra obrany Troelse Poulsena. Dar bude sestávat z 30 tanků Leopard 1 a 15 modernizovaných tanků T-72. Při nákupu těchto tanků bude Kodaň spolupracovat s dalšími zeměmi, řekl Poulsen.

Dánský ministr obrany dnes na americké letecké základně Ramstein v Německu podepsal se zástupci Nizozemska a České republiky dohodu, podle které Ukrajina dostane české zbraně za finanční podpory Kodaně a Amsterodamu. Prvním dílčím projektem bude podle českého ministerstva obrany právě dar 15 modernizovaných tanků T-72EA.

Na základně Ramstein se dnes sešla takzvaná kontaktní skupina pro Ukrajinu, což je pět desítek zemí v čele s USA, které zbrojně podporují Ukrajinu. Pravidelné schůzky skupina využívá ke koordinaci vojenské pomoci a také k ohlášení nových zbrojních dodávek.

Dánská zásilka tanků je součástí nedávno oznámeného balíku pomoci Ukrajině v hodnotě 5,8 miliardy dánských korun (19 miliard Kč).

Dánsko již dříve ve spolupráci s Německem a Nizozemskem slíbilo Ukrajině 100 tanků Leopard 1. Ukrajina počátkem září uvedla, že od trojice zemí obdržela prvních deset strojů tohoto typu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 15:00 19°C

Celá předpověď