Daňový balíček to podle Vystrčila nebude mít v Senátu jednoduché

foto Předseda Senátu Miloš Vystrčil.

Praha - Daňový balíček v podobě, kterou v noci ze čtvrtka na pátek schválila Sněmovna, nebude mít v Senátu "na růžích ustláno", míní šéf horní komory Miloš Vystrčil (ODS). Připomněl v té souvislosti čtvrteční usnesení Senátu směrem k vládě, aby činila kroky, kterými zabrání rozvratu veřejných financí. Před tím po schválení daňových úprav varují někteří ekonomové, opoziční politici i představitelé vládní ČSSD, která prosazovala variantu s nižšími dopady do příjmů rozpočtu.

Vystrčil na twitteru napsal, že chce připomenout čtvrteční "vzkaz" Senátu poslancům, tedy usnesení, pro které hlasovalo 60 z 67 přítomných členů horní komory. "Senát vyzývá vládu, aby činila potřebné kroky k dodržení zákonné hranice dluhové brzdy, a zabránila tak riziku postupujícího rozvratu veřejných financí s negativním dopadem na budoucí vývoj ekonomiky i životní úroveň občanů," stojí v usnesení.

Zrušení superhrubé mzdy a základní sazbu 15 procent u daně z příjmu podle návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) vedle ANO a SPD podpořila i ODS, která má v Senátu nejsilnější klub. Společně s TOP 09 občanští demokraté mají v klubu 27 senátorů. "Jemně řečeno je zřejmé, že daňový balíček schválený v pátek o půl druhé ráno Sněmovnou, nebude mít v Senátu zrovna na růžích ustláno," odhaduje Vystrčil.

Poslanci ODS, Pirátů, SPD, ČSSD, lidovců a TOP 09 schválili i návrh Pirátů na zvýšení základní daňové slevy na poplatníka. Autor návrhu Mikuláš Ferjenčík (Piráti) nečekal, že Sněmovna podpoří Babišův návrh na snížení sazby i jeho návrh, který měl být alternativou. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) budou opatření znamenat dopad do veřejných rozpočtů ve výši asi 130 miliard korun. Ekonomové, ČSSD či část opozice kvůli tomu varují před rozvratem veřejných financí. Opatření kritizují i samosprávy, protože výrazně ovlivní příjmy krajů a obcí.

Někteří politici už v pátek vyjadřovali přání, aby daňový balíček opravil Senát. "Toto šílené rozhazování může ještě zkorigovat, případně může zrušení superhrubé mzdy vetovat prezident," řekl ČTK vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Prezident Miloš Zeman byl podle Hamáčka totiž "oklamán nedodrženým slibem", že opatření by mělo platit jen dva roky. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček však v pátek ČTK sdělil, že Zeman věří Babišovu politickému závazku, že zrušení superhrubé mzdy je omezeno na dva roky.

Schillerová požádá Senát, aby zrušil zvýšení slevy na poplatníka

Ministryně financí požádá Senát, aby z daňového balíčku vypustil zvýšení slevy na poplatníka a vrátil zákon poslancům. Schválení návrhu na zvýšení slevy na poplatníka zároveň se snížením daně z příjmu, které prosazovalo vládní hnutí ANO, považuje za chybu. Schillerová to dnes uvedla na twitteru. Zopakovala, že obě opatření společně by znamenala pro veřejné rozpočty výpadek ve výši 130 miliard korun, z toho 31 miliard pro obce a 12 miliard pro kraje.

Návrh pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka, podle kterého se zvýší základní daňová sleva na poplatníka z 24.840 korun na průměrnou výši hrubé mzdy za předminulý rok, schválili poslanci ODS, Pirátů, SPD, ČSSD, lidovců a TOP 09. Podle Pirátů měl být pouze alternativou dalšího schváleného návrhu premiéra na zrušení superhrubé mzdy a sazbu daně z příjmu ve výši 15 procent, kterou podpořili především ANO, ODS a SPD.

Schillerová se staví proti pirátskému návrhu. "Zvýšení slevy na poplatníka, které bylo schváleno společně se snížením daně z příjmu, je podle mého názoru chyba. Mít obojí prostě není možné. Požádám proto Senát, aby návrh upravil a zvýšení slevy vypustil," konstatovala. Varuje, před dopady na rozpočet státu i samospráv. "Budu apelovat na senátory, aby balíček vrátili Sněmovně s návrhem na vypuštění návrhu na trvalé snížení slevy," dodala.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je středa 25. listopadu 2020

Očekáváme v 11:00 0°C

Celá předpověď