Další města mají primátory, v Brně podepsali koaliční smlouvu

foto Zástupci ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD podepsali 5. listopadu 2018 v Brně koaliční smlouvu, na jejímž základě budou spolupracovat v brněnském zastupitelstvu. Koalice má 33 mandátů z 55. Zprava jsou Tomáš Koláčný z Pirátů, Markéta Vaňková z ODS, která bude primátorkou, Petr Hladík z KDU-ČSL a Oliver Pospíšil z ČSSD.

Praha - Dalších šest statutárních měst má po dnešku nové primátory, pět z nich je z hnutí ANO. Primátorem Olomouce se stal Miroslav Žbánek, Opavu povede Tomáš Navrátil. V Děčíně byl zvolen Jaroslav Hrouda, v Havířově Josef Bělica a v čele Přerova stane Petr Měřínský. Primátorem Karviné zastupitelé zvolili Jana Wolfa z ČSSD. V Brně dnes zástupci ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD podepsali koaliční smlouvu.

Fotogalerie

Primátorem Olomouce byl zvolen lídr ANO Miroslav Žbánek

Primátorem Olomouce je lídr vítězného hnutí ANO Miroslav Žbánek, kterého na ustavujícím zasedání zvolilo zastupitelstvo. Žbánek ve funkci olomouckého primátora vystřídal ministra kultury Antonína Staňka z ČSSD. Členy městské rady zastupitelstvo teprve zvolí. Koalici v Olomouci po říjnových volbách vytvořilo ANO společně s ODS, KDU-ČSL a hnutím spOLečně.

Nový primátor Olomouce Miroslav Žbánek (ANO) na ustavujícím zasedání zastupitelstva, které 5. listopadu 2018 volilo nové vedení města. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu Olomouce čtyřkoalice disponuje většinou 26 hlasů. Pro Žbánka dnes při volbě primátora hlasovalo 31 zastupitelů, deset jich bylo proti a čtyři se zdrželi.

Podle koaliční smlouvy bude mít vítězné ANO v jedenáctičlenné radě Olomouce pět míst, ODS tři, KDU-ČSL dva a hnutí spOLečně jedno. Náměstky primátora se stanou Martin Major (ODS) Matouš Pelikán (KDU-ČSL), Pavel Hekela (spOLečně), Karel Konečný (ANO), Markéta Záleská (ODS) a Eva Kolářová (ANO). Neuvolněnými radními budou Miloslav Tichý (ANO), Milan Feranec (ANO), Jan Holpuch (ODS) a Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL).

Komunální volby v Olomouci vyhrálo ANO, má 14 mandátů. Druhé skončilo ProOlomouc s šesti mandáty. Třetí koalice Piráti a Starostové bude mít také šest zastupitelů. Čtvrtá ODS má pět mandátů, čtyři pátá KDU-ČSL. Šesté je hnutí spOLečně se třemi mandáty. Sedmou příčku obsadila koalice SPD a SPOZ rovněž se třemi zastupiteli. Na osmém místě skončila KSČM se dvěma mandáty. Devátá ČSSD získala dva mandáty.

V roce 2014 komunální volby v Olomouci také vyhrálo ANO, tehdy v zastupitelstvu obsadilo 12 míst. Druhá ČSSD získala deset mandátů a třetí ODS pět. KDU-ČSL měla pět mandátů. Po čtyřech mandátech obsadily KSČM a TOP 09. Sdružení Občané pro Olomouc získalo tři mandáty a ProOlomouc dva.

Po komunálních volbách v roce 2014 ale vítězné ANO v Olomouci nakonec skončilo v opozici. Radniční koalici tehdy vytvořila ČSSD spolu s ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

Primátorem Opavy se stal Tomáš Navrátil z ANO

Primátorem Opavy se stal Tomáš Navrátil z ANO. To sestavilo koalici s KDU-ČSL, Stranou zelených, Piráty & Opavany a Občany městských částí Opavy. Navrátil střídá dosavadního primátora Radima Křupalu z ČSSD. V čele radnice Navrátil stanul, přestože kandidátku ANO vedl do voleb Igor Hendrych. Už během kampaně ale ANO tvrdilo, že kandidátem na primátora bude právě Navrátil.

Zastupitelé Opavy zvolili 5. listopadu 2018 na ustavujícím zasedání primátorem města Tomáše Navrátila z hnutí ANO. To sestavilo koalici s KDU-ČSL, Stranou zelených, Piráty & Opavany a Občany městských částí Opavy. Koalice má v devětatřicetičlenném zastupitelstvu dvaadvacet křesel. Opavská rada má 11 členů. Pět radních získalo ANO, Piráti a Opavané tři, Občané městských částí dva, jedno křeslo obsadil společný kandidát volebních uskupení KDU-ČSL a Zelená pro Opavu.

Navrátil bude mít na starost investice, zahraniční agendu či dopravní podnik. Jeho první náměstkyní se stala Hana Brňáková (Piráti a Opavané), která bude mít v gesci rozvoj města, strategické plánování, informatiku, školství a sport dětí a mládeže, kulturu a hokejový klub. Náměstkem se stal Igor Hendrych (ANO) a společný kandidát KDU-ČSL a Zelená pro Opavu Michal Jedlička.

Hendrych bude mít v kompetenci majetek města, sociální věci, prevenci kriminality, městskou policii a prvoligový fotbalový klub. Jedlička například územní plánování, dopravu a životní prostředí.

Koalice má v devětatřicetičlenném zastupitelstvu dvaadvacet křesel. Komunální volby v Opavě vyhrálo hnutí ANO, v devětatřicetičlenném zastupitelstvu má deset mandátů. Na druhém místě skončila koalice ODS, TOP 09 a Soukromníků, která má šest křesel, a třetí Piráti & Opavané s pěti mandáty.

Čtyři křesla budou mít sociální demokraté. Po třech křeslech připadne Změně pro Opavu a Občanům městských částí Opavy. Po dvou mandátech budou mít čtyři subjekty - KDU-ČSL, SPD, Zelená pro Opavu + Strana zelených a KSČM.

Primátorem Děčína zastupitelé zvolili Hroudu z vítězného ANO

Primátorem Děčína byl na ustavujícím zastupitelstvu zvolen Jaroslav Hrouda z ANO. Vítězné hnutí komunálních voleb uzavřelo koalici s hnutím Náš Děčín a s ČSSD. V zastupitelstvu o 27 členech má koalice těsnou většinu 14 hlasů.

Zastupitelé Děčína zvolili 5. listopadu 2018 na ustavujícím zasedání primátorem Jaroslava Hroudu z ANO. Zastupitelé zvolili také nové náměstky primátora. Vladislav Raška (Náš Děčín) je náměstkem pro územní a investiční rozvoj, Jiří Anděl (ANO) je novým náměstkem pro ekonomiku, finance a majetek. Václav Němeček (ČSSD) se stal náměstkem pro prevenci kriminality. Kromě náměstků byli zvoleni také radní Martin Weiss (ANO), Petr Látal (ANO), Martin Liesel (ANO), Jakub Houška (Náš Děčín) a Ondřej Smíšek (Náš Děčín). Rada má devět členů tak jako v minulém volebním období.

Hrouda nahradil Marii Blažkovou (ANO), která už nekandidovala. V Děčíně vládlo v minulém volebním období ANO spolu s Volbou pro město a koalicí ODS s hnutím Pro sport a zdraví.

Do vedení města se po letech vrací bývalý primátor Vladislav Raška. Někdejší představitel ODS byl v letošních volbách lídrem hnutí Náš Děčín. Do zastupitelstva se tentokrát nedostal místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna. Sociální demokraty bude reprezentovat pouze známý městský strážník Václav Němeček.

Do zastupitelstva se dostaly ještě ODS, KSČM, Česká pirátská strana, Změna pro Děčín, Volba pro Děčín a SPD. Z deseti subjektů, které kandidovaly, neuspěli pouze Severočeši Děčín.

Primátorem Havířova se stal Josef Bělica z ANO

Primátorem Havířova na Karvinsku se stal poslanec a dosavadní primátorčin náměstek Josef Bělica z vítězného ANO. Na dnešním ustavujícím zasedání získal 26 hlasů, zastupitelů je 43. Ve funkci střídá Janu Feberovou (ČSSD), která se stala jeho náměstkyní. Nejmladší město v zemi se 74.000 obyvateli povede koalice ANO, ČSSD, spojení lidovců a STAN, které kandidovalo pod názvem Společně pro Havířov, a Hnutí pro Havířov. Koalice bude mít většinu 27 hlasů.

Nový primátor Havířova na Karvinsku Josef Bělica (ANO) na ustavujícím zasedání zastupitelstva, které 5. listopadu 2018 volilo nové vedení města. V jedenáctičlenné radě obsadí ANO šest míst, ČSSD tři a po jednom budou mít zbývající dvě uskupení. ANO bude mít kromě primátora dva náměstky a tři radní, sociální demokraté jednoho náměstka a dva radní, Společně pro Havířov bude mít náměstka a Hnutí pro Havířov radního. Nově bude mít město čtyři náměstky, dosud byli tři. Bělica bude primátor neuvolněný, což dnes kritizovala opozice. Podle někdejšího náměstka města Eduarda Heczka (KSČM) bude Havířov zřejmě raritou a nepovažuje za správné, aby primátor nebyl pro svou funkci uvolněn. Dodal, že by si město zasloužilo, aby se primátor jeho vedení věnoval naplno. Bělica bezprostředně po zvolení uvedl, že je připraven se své funkci věnovat naplno a ve prospěch občanů.

ANO bude mít náměstky Ondřeje Baránka pro ekonomiku a správu majetku a Stanislavu Goreckou pro sociální věci. Sociální demokratka Feberová povede školství a kulturu, lidovec Bohuslav Niemiec bude mít na starost investice a chytré město. Radní Daniel Vachtarčík z Hnutí pro Havířov bude mít na starosti sport a pro svou funkci bude uvolněn z pracovního poměru. Neuvolněnými radními budou za ANO Alena Olšoková, Róbert Masarovič a Iva Georgiu a za ČSSD Jiří Martínek a Pavel Rapant.

Komunální volby v Havířově vyhrálo ANO, získalo 13 mandátů v zastupitelstvu. Druhá skončila KSČM se sedmi mandáty. Třetí ČSSD bude mít šest zastupitelů. Čtvrté Hnutí pro Havířov má čtyři mandáty, čtyři zastupitele bude mít na pátém místě také koalice Společně pro Havířov. Šestí jsou Piráti se čtyřmi mandáty. Sedmou příčku obsadila SPD se třemi zastupiteli. Na osmém místě skončila ODS se dvěma mandáty. Nyní radnici ovládala koalice ČSSD, ANO a lidovců, v minulém volebním období se ale vedení města několikrát změnilo.

Primátorem Přerova se stal lídr hnutí ANO Petr Měřínský

Primátorem Přerova je lídr vítězného hnutí ANO Petr Měřínský, kterého na ustavujícím zasedání zvolili 18 z 35 hlasů zdejší zastupitelé. Měřínský ve funkci přerovského primátora vystřídal čtyřiasedmdesátiletého Vladimíra Puchalského ze Společně pro Přerov, který již nekandidoval. Koalici v Přerově po říjnových volbách vytvořilo ANO s ODS, KDU-ČSL a TOP 09. V zastupitelstvu má koalice těsnou většinu 18 hlasů.

Ustavující zasedání přerovského zastupitelstva zvolilo 5. listopadu 2018 primátorem Petra Měřínského z ANO. Primátor Měřínský byl zvolen veřejně, návrh opozice na tajnou volbu neprošel. Ruku pro jeho zvolení zvedlo 18 zastupitelů, deset bylo proti a sedm se zdrželo. "Je to pro mne obrovská čest a odpovědnost, doufám, že se mi podaří naplnit všechna očekávání. Doufám, že budu funkci zastávat tak dobře jako můj předchůdce," uvedl po volbě Měřínský.

Náměstkyní primátora za ANO byla zvolena Hana Mazochová, bude mít na starosti ekonomiku, řízení projektů a investice. Za ODS byli do funkcí náměstků zvoleni Michal Zácha, který bude mít na starosti majetek, a Petr Kouba, který dostane školství. Zvolen byl již také pátý uvolněný člen rady, radní Tomáš Navrátil za hnutí ANO. Jeho uvolněná funkce je novinkou ve složení rady. Navrátil bude uvolněným radním pro koordinaci rozsáhlých dopravních staveb, které město v příštích letech čekají.

Těsnou většinou bylo nakonec zvoleno i zbývajících šest neuvolněných radních. Za ANO to je Petr Vrána, Bohumír Střelec a Milan Passinger. Radními za ODS je Jakub Navařík a Marek Dostál. Posledním radním se stal zástupce koalice lidovců a TOP 09 Tomáš Dostal.

Opoziční zastupitelé volbu primátora, jeho náměstků a radních provázeli četnými námitkami a dotazy. Kritizovali křehkost koalice i to, že povolební spolupráce nebyla nabídnuta více subjektům. Funkci uvolněného radního označili z apolitickou trafiku. "Koalice má jen velice těsnou většinu a nevěříme, že vydrží celé čtyři roky. Máme za sebou čtyři roky plné výhrad, zejména ze strany ODS. Koalice je tvořena dvěma subjekty, které proti sobě čtyři roky stály," uvedl Radek Pospíšilík (Za prosperitu Přerova a jeho místních částí).

ANO ve volbách získalo 24,3 procenta a deset mandátů, ODS 15,2 procenta a šest křesel a koalice lidovců a TOP 09 5,9 procenta a dva mandáty. V opozičních lavicích usedne sdružení Společně pro Přerov, které dosud radnici vládlo a mělo i primátora. Do voleb šlo společně s Piráty a získalo čtyři mandáty. Čtvrté skončilo také se čtyřmi mandáty sdružení Za prosperitu Přerova a jeho místních částí, v minulém období bylo součástí koalice. Do opozice se dostali také komunisté se čtyřmi zastupiteli, SPD se třemi mandáty a STAN se dvěma zastupiteli.

Před čtyřmi lety získalo ANO 21,99 procenta voličů a devět mandátů, druhé skončilo sdružení Společně pro Přerov, které získalo osm mandátů za 20,07 procenta hlasů. Třetí skončila KSČM s 11,72 procenty a pěti mandáty. Koalici tvořilo Společně pro Přerov s hnutím ANO, Nezávislými a se sdružením Za prosperitu Přerova a jeho místních částí. Koalice se nakonec rozpadla, když smlouvu loni v září vypověděli Nezávislí a Prosperita.

Primátorem Karviné zvolen Jan Wolf z vítězné ČSSD

Primátorem Karviné se dnes stal Jan Wolf z ČSSD, která ve městě vyhrála říjnové komunální volby. Na ustavujícím zasedání zastupitelstva pro něj hlasovalo 32 zastupitelů, zastupitelstvo má 41 členů. Město v následujícím volebním období povede koalice ČSSD, hnutí ANO a komunistů, která bude mít převahu 33 hlasů. V čele téměř čtyřiapadesátitisícového města stojí Wolf od letošního ledna, kdy ve funkci vystřídal dlouholetého primátora Tomáše Hanzela (ČSSD), který se chtěl věnovat práci poslance.

Primátorem Karviné se 5. listopadu 2018 na ustavujícím zasedání zastupitelstva stal Jan Wolf z ČSSD, která ve městě vyhrála říjnové komunální volby. Hlasovalo pro něj 32 zastupitelů, zastupitelstvo má 41 členů. Město v následujícím volebním období povede koalice ČSSD, hnutí ANO a komunistů. V jedenáctičlenné radě budou mít sociální demokraté sedm mandátů, partnerům nabídli po dvou místech, přičemž ANO a komunisté budou mít shodně po jednom náměstkovi. Sociální demokraté kromě primátora budou mít i dva náměstky.

Primátor bude mít v gesci například rozpočet a městskou policii. Náměstkem opět bude Lukáš Raszyk (ČSSD), který bude mít na starosti investice, dotace a komunální služby, a nově Andrzej Bizoń (ČSSD), který bude mít resort školství, kultury a sportu. Radními za sociální demokracii budou Blanka Dadoková, Zdeněk Vojkůvka, Dalibor Závacký a Radim Slíva.

Hnutí ANO bude mít v radě Vladimíra Kolka, který bude jako náměstek odpovědný za územní plán. Radním bude lídr kandidátky a náměstek hejtmana Martin Gebauer. Komunisté budou mít v radě dosavadního náměstka Miroslava Hajdušíka, který bude mít na starost sociální věci a krizové situace, a jako radního Karla Wiewiórku.

"Budu se snažit funkci vykonávat, jak nejlépe budu umět, svědomitě, řádně a ve prospěch všech občanů města," uvedl po zvolení Wolf. Dodal, že bude rád za korektní a pracovní atmosféru.

ČSSD radnici dosud ovládala pouze ve spolupráci s KSČM. Wolf přesto preferoval širší spolupráci, a uskupení se tak dohodla na uzavření trojkoalice.

Komunální volby v Karviné vyhrála ČSSD, získala 19 mandátů v zastupitelstvu. Druhé skončilo ANO s devíti mandáty. Třetí KSČM bude mít pět zastupitelů. V opozici tak končí čtvrté sdružení Karvinskakoalice.cz, které má tři mandáty. Rovněž tři zastupitele má SPD, která skončila pátá. Šestá je koalice Piráti a Starostové se dvěma mandáty. Sociální demokraté vyhráli v Karviné volby i před čtyřmi lety, nyní si o jeden mandát polepšili.

ODS, KDU-ČSL, Piráti a ČSSD podepsali v Brně koaliční smlouvu

Zástupci ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD v Brně podepsali koaliční smlouvu o spolupráci v brněnském zastupitelstvu. Koalice má 33 mandátů z 55. Primátorkou bude jednička ODS a advokátka Markéta Vaňková, která nahradí v čele radnice Petra Vokřála (ANO). Vítěz voleb hnutí ANO skončí v opozici s SPD. Vaňková předpokládá, že ustavující zastupitelstvo bude 20. listopadu, svolat ho musí právě dosluhující primátor Vokřál.

Video: Podpis koaliční smlouvy v Brně
05.11.2018, 16:59, autor: Veronika Kolariková Skálová, zdroj: ČTK

Vaňková novinářům řekla, že koalice chce jako první krok vytvořit pozici koordinátora oprav a uzavírek. V Brně jsou totiž kvůli opravám často dopravní problémy a kolony. Koalice také zamýšlí úpravu systému rezidentního parkování. V historickém jádru Brna začalo platit od září, strany ho v této podobě kritizovaly a snažily se i odložit jeho druhou vlnu, která začala od listopadu v dalších ulicích na sever od historického jádra. Za prioritu Vaňková označila stavbu multifunkční haly pro hokejovou Kometu Brno. Nové vedení se chce i víc zaměřit na boj se suchem.

V jedenáctičlenné radě bude mít ODS čtyři zástupce. Kromě Vaňkové bude náměstkem Robert Kerndl, radními David Grund a Petr Kratochvíl. ODS bude spravovat investice, dopravu, sociální služby, marketing a cestovní ruch. Uvolněnou, tedy placenou zastupitelkou pro cestovní ruch bude Kristýna Švarcová (ODS). Uvolněnou předsedkyní finančního výboru by se měla stát Andrea Pazderová z ODS.

Tři místa v radě bude mít KDU-ČSL. Prvním náměstkem zůstane Petr Hladík, radními budou Jaroslav Suchý a Filip Chvátal. Lidovci se budou starat o zdravotnictví, školství, sport, územní plánování a životní prostředí.

V radě budou také tři Piráti. Náměstkem se stane předseda brněnské organizace strany Tomáš Koláčný, doplnit by ho měli Markéta Gregorová a Róbert Čuma. Gregorová ale zváží, zda se funkce radní nevzdá. Jako jedna z mála Pirátů byla proti koaliční smlouvě. ČTK řekla, že rozhodnutí oznámí tento týden. Pod Piráty bude spadat oblast majetku, kultury, participace veřejnosti, informačních technologií, strategie a analýzy dat. Uvolněným zastupitelem pro informační technologie bude Ondřej Kotas. Za ČSSD bude jediným radním náměstek Oliver Pospíšil. Starat se bude o bydlení a správu majetku.

Koalice ODS, KDU-ČSL, Piráti a ČSSD nahradí dosavadní vedení složené z hnutí ANO, Žít Brno s podporou Pirátů, KDU-ČSL, Strany zelených a TOP 09.

Žít Brno, SZ a TOP 09 už se do zastupitelstva nedostaly. Vítězné ANO se původně po volbách domluvilo na koalici s ODS, s níž mělo většinu v zastupitelstvu, ale přibralo ještě KDU-ČSL a ČSSD. Přestože zástupci stran oznámili tuto koalici vedenou ANO na tiskové konferenci, další den nastal zvrat a na koalici se domluvili zástupci ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD, čímž vítězné ANO vyšachovali, to tedy skončí v opozici.

Vaňková dnes uvedla, že to nepovažuje za megapodraz. Tímto slovem obrat v Brně označil premiér a předseda ANO Andrej Babiš. Podle Vaňkové ODS jednala s ANO a nebyla iniciátorem vzniku nové koalice. "Došlo k neformálnímu jednání, které jsem nevyvolala já ani nikdo z ODS. Ukázalo se, že existuje jiná varianta a dospěli jsme k tomu, že tato platforma je pro nás lepší," řekla Vaňková. Podle ní vše domluvili vyjednavači stran, nikoli kmotři ani zákulisní hráči, jak se dříve objevilo v médiích. Nová koalice chce hnutí ANO nabídnout funkci předsedy kontrolního výboru. Koalice chce s opozicí spolupracovat.

ANO má 18 mandátů, ODS 14, KDU-ČSL osm, Piráti šest, ČSSD pět a SPD čtyři mandáty. V zastupitelstvu je 55 lidí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je sobota 24. srpna 2019

Očekáváme v 15:00 26°C

Celá předpověď