Sněžení, vítr a náledí zkomplikovaly dopravu v některých částech Česka

foto Dálnice D1 byla na Vysočině u Velkého Meziříčí obousměrně neprůjezdná kvůli několika nehodám na 136. kilometru i v dalších úsecích, 28. března 2023.

Praha - Sněžení a náledí na silnicích zkomplikovalo dnes ráno a dopoledne dopravu v některých částech země. Podmínky pro řidiče zhoršuje vítr. Auta mají problémy zejména ve vyšších polohách na severu země a na Vysočině. Policie eviduje desítky nehod, některé se zraněním. Víc než 30 aut se ve dvou nehodách srazilo na dálnici D1 na Vysočině. Kamiony uvízlé na zledovatělé vozovce zablokovaly na Ústecku na několik hodin dálnici D8 ve směru do Německa. Vyplývá to z informací silničářů, hasičů a policie.

Hromadné nehody se na D1 staly ve směru na Prahu, provoz se nakrátko zastavoval i směrem na Brno. Na 143. kilometru havarovalo 20 aut, z toho pět kamionů. Dva lidé jsou lehce zranění. Další dva lidé se zranili při nehodě osmi kamionů a tří dodávek na 136. kilometru. S potížemi je sjízdný podle mluvčí policie Dany Čírtkové úsek dálnice od 130. po 150. kilometr, v nepříznivém počasí policie ani nevyznačuje objízdné trasy.

Kvůli sněžení a zledovatělým silnicím přibývá nehod i jinde na Vysočině. "V kraji máme od rána 70 oznámení o dopravní nehodě nebo problémech se sjízdností," uvedla Čírtková. V okolí Nového Města na Moravě a Jimramova měli řidiči problémy se sjízdností už po ránu, tvořily se kolony. Ledovka byla hlášená na Havlíčkobrodsku na silnici 34 u Ždírce nad Doubravou.

Dálnice D8 byla zhruba tři a půl hodiny neprůjezdná mezi 79. a 80. kilometrem za Ústím nad Labem ve stoupání k tunelům Libouchec a Panenská. Kamiony blokovaly všechny jízdní pruhy přibližně do 09:00. Kolony se tvořily také na výjezdu z Ústí nad Labem na Teplice. Kamiony ucpaly rovněž trasu mezi Teplicemi a Bílinou nebo silnici 15 v Trnovanech na Litoměřicku ve směru na Českou Lípu. Ledovku ráno hlásili silničáři na Chomutovsku u obce Droužkovice, sníh ležel na dálnici D7. Pouze se zvýšenou opatrností jsou sjízdné menší silnice v Krušných horách.

V Královéhradeckém kraji ráno na silnicích zůstával rozbředlý sníh nebo jeho zbytky. Místy se vytvořilo náledí. V Krkonoších napadlo až deset centimetrů sněhu. Nejvíce nehod se stalo na Rychnovsku a Trutnovsku. V Janově na Rychnovsku havaroval autobus, nehoda se obešla bez zranění. Autobus havaroval i na zledovatělé silnici I/37 u Nového Rokytníku na Trutnovsku. Mezi Starým Rokytníkem a Radčí na namrzlé silnici bouralo pět aut. Bez zranění skončila srážka dvou osobních aut a nákladního auta na silnici u Solnice na Rychnovsku. Se zraněním je nehoda u Deštného v Orlických horách, auto se třemi lidmi tam sjelo ze stráně do lesa a převrátilo se na bok. Řidič se zranil při nárazu osobního auta do sloupu elektrického vedení ve Velkém Poříčí na Náchodsku. Kamion uvázl na zledovatělé silnici I/14 u Rtyně v Podkrkonoší.

Rozbředlý sníh hlavně ve vyšších polohách byl ráno také na silnicích v Pardubickém kraji. Řidiči s ním museli počítat například v okolí Lanškrouna, Moravské Třebové, Ústí nad Orlicí, Skutče, Svitav, Vysokého Mýta nebo Žamberka. V oblasti Hlinska, Trhové Kamenice a Nasavrk na Chrudimsku se vytvořila ledovka. Dvě auta se srazila na ledovce u tunelu Hřebeč na silnici I/35 na Svitavsku. "Nehod je tolik, že to ani nestačíme podrobně sledovat," řekl ČTK operační důstojník krajské policie.

V Libereckém kraji si řidiči dopoledne museli dávat pozor na hlavním tahu I/10 na Harrachov, ale také na silnici I/9 na Rumburk nebo na I/13 na Práchni v Kamenickém Šenově. Uvízlý kamion ráno zkomplikoval provoz na silnici I/10 u Držkova na Jablonecku. Na Liberecku zůstává pro kamiony nad šest tun uzavřená silnice třetí třídy z Mníšku přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu a Hejnice. Kvůli ochraně přírody ji silničáři nemohou solit a vozovka ve stoupání klouže.

Nový sníh ráno zpomalil dopravu také na Šumavě na Prachaticku, na silnicích přes Červenohorské sedlo a z Jeseníku do Hanušovic v Olomouckém kraji a na Bruntálsku a Opavsku v Moravskoslezském kraji. Se slabou vrstvou sněhu musejí motoristé počítat v nejvyšších místech Beskyd. Ve Zlínském kraji zastavila provoz na některých silnicích ledovka. Několik dopravních nehod se stalo na Blanensku, zablokovaná byla silnice z Brna na Svitavy. Sněžilo také ve středních Čechách, rozbředlý sníh byl na silnicích nižších tříd například na Mělnicku.

Jihomoravský kraj

Silné ranní sněžení, které na jih Moravy přišlo okolo 8:00, komplikovalo dnes dopoledne v kraji dopravu. Silničáři vybízeli řidiče na dálnicích v kraji k opatrnosti kvůli sněhovým přeháňkám. Povrch dálnic byl obvykle mokrý, po chemickém ošetření nebo holý. Silničáři varují před náledím na silnicích na Blanensku. Podle internetových stránek Integrovaného dopravního systému (IDS) nabíraly některé spoje mimo Brno zpoždění, po 10:00 se postupně situace stabilizuje. Na Blanensku se stalo několik dopravních nehod, zasahovali u nich hasiči. Zablokovaná byla silnice z Brna na Svitavy. Policisté kvůli počasí obdrželi desítky hlášení.

Potíže měly autobusy IDS zejména v okolí Blanska, Boskovic a Letovic, zpoždění se pohybovalo od 15 do 40 minut, v některých případech spoje vynechávaly. Po 10:00 se začala situace postupně stabilizovat. V Brně nabíraly zpoždění 15 až 20 minut spoje v Kohoutovicích, Novém Lískovci a Bohunicích, tam už kolem 10:00 jezdily všechny linky bez problémů.

Severně od Brna měla potíže i osobní auta. "Na Blanensku aktuálně zasahujeme u tří dopravních nehod. U Krhova na silnici I/43 se srazilo nejméně šest osobních aut, místo je neprůjezdné, v Kotvrdovicích nehoda tří osobních aut bez zranění, místo je neprůjezdné, a u Velkých Opatovic se srazil osobní automobil s nákladním, na místě unikly provozní kapaliny," uvedli jihomoravští hasiči na twitteru v 8:30.

Silnice na Svitavy byla kvůli nehodě šesti aut uzavřená, jak ČTK řekl mluvčí jihomoravských policistů David Chaloupka, na stejné silnici vrazilo i nákladní auto do svodidel, což situaci dál komplikovalo. "Před 10:00 už bylo možné místem projet kyvadlově, policisté na místě dopravu řídili," doplnil Chaloupka s tím, že policisté dostali kvůli počasí desítky hlášení. Řada méně vážných dopravních nehod zejména severně od Brna a v Brně se obešla bez přítomnosti policistů.

Do brněnských ulic vyjely posypové vozy. "S ohledem na povětrnostní podmínky byl v 8:15 zahájen výjezd čtyř posypových vozů Brněnských komunikací k ošetření nejvýše položených komunikací na území městských částí Kohoutovice, Lesná, Soběšice a Útěchov. V těchto úsecích zároveň upozorňujeme řidiče na nutnost opatrné jízdy, neboť vozovky mohou lokálně namrzat," uvedl provozní ředitel Brněnských komunikací Jan Klištinec.

Policisté upozorňují na to, že je třeba na změnu podmínek zareagovat, snížit rychlost a zejména dodržovat rozestupy.

Královéhradecký kraj

V Královéhradeckém kraji v noci a dnes ráno sněžilo a na zledovatělých silnicích se stalo kolem 50 nehod, některé se zraněním. Například mezi Starým Rokytníkem a Radčí na Trutnovsku na namrzlé silnici havarovalo pět aut, pět aut havarovalo u Úpice. Řidiči by při jízdě měli být v celém kraji velmi oparní, uvedli silničáři, hasiči a policie.

"Naštěstí se ve většině nehod jednalo o pomačkané plechy. Nesjízdná silnice byla například v Kocbeřích, Starém Rokytníku, ve Všestarech, Cháborech a Solnici. Měli jsme hlášeno několik zapadlých kamionů," uvedla mluvčí policie Iva Kormošová. Hasiči od rána do 10:00 zasahovali u 17 nehod, při nichž se zranilo devět lidí. V dalších asi 20 případech hasiči pomáhali s vyproštěním zapadlých aut z příkopů.

Na silnicích v kraji dnes ráno zůstával rozbředlý sníh nebo jeho zbytky. Na řadě silnic se vytvořilo náledí. Na Rychnovsku zůstávala ráno na silnicích ujetá vrstva sněhu. V Krkonoších napadlo až deset centimetrů sněhu. Silničáři vyjeli ošetřit silnice v celém kraji. Teploty ráno klesly několik stupňů pod nulu, na horách bylo kolem minus šesti stupňů.

Pro severní část Trutnovska meteorologové vydali pro celý dnešek varování před tvorbou sněhových jazyků. Na horách by podle předpovědi měly být dnes sněhové přeháňky a vát vítr o rychlosti až 70 kilometrů v hodině. Kvůli silnému větru se dnes nerozjel honí úsek lanovky na Sněžku. Teploty by se měly na horách pohybovat od minus jednoho do minus čtyř stupňů, v nižších polohách kraje od dvou do pěti stupňů nad nulou.

Nejvíce nehod se stalo na Rychnovsku a Trutnovsku. V Janově na Rychnovsku havaroval autobus, nehoda se obešla bez zranění. Autobus také havaroval na zledovatělé silnici I/37 u Nového Rokytníku na Trutnovsku. Hasiči vyprošťovali vzpříčené nebo sjeté autobusy do příkopů ve Studenci na Trutnovsku, v Javornici a v Lipovce na Rychnovsku.

Bez zranění skončila nehoda dvou osobních aut a nákladního auta na silnici u Solnice na Rychnovsku. Dvě osobní auta havarovala u Českého Meziříčí a také v Lukavici na Rychnovsku. Jedno auto mělo nehodu u Pěčína, jeden člověk se zranil. V Solnici na zledovatělé silnici uvázly tři kamiony.

U Deštného v Orlických horách sjelo auto na silnici vedoucí ne Šerlich se stráně do lesa. "Skončilo převrácené na boku. Ve voze cestovali tři lidé, jednoho člověka záchranáři převezli do nemocnice. Vozidlo budeme vyprošťovat pomocí jeřábu," uvedli hasiči.

Na Trutnovsku havarovalo auto u obce Třebihošť na silnici II/300. Na silnici I/14 u Rtyně v Podkrkonoší uvázl na zledovatělé silnici kamion. Kamion uvázl i na nesjízdné silnice v Kohoutově.

U Dolního Přímu na Hradecku se auto převrátilo na střechu, nehoda se obešla bez zranění. Jeden člověk se zranil v převráceném autě v hradecké čtvrti Piletice a jedním zraněním skončila i nehoda osobního auta mezi mezi Černilovem a Libřicemi na Hradecku. U obce Rašín na Jičínsku sjelo osobní auto do příkopu, kde narazilo do náspu u železničních kolejí. Při nehodě nebyl nikdo zraněn. Ve Velkém Poříčí na Náchodsku narazilo osobní auto do sloupu elektrického vedení, řidič se zranil.

Liberecký kraj

V Libereckém kraji mrzne a sněží, silničáři doporučují zvýšenou opatrnost. I hlavní tahy namrzají, problémy mohou mít řidiči kamionů ve stoupáních. Pozor by si měli dát motoristé na hlavním tahu I/10 na Harrachov, ale také na silnici I/9 na Rumburk nebo na I/13 na Práchni v Kamenickém Šenově. Uvízlý kamion ráno zkomplikoval provoz na silnici I/10 u Držkova na Jablonecku, policie také řešila několik dopravních nehod, obešly se ale bez vážnějších zranění.

Na Liberecku zůstává pro kamiony nad šest tun uzavřená silnice třetí třídy z Mníšku přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu a Hejnice. Komunikace vede chráněnou oblastí, v zimě tam silničáři nemohou solit a vozovka se ve stoupání uklouzává. Motoristé musí na Raspenavu po silnici I/13 přes Frýdlant, která se udržuje chemicky. "Omezení platí odvolání v návaznosti na vývoj sjízdnosti," řekl ČTK Ondřej Svoboda ze společnosti Silnice LK, která má silnice v Libereckém kraji na starosti. Předběžně se počítá s otevřením silnice nejdříve ve čtvrtek.

V Libereckém kraji je dnes ráno většinou zataženo a teploty se pohybují od minus šesti do jednoho stupně nad nulou, stále se objevují sněhové přeháňka. Podle meteorologů vydrží proměnlivá oblačnost většinou se sněhovými přeháňkami po celý den, k večeru by mělo srážek ubývat. Přes den teploty dosáhnou maximálně čtyř stupňů Celsia, na horách bude po celý den mrznout. Vítr může v nárazech přesahovat 50 kilometrů v hodině a v otevřených úsecích se tak mohou tvořit sněhové jazyky.

Moravskoslezský kraj

Především ve vyšších polohách Moravskoslezského kraje by dnes řidiči měli být velmi opatrní. Sjízdnost tam komplikují sněhové přeháňky nebo slabá vrstva sněhu. Místy je i silný vítr. Většina silnic v regionu je ale sjízdná bez omezení a vozovky jsou většinou holé. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Zvýšená pozornost je nutná hlavně na Bruntálsku, kde je kvůli sněžení snížená dohlednost. Před sněhovými přeháňkami ve výšce nad 600 metrů varují silničáři také na Opavsku. Se slabou vrstvou sněhu je nutné počítat v nejvyšších místech Beskyd.

Podle meteorologů budou dnes sněhové přeháňky na většině území. Večer by srážky měly ustávat. Nejvyšší teploty stoupnou na čtyři stupně Celsia, na horách ale může být až minus šest. Na horách se budou místy tvořit také sněhové jazyky.

Olomoucký kraj

Zejména vyšší polohy Olomouckého kraje v noci na dnešek zasáhly silné sněhové přeháňky, hlavní silniční tahy jsou po chemickém posypu sjízdné se zvýšenou opatrností. Na některých silnicích se ráno místy vytvořila zmrzlá vrstva sněhu a sjízdné byly jen s velkými obtížemi. Řidiči si musejí dát pozor také na silný vítr, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Sněžilo hlavně ve střední a severní část Olomouckého kraje. Sníh ráno pokrývá například silnici přes Červenohorské sedlo, která spojuje Šumpersko a Jesenicko. Zbytky rozbředlého sněhu jsou také na silnici z Jeseníku do Hanušovic. Na sníh si musí dát pozor řidiči v okolí Moravského Berouna na Olomoucku či na silniční komunikaci z Mohelnice na Šumpersku směrem na Moravskou Ves. Sněhové přeháňky zasáhly také oblast Konice na Prostějovsku, kde správci silnic varují před silným větrem.

Ráno kolem 07:00 hustě sněžilo i v okolí Olomouce či na Přerovsku. Zhruba dva až tři centimetry sněhu napadly za 30 minut v okolí Svatého Kopečka u Olomouce, kde kvůli tomu bezmála hodinu nejezdily autobusy městské hromadné dopravy do místní části Lošov. Silnice ze Svatého Kopečka do níže položených Samotišek byla zledovatělá a pro autobusy nesjízdná. Velké problémy na této frekventované silniční komunikaci měli i řidiči osobních vozidel. Při sjezdu ze Svatého Kopečka museli jet krokem, jelikož automobily na hladkém ledu ujížděly do stran. První sypač na tuto silnici vyjel až před 08:30.

Počasí způsobilo v Olomouckém kraji dopravní komplikace s nehodami

Policisté v Olomouckém kraji řešili v souvislosti se zimním počasím od rána již čtyři desítky oznámení kvůli nehodám či komplikacím v dopravě. U pěti z nich zasahovali také hasiči, a to na Olomoucku a Přerovsku, zranili se při nich tři lidé, řekla dnes ČTK mluvčí hasičů Lucie Balážová. Motoristé doplatili především na kluzké silnice, které ráno pokryl sníh. Na řadě míst se tvořily kolony. Situace se už zklidňuje, zjistila ČTK.

"Od rána jsme přijali zhruba čtyři desítky oznámení týkajících se komplikací v dopravě. Jednalo se o dopravní nehody či problémy ve sjízdnosti na komunikacích v Olomouckém kraji," řekl ČTK krajský policejní mluvčí Libor Hejtman.

Hasiči podle jejich mluvčí zasahovali ráno u pěti dopravních nehod, tři se staly na Olomoucku a dvě na Přerovsku. "Zasahujeme u Brodku u Přerova ve směru na Dub nad Moravou, kde havarovalo osobní auto, dodávka a kamion, který zůstal viset po srážce na svodidlech. Při nehodě byl jeden člověk zraněn, poskytli jsme první pomoc a předali zdravotnické záchranné službě," uvedla Balážová.

Hasiči zasahují také u Lipníku nad Bečvou u Nových Dvorů, kde se srazil kamion s osobním autem. Zranil se jeden člověk, kterého si převzali do péče záchranáři. "Vyjeli jsme také k nehodě za Týneček, kde ve směru na Šternberk skončil po smyku vůz v příkopu. Zranila se jedna osoba," doplnila mluvčí.

Podle dopravních informací policie jsou komplikace také na D35 na trase Mohelnice - Olomouc. Na 242. kilometru se srazila tři auta, šlo o dvě dodávky a jedno osobní auto. Policisté také upozorňují na ledovku v obci Dolní Újezd na Přerovsku, silnice je průjezdná se zvýšenou opatrností. "V obci Staměřice na Přerovsku je namrzlá komunikace a stojí tam uvízlý kamion," uvedli policisté na svém webu. Na ledovku upozorňují také u obce Niva na Prostějovsku, uvízlo tam nákladní vozidlo.

Pardubický kraj

Na silnice v Pardubickém kraji se po více než dvou týdnech vrátil sníh. Zůstává na vozovkách hlavně ve výše položených oblastech, někde je po solení rozbředlý. Všechny komunikace jsou s opatrností sjízdné.

S vrstvou nového sněhu musejí řidiči počítat například v okolí Lanškrouna, Moravské Třebové, Ústí nad Orlicí, Skutče, Svitav, Vysokého Mýta nebo Žamberka. V oblasti Hlinska, Trhové Kamenice a Nasavrk na Chrudimsku se tvoří ledovka. Zbytky sněhu jsou ale i v nížinách kolem Holic.

Dnes ráno bylo v Pardubickém kraji zataženo, často byl silný až nárazový vítr. Na většině území regionu sněžilo nebo se vyskytovaly sněhové přeháňky. Teploty se pohybovaly mezi minus čtyřmi a plus jedním stupněm.

Středočeský kraj

Ve Středočeském kraji dnes sněží. Hlavní silniční tahy jsou po chemickém posypu sjízdné se zvýšenou opatrností. Řidiči si musejí dát pozor také na vítr. Na silnicích nižších tříd, například na Mělnicku, mohou být zbytky rozbředlého sněhu, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Podle Karla Sulka z krajského dispečinku silničářů je nyní zapojeno do zimní údržby 25 vozidel, místy a v částech regionu, kde napadl sníh, jsou silnice sjízdné se zvýšenou opatrností. "Jedná se zejména o oblasti Kutnohorska a Mnichova Hradiště," uvedl Sulek.

Především ve východní části regionu se objevují sněhové přeháňky, teploty jsou od minus jednoho stupně po jeden stupeň Celsia.

Ústecký kraj

Dálnici D8 na Ústecku ve směru do Německa dnes blokovaly tři a půl hodiny kamiony, přibližně do 9:00. Cesta byla neprůjezdná kvůli sněhu a kluzké vozovce. Policisté v Ústeckém kraji od šesté hodiny ranní řešili tři desítky nehody. Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Dálnice D8 byla neprůjezdná mezi 79. a 80. kilometrem, kamiony blokovaly všechny jízdní pruhy. Problémy byly za Ústím nad Labem ve stoupání k tunelům Libouchec a Panenská. Po deváté hodině se začala kolona aut rozjíždět. Kolony se tvořily už na výjezdu z Ústí nad Labem na Teplice směrem na Úžín.

Kamiony stály také na cestě mezi Teplicemi a Bílinou nebo na silnici 15 v Trnovanech na Litoměřicku. Ve směru na Českou Lípu byla cesta zhruba dvě hodiny neprůjezdná. Ledovku ráno hlásili silničáři na Chomutovsku u obce Droužkovice, sníh ležel na dálnici D7.

Sníh napadl v Krušných horách, silnice II. a III. třídy jsou sjízdné podle cestářů pouze se zvýšenou opatrností.

Kraj Vysočina

Na dálnici D1 na Vysočině se dnes stalo 16 dopravních nehod, uvedla mluvčí policie Dana Čírtková. Zranil se při nich lehce jeden člověk, což policie považuje za "malý zázrak". Srazilo se 25 nákladních aut, osm osobních aut a dva autobusy. Kritický se pro řidiče stal úsek mezi 150. a 130. kilometrem dálnice. Ráno a dopoledne na Vysočině hustě sněžilo, vozovky namrzaly. V podvečer byla dálnice na Vysočině ve směru na Prahu znovu uzavřená kvůli vyprošťování havarovaného kamionu na 136. kilometru u Stránecké Zhoře na Žďársku.

"Specializované firmě se podařilo vyprostit kamion a přetáhnout jej na krajnici. Místo je již uklizeno a policisté mohli v 18:45 obnovit na 141. kilometru provoz na Prahu a zrušit objízdné trasy," uvedla Čírtková.

Po dobu vyprošťování jízdní soupravy, které začalo před 17:00, byla doprava odkláněná na exitu 141 - Velké Meziříčí. Zpět na dálnici auta najížděla na 134. kilometru.

Na dálnici D1 na Vysočině ve směru na Prahu se dnes staly dvě hromadné nehody, a to na 143. a 136. kilometru. Provoz na Prahu byl asi čtyři hodiny zastaven, jedním pruhem mohla začít auta projíždět před 13:00. Několikrát byl dopoledne krátce zastaven i směr na Brno. Policie během dne informovala o několika lehkých zraněních, odpoledne upřesnila, že se na D1 dnes lehce zranil jeden člověk.

Když byla dálnice zcela neprůjezdná, odkláněla policie auta z dálnice na exitu 162 - Velká Bíteš. Zpátky mohla najíždět na 134. kilometru u Měřína. Na dálnici se stalo i několik dalších nehod, jejich počet zatím policie neupřesnila. Na 152. kilometru ve směru na Prahu se srazila dvě nákladní auta a autobus. Nehoda se obešla bez zranění.

Kvůli sněžení a zledovatělým silnicím se stalo mnoho nehod i jinde v kraji. "Od 7:00 jsme přijali oznámení o 65 dopravních nehodách a dalších 13 oznámení se týkalo špatné sjízdnosti komunikací, případně vozidel, která nemohla vyjet," řekla ČTK Kroutilová. Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi obcemi Stáj a Rudolec. Vážně zraněný skončil řidič osobního auta, které dostalo v obci Cetoraz na Pelhřimovsku smyk a narazilo do stromu. Zraněním skončila i nehoda, která se stala kolem 10:30 ve Žďáru nad Sázavou. "Řidič osobního vozidla narazil do nákladního automobilu. Utrpěl vážná zranění a byl letecky transportován do nemocnice," uvedla Kroutilová. Okolnosti a příčinu nehody policie zjišťuje.

Podle dispečinku krajské správy a údržby silnic bylo dopoledne v terénu přes 40 sypačů se solí i inertním posypem. Nejvážnější byla situace na Havlíčkobrodsku a Žďársku, hlavně v okolí Nového Města na Moravě, kde měli řidiči problémy se sjízdností už po ránu. Za deset minut tam podle dispečera krajských silničářů Jiřího Havla napadlo okolo tří centimetrů sněhu, vrstva brzy zledovatěla, tvořily se kolony.

Zlínský kraj

Na několika místech ve Zlínském kraji se dnes ráno vytvořila na silnicích ledovka. Silnice jsou v některých úsecích neprůjezdné, jinde řidiči projedou se zvýšenou opatrností, vyplývá z aktuálních údajů zveřejněných Ředitelstvím silnic a dálnic ČR. V kraji ráno sněžilo, později sněžení ustalo a místy svítilo slunce. Dopravní omezení by měla skončit před polednem. Ráno se v kraji staly dvě desítky dopravních nehod, vyžádaly si tři lehká zranění, řekla ČTK policejní mluvčí Monika Kozumplíková

Kvůli ledovce je neprůjezdná silnice mezi Valašským Meziříčím na Vsetínsku a Bystřicí pod Hostýnem na Kroměřížsku. Jde o úsek dlouhý 21 kilometrů, který vede obcemi Branky, Police, Loučka, Kunovice, Komárno, Osíčko či Chvalčov. Ledovka je také v Lukově, Fryštáku, Veselé, Horní Lhotě a Jasenné na Zlínsku. Vozidla údržby jsou v terénu.

V kraji se ráno staly dvě desítky dopravních nehod, většina z nich se obešla bez zranění, tři lidé byli lehce zraněni. Na Zlínsku policisté evidovali devět nehod, na Kroměřížsku šest, o jednu méně na Vsetínsku a dvě v okrese Uherské Hradiště. Nesjízdné silnice byly podle Kozumplíkové na kopci Syrákov na hranici zlínského a vsetínského okresu, ve Valašském Meziříčí, Vsetíně nebo Luhačovicích. "Někde také uvízly kamiony, u Lukova byly uvízlé tři nákladní automobily," uvedla mluvčí.Silničáři podle ní situaci většinou brzy vyřešili a dopoledne se stav na silnicích postupně zlepšoval.

Silničáři dnes ráno varovali, že vozovky mohou místy namrzat. Teploty se v regionu ráno pohybovaly od minus tří do plus jednoho stupně Celsia, na Vsetínsku klesaly až k minus šesti stupňům Celsia.

Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude dnes v kraji proměnlivá, převážně velká oblačnost, na většině území se sněhovými nebo krupkovými přeháňkami. Odpoledne a večer očekávají meteorologové ubývání srážek. Nejvyšší odpolední teploty by se měly pohybovat mezi dvěma až pěti stupni Celsia. Vát bude čerstvý severozápadní vítr s nárazy kolem 50 kilometrů v hodině. Večer by měl slábnout.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď