CzechTrade dodává přímo z místa kvalitní informace o příležitostech pro export

foto

Jako součást svých služeb poskytuje agentura CzechTrade kvalitní informační servis českým vývozcům, a to prostřednictvím hned několika kanálů. Využívá k tomu především svou zahraniční síť, která působí v téměř 60 zemích světa, ale i ostatní zdroje.

V současné době komplikuje mezinárodní obchod situace spojená s pandemií koronaviru covid-19. Na portálu BusinessInfo.cz (https://www.businessinfo.cz/clanky/koronavirus-jaka-je-situace-ve-svete/) přináší zástupci zahraničních kanceláří CzechTrade nejnovější informace o průběhu nemoci, opatřeních na podporu ekonomiky či vlivu pandemie na obchodní výměnu jednotlivých zemí s Českou republikou.

Rozvětvená sít specialistů

Důležitou součástí informačního servisu jsou exportní příležitosti pro české vývozce, které získávají zahraniční kanceláře CzechTrade a zastupitelské úřady ČR přímo v zahraničí. „Naši specialisté z centrály CzechTrade vyhledávají a aktivně oslovují české dodavatele pro konkrétní poptávky. Dalším zdrojem příležitostí jsou samy zahraniční firmy, které vyplní on-line formulář Czech Business Partner Search, který je k dispozici na našich cizojazyčných webových stránkách. Příležitosti, které zpracováváme a publikujeme, jsou ověřené. Jde o zahraniční poptávky, projekty a tendry, investiční příležitosti a zahraniční nabídky. Po obdržení příležitosti publikujeme na portále BusinessInfo.cz v záložce Příležitosti a tendry, kde je možné si příležitosti filtrovat podle typu (poptávka, nabídka, tendr a investiční příležitost), teritoria a oblasti podnikání,“ vysvětluje Petra Bulková, vedoucí oddělení Exportních příležitostí v CzechTrade.

Specifickým příkladem zahraničních poptávek jsou poptávky, které pokračují setkáním zahraničních nákupčích s vybranými českými dodavateli tzv. Sourcing Days. U těchto poptávek zahraniční kanceláře aktivně vyhledávají kontakty na manažery nákupu. K setkání, dojde v případě oboustranného projevení zájmu o jednání. CzechTrade zorganizuje Sourcing Day, asistuje při samotném jednání a zajišťuje následnou komunikací s nákupčím. Na tato jednání většinou navazují i osobní návštěvy zahraničních nákupčích u vybraných český firem přímo v jejich provozech. V současnosti CzechTrade pořádá tento typ akce i online, aby českým firmám v době pandemie umožnil jednat s nákupčími.

Kooperace s CERN

Portál BusinessInfo.cz publikuje speciální tendry z organizace CERN, které skýtají zajímavé příležitosti pro české výrobce a dodavatele služeb. CERN (Evropská organizace pro jaderný výzkum) je mezinárodní institucí se sídlem v Ženevě. Jde o nejrozsáhlejší výzkumné centrum částicové fyziky na světě.

Provoz CERN vyžaduje průběžné dodávky vybavení a služeb všeho. Vzhledem k šíři vyvíjených aktivit je zřejmé, že jde ročně o obrovské objemy zakázek. Tendry jsou transparentně vyhlašovány, díky participaci České republiky na celém projektu se jich mohou účastnit české firmy. V oblasti průmyslové spolupráce s CERN zastupuje Českou republiku agentura CzechTrade. Jí pověřený pracovník zastává pozici tzv. Industrial Liaison Officer (ILO).

Velké tendry jsou předem avizovány na webových stránkách CERN v záložce „Doing business with CERN“. Ve stejné sekci je možné se zaregistrovat jako potenciální dodavatel a takto získávat výzvy CERN ihned po jejich vypsání.

Menší zakázky, resp. informace o nich, jsou prostřednictvím ILO průběžně publikovány na portálu www.businessinfo.cz. Současně je denně distribuuje Newsletter CzechTrade na registrované odběratele. Registrační formulář najdete na www.czechtrade.cz.

„Mezi nejvíce poptávané položky patří informační technologie, stavební činnosti a materiály, elektrotechnické a elektronické součásti, strojírenské výrobky a suroviny a také vybavení kanceláří. Mezi specifičtější požadavky patří laboratorní vybavení jako jsou částicové detektory, optické a fotonické součásti, chemické látky atd.,“ říká Jan Špunda, ILO CERN v CzechTrade.

Newsletter CzechTrade denně

Informace o příležitostech se k exportérům dostávají prostřednictvím Newsletteru CzechTrade, a to každý den. Jde o bezplatnou službu elektronického zasílání informací, u které si klienti mohou nastavit filtr podle svého výrobního nebo obchodního profilu a dostávat jedinečné informace pravidelně do svého emailu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je úterý 21. března 2023

Očekáváme v 9:00 10°C

Celá předpověď