CVVM: Většina Čechů se zajímá o šíření covidu, bojí se o zdraví blízkých

foto Lidé s respirátory v obchodním centru - ilustrační foto.

Praha - Většina Čechů se stále zajímá o situaci okolo šíření nového typu koronaviru. V červnu to byly více než tři čtvrtiny lidí. Podobný podíl občanů se kvůli covidu bojí o zdraví svých blízkých a také zhoršení ekonomické situace České republiky. Ohledně dalšího vývoje jsou ale lidé spíše optimističtí, zlepšení čekají tři pětiny dotázaných. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Dosud největší zájem o epidemii koronaviru byl v Česku loni v květnu, kdy informace vyhledávalo 85 procent lidí. Jen nepatrně menší zájem byl také letos v únoru a dubnu, kdy dosáhl shodně 82 procent. "V aktuálním červnovém výzkumu jsme zaznamenali mírný pokles zájmu (o pět procentních bodů), který se vrátil na úroveň období od června do prosince 2020," uvedlo CVVM. Více se o dění kolem koronaviru zajímají starší lidé.

O zdraví svých blízkých se kvůli covidu obává 74 procent Čechů, zhoršení ekonomické situace země 73 procent. Necelé dvě třetiny lidí pociťují obavy z omezení zdravotní péče o pacienty s jiným onemocněním, stejně tak si lidé bojí zhoršení ekonomické situace v EU a ve světě. Zhoršení ekonomické situace vlastní domácnosti se bojí 57 procent lidí.

"Co se týče ekonomických obav, tak strach ze zhoršení ekonomické situace vlastní domácnosti je aktuálně nejvyšší za celé sledované období a oproti situaci v únoru 2021 vzrostl o 10 procentních bodů," uvedli statistici. Naopak obavy ze zhoršení ekonomické situace ČR jsou v současnosti nejnižší a oproti únoru 2021 klesly o deset procentních bodů.

Zlepšení situace v dalších měsících očekává 61 procent Čechů. Je to podobné jako v dubnu. Nejpesimističtější byla česká veřejnost v září loňského roku, kdy zlepšení situace očekávalo pouze 11 procent dotázaných.

Více než tři pětiny lidí hodnotí česká opatření proti koronaviru za přiměřená. Pětina je pokládá za nedostatečná a zhruba desetina za přehnaná. Proti dubnu se o 20 procentních bodů zvýšil podíl těch, kteří opatření vnímají jako přiměřená. Naopak výrazně ubylo lidí, podle nichž toho stát v boji proti šíření koronaviru dělá příliš málo. Téměř dvě třetiny Čechů také pokládají opatření za účinná.

Pokud jde o podporu ekonomiky, hodnotí opatření státu za přiměřená 49 procent lidí. Třetina Čechů volila odpověď "příliš málo" a desetina si naopak myslí, že toho stát dělá příliš mnoho. Za účinnou pokládá státní podporu ekonomiky 44 procent veřejnosti, což je o 13 procentních bodů více než při posledním průzkumu v dubnu.

Průzkum se uskutečnil od 29. května do 13. června a zúčastnilo se ho 957 lidí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 29. července 2021

Očekáváme v 1:00 16°C

Celá předpověď