CVVM: Lidé nejvíce důvěřují Vojtěchovi, nejvyšší nedůvěru mají Babiš a Zeman

foto Ilustrační foto - Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Praha - Z čelných představitelů státu věří lidé nejvíc ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (za ANO), jemuž důvěřuje 46 procent Čechů. Na druhém místě je s 39 procenty předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Vyplývá to z červencového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Vojtěch s Rychetským jsou jedinými ze zkoumaných představitelů, u nichž podíl důvěřujících alespoň mírně převážil nad podílem nedůvěřujících. U všech ostatních nedůvěra převyšovala podíl vyjadřované důvěry. Nejvyšší nedůvěru mají premiér Andrej Babiš (ANO) a prezident Miloš Zeman.

CVVM Sociologického ústavu Akademie věd ČR předložilo respondentům seznam 29 vrcholných ústavních činitelů, zařazeni na něj byli prezident, předseda Senátu, předseda Poslanecké sněmovny, členové vlády, předsedové poslaneckých klubů parlamentních politických stran, ombudsman, guvernér České národní banky (ČNB) a předseda Ústavního soudu.

Se stejným podílem důvěry jako u Rychetského figuruje na třetím místě ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), u ní ale již podíl nedůvěry (44 procent) převyšuje důvěru. Na čtvrtém místě skončila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), jíž důvěřuje 34 procent a nedůvěřuje 51 procent lidí. Za ní s nevelkým odstupem a podílem důvěry okolo tří desetin figurují místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu a zároveň i ministr dopravy Karel Havlíček, guvernér ČNB Jiří Rusnok, ministr školství Robert Plaga a premiér Babiš, u nichž se vzájemně liší jen podíly nedůvěřujících.

Nejméně důvěryhodným je předseda vlády, jemuž nedůvěřuje 67 procent lidí. Následuje prezident Zeman s 65 procenty a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s 62 procenty. Šéfovi poslaneckého klubu ANO Jaroslavu Faltýnkovi pak nedůvěřuje 61 procent lidí. Polovina či více dotázaných vyjadřovala nedůvěru ještě i ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO), ministru kultury Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD) a ministryni Schillerové.

V porovnání s loňským červnem se podle autorů průzkumu snížila důvěra, popřípadě zvýšila nedůvěra u prezidenta Zemana, premiéra Babiše, ministrů Hamáčka a Benešové, dále u Faltýnka a Rychetského, předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL Jana Bartoška, předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka, místopředsedy vlády a ministra životního prostředí Richarda Brabce a ministra kultury Zaorálka. "U tří zkoumaných představitelů pak došlo k souběžnému zvýšení podílu důvěry i nedůvěry," uvedlo CVVM. Jde o ministry Havlíčka a Plagu a předsedu Senátu Miloše Vystrčila.

Průzkum se uskutečnil od 26. června do 11. července a účastnilo se ho 904 občanů ČR starších 15 let.

Deset ústavních činitelů s největšími podíly důvěry (v pct.):

Jméno Důvěra
Adam Vojtěch 46
Pavel Rychetský 39
Jana Maláčová 39
Alena Schillerová 34
Karel Havlíček 30
Jiří Rusnok 29
Andrej Babiš 29
Robert Plaga 29
Jan Hamáček 27
Miloš Zeman 27

 

Zdroj: CVVM

Deset ústavních činitelů s největšími podíly nedůvěry (v pct.):

Jméno nedůvěra
Andrej Babiš 67
Miloš Zeman 65
Jan Hamáček 62
Jaroslav Faltýnek 61
Marie Benešová 54
Lubomír Zaorálek 54
Alena Schillerová 51
Radim Fiala 45
Jana Maláčová 44
Robert Plaga 43

 

Zdroj: CVVM

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pátek 17. září 2021

Očekáváme v 5:00 13°C

Celá předpověď