ČVUT láká na studentskou formuli, 3D tisk z kovu nebo na navařování laserem

foto Vítězové z Assenu. Tým CTU Car Tech tvoří asi 30 studentů bakalářského, magisterského i doktorského studia Fakulty strojní a Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Letos získali v soutěži Formula Student první místo v kate- gorii Náklady a výroba. V tuzemsku se závodí na polygonu v Mostě.

Fakulta strojní v Praze představuje na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně patnáct vlastních novinek z oblasti vědy a výzkumu.

Největší zájem návštěvníků brněnského výstaviště zřejmě vyvolá poslední model studentské formule. Jde o projekt týmu CTU CarTech který letos výborně uspěl na mezinárodních závodech a získal několik pódiových umístění.

Unikátní technologie 3D tisku z kovu, vyvinutá společně s firmou Kovosvit MAS, patří do kategorie Hybrid Manufacturing. Umožňuje vytvářet kovové dílce navařováním elektrickým obloukem a jejich obrábění v jednom pracovním prostoru s nesrovnatelně nižšími náklady. Vyšší produktivitu a přesnost přináší Systém pro vyrovnávání a upnutí obrobku. „Mechatronická upínka“ dokáže na čtvrtinu zkrátit čas pro vyrovnání a upnutí velkých obrobků.

Biomechanika. Tribologický povlak se zvýšenou korozní ochranou chrání povrch implantátů v kloubních spojeních před otěrem přilehlými měkkými tkáněmi.  V oblasti biomechaniky byl ve spolupráci se společností ProSpon vyvinut otěruvzdorný povlak pro ortopedické implantáty. Chrání jejich povrch v kloubních spojeních před otěrem přilehlými měkkými tkáněmi.

Sestava pro výuku PLC programování a virtuálního zprovoznění automatizačních linek pomáhá předcházet problémům a chybám, které by mohly vzniknout v návrhu, výrobě a zapojování linek. Získané znalosti ušetří náklady i čas.

Virtuální modely pro kontrolu a optimalizace technologií obrábění jsou účinným nástrojem pro realistické simulace chování strojů a procesů.

Na digitálním dvojčeti, sestaveném z virtuální stanice CNC řídicího systému stroje, modelu MKP nosné struktury stroje včetně pohonů, řízení pohonů a původního SW ČVUT lze simulovat celý proces obrábění.

Ventilátorová komora Alton s radiálním ventilátorem a volně uloženým oběžným kolem byla vyvinutá se společností Alteko za pomoci počítačové simulace proudění CFD. Mezi výhody nové komory patří minimalizace vzniku lokálních tlakových ztrát, vyšší energetická účinnost a nižší akustický výkon. Tichá lokální větrací jednotka s otočným rekuperačním výměníkem, vyvinutá ve spolupráci se společností Recuair, je určena pro obytné místnosti. Díky unikátní otočné konstrukci dosahuje účinnost zpětné- ho získávání tepla až 94 procenta a umožňuje provoz i pod bodem mrazu.

Navařované struktury laserem se uplatňují v opravárenství nebo při výrobě nových součástí. Tuto technologii je možné využít ve výrobě prototypů, v sériové výrobě dílců i v automatickém režimu a opravárenství. Gravírované struktury laserem se uplatní ve výrobě složitých a těžko obrobitelných materiálů.

Ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR a firmou TechTest byl vyvinut nový elektronický systém pro detekci latentních daktyloskopických stop RecoDactylus. Zařízení dokáže spojovat vyhledávání i zajišťování stop v jedné rychlé proceduře a urychlí tím práci kriminalistů.

Kompozitový vzduchovod pro cvičný proudový letoun L-39 NG vznikl se spolupráci s VZLÚ a společností Aero Vodochody Aero- space. Druhou ukázkou z leteckého oboru bude měřicí pracoviště pro zkoušky flutterové odolnosti lehkých sportovních letadel.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 29. května 2020

Očekáváme v 5:00 9°C

Celá předpověď