ČVUT: Česká cisterna v arabské poušti

foto Mobilní systém S.A.W.E.R. bude ve větším provedení hlavním českým technologickým exponátem na Všeobecné světové výstavě EXPO 2020 v Dubaj

Proměnit suchou a horkou poušť v zelenou krajinu může leckomu připadat jako sen, zásluhou českých vědců se však začal měnit v realitu.

Fotogalerie

Vše začalo v Buštěhradu, kde se specialistům z Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB) a Fakulty strojní (FS) ČVUT podařilo v roce 2018 (www.sawer.cz) spustit do provozu zařízení vyrábějící vodu ze vzduchu. Přihodilo se to v laboratoři simulující pouštní podnebí. Mobilní systém S.A.W.E.R. (solar-air-water-earth-resources) o velikosti lodního kontejneru předvedl, že je schopen vyprodukovat až sto litrů vody denně.

Letos v létě vyrobil S.A.W.E.R. první desítky litrů vody přímo v rozpáleném terénu. Stalo se v poušti Sweihan ve Spojených arabských emirátech. Tato země nebyla vybrána náhodou – dílo expertů z UCEEB a FS ČVUT a Akademie věd ČR bude hlavním technologickým exponátem v pavilonu České republiky na Všeobecné světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji, která začne v Emirátech v říjnu příštího roku.

„Instalace nám trvala týden, přičemž nejtěžší bylo umístění solárních panelů na střechy kontejnerů,“ říká docent Tomáš Matuška z ČVUT. „Podstatné je, že panely generují dostatek energie na výrobu vody a dokonce i na chlazení a osvětlení kontejnerů“.

Mobilní verze systému S.A.W.E.R. tvoří dvě jednotky. Jedna generuje elektrickou energii, teplo a chlad, ve druhé se ze vzduchu adsorbuje destilovaná voda.

V národním pavilonu bude počátkem roku 2020 instalována větší verze s kapacitou přes 500 litrů denně. Destilovanou vodu upraví mineralizační jednotka WatiMin na pitnou, nebo ji fotobioreaktor promění na závlahový roztok, s jehož pomocí se bude kultivovat písek kolem pavilonu.

„Pokud se ukáže, že mobilní verze bude dostatečně efektivní, může najít praktické využití kdekoli na světě, " je přesvědčen český komisař pro EXPO Jiří František Potužník.

Systém S.A.W.E.R. obsahuje i další české patenty a inovace – včetně původních postupů pěstování podpovrchových kultur, z nichž mohou i v pouštním písku růst užitkové plodiny. Úspěšně je testuje Botanický ústav Akademie věd v Průhonicích.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je úterý 9. srpna 2022

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď