CulturEU: nová on-line příručka pro financování kultury a kreativity

foto Eurokomisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež Marija Gabrielová

Evropská komise vydala interaktivní příručku, která mapuje dostupné možnosti financování kulturního a kreativního sektoru v EU. CulturEU, jak se nové on-line kontaktní místo označuje, je určeno subjektům z kulturních a kreativních průmyslů, jež se rozhodnou hledat finanční podporu na úrovni EU.

Umělci, tvůrci a pracovníci v kultuře mohou v současné době vybírat z celkem 75 možností v rámci 21 různých programů EU. Kromě strukturálních fondů a programu InvestEU mezi ně patří také program Kreativní Evropa nebo největší unijní program pro výzkum a inovace Horizont Evropa aj. Kreativci a kulturní aktéři přiznávají, že vyznat se v takové nabídce bývá mnohdy náročné. 

Snazší orientaci a nalezení nejvhodnějšího programu pro financování vlastního projektu má proto zájemcům poskytnout nová on-line příručka CulturEU. Několika kliknutími zavede žadatele na místo s přehledně zpracovanými možnostmi vybranými přímo na míru. 

„Kulturní a kreativní odvětví mají jedinečnou schopnost zlepšovat kvalitu života, vytvářet vazby mezi komunitami, stimulovat tvorbu pracovních míst, podporovat růst a inspirovat další odvětví činností. Bylo načase poskytnout kulturním aktérům pomocnou ruku při hledání evropských finančních prostředků a sdružit do jediné příručky všechny možnosti financování, které jim EU nabízí,“ uvedla komisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež Marija Gabrielová. 

Přehledná a jednoduchá příručka určená pro každého zájemce bez ohledu na velikost či obor působnosti, která by pomohla s orientací ve struktuře financování kulturních a kreativních odvětví, v unii silně chyběla. “Opatření na zastavení pandemie se na těchto průmyslech podepsala obzvláště silně a lidé živicí se uměním a talentem se mnohdy ze dne na den ocitli bez živobytí. Každá dostupná pomoc je proto vítaná,“ uvedla k tomu poslankyně Evropského parlamentu Martina Dlabajová (nezávislá za ANO), která se kulturním a kreativním průmyslům dlouhodobě věnuje. 

„Líbí se mi, že v nové on-line příručce najdeme kromě informací o dostupném financování pro kulturní a kreativní průmysly také inspirativní příklady a osvědčené postupy,“ dodala. 

Příručka CulturEU automaticky filtruje možnosti financování podle potřeb, odvětví a typu organizace, která o něj žádá. Počítá se s její pravidelnou aktualizací a informacemi o nejnovějších výzvách. Počátkem roku 2022 bude přeložena do všech jazyků EU. 

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 24. března 2023

Očekáváme v 19:00 13°C

Celá předpověď