Patnáct evropských zemí včetně ČR chce společný systém protivzdušné obrany

foto Jednání ministrů obrany NATO v Bruselu 13. října 2022.

Brusel - Německo a 14 dalších spojenců NATO, včetně Česka a Slovenska, podepsalo prohlášení o záměru společného nákupu systémů protivzdušné obrany. Podle agentury Reuters to dnes oznámila německá ministryně obrany Christine Lambrechtová. Jedná se o projekt společné protiraketové obrany, o němž v srpnu v Praze hovořil německý kancléř Olaf Scholz. Země NATO probraly jaderné plány, podle ministra obrany jsou Spojené státy stále pevně připraveny bránit celé území Severoatlantické aliance.

Fotogalerie

Evropské státy, které se chtějí podílet na obranném systému proti balistickým raketám a dalším hrozbám ze vzduchu podle návrhu německého kancléře, podepsaly prohlášení na okraj nynějšího setkání ministrů obrany v bruselské centrále NATO. Předběžná smlouva má odstartovat první plánování rozsáhlého projektu.

Podle agentury Reuters se na projektu hodlá kromě Německa, Česka a Slovenska podílet také Británie, Norsko, Maďarsko, Bulharsko, Belgie, Finsko, Lotyšsko, Litva, Nizozemsko, Rumunsko a Slovinsko. Kromě toho se podle diplomatů chce připojit také Estonsko, uvedla agentura DPA.

Podpisu deklarace o projektu s názvem European Sky Shield Initiative se za Česko zúčastnil náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec, vyplývá z fotografie, kterou na twitteru zveřejnilo německé ministerstvo obrany.

Podle Lambrechtové by se v případě nákupu systému protivzdušné obrany mohlo jednat o izraelský systém Arrow 3, ale ještě nepadlo definitivní rozhodnutí. Země také usilují o pořízení dalších amerických systémů Patriot, kterým je už nyní vyzbrojen bundeswehr nebo nizozemská armáda. Cílem má být výrazné zvětšení raketového deštníku propojením několika systémů a zvýšená ochrana před balistickými raketami či útoky s pomocí bezpilotních letounů.

"Jedná se o mezinárodní iniciativu vedenou Německem, která má za cíl prohloubit spolupráci západních zemí a zvýšit efektivitu při budování systému pozemní protivzdušné obrany," sdělil ČTK mluvčí ministerstva obrany Jiří Táborský. "Jedná se o deklaraci vůle všech zúčastněných států postupovat společně v případech, kde se protnou obranné plány na budování pozemní protivzdušné obrany," dodal.

České ministerstvo nedávno rozhodlo o nákupu protivzdušného raketového systému krátkého a středního dosahu SHORAD, pořídí za 13,7 miliardy korun raketové komplety SPYDER od izraelské státní společnosti Rafael. Vojáci také mohou využívat přenosný protiletadlový raketový systém velmi krátkého dosahu RBS-70. Systémy dalekého dosahu od rozdělení Československa k dispozici Česká republika nemá.

Scholz v srpnovém projevu na Univerzitě Karlově v Praze hovořil o svých představách budoucnosti demokratické Evropy. Jako hrozbu zmínil nedostatečnou vzdušnou obranu, do které by rád zapojil ostatní evropské země. "A Německo bude tuto budoucí protivzdušnou obranu navíc koncipovat tak, aby se na ní mohly podílet, pokud o to budou mít zájem, i evropští sousedé, například Poláci, pobaltské země, Nizozemci, Češi, Slováci nebo naši skandinávští partneři," řekl Scholz.

O chystaném podepsání dokumentu ve středu informoval německý zpravodajský časopis Der Spiegel. Plán je reakcí na ruskou invazi na Ukrajinu. Mnoho evropských zemí si uvědomilo, že se na protivzdušné obraně v uplynulých letech příliš šetřilo, napsal Der Spiegel.

Země NATO probraly jaderné plány, USA budou podle Austina bránit spojence

Spojené státy jsou stále pevně připraveny bránit celé území Severoatlantické aliance. Prohlásil to dnes americký ministr obrany Lloyd Austin před jednáním jaderné plánovací skupiny NATO. Ministři na ní probrali aktuální stav připravenosti nukleárního arzenálu v době, kdy Rusko hrozí nasazením jaderných zbraní na Ukrajině. Aliance potvrdila, že příští týden uspořádá pravidelné cvičení vzdušných sil schopných nést jaderné zbraně.

Poté, co ruská armáda v minulých týdnech začala ustupovat ukrajinské protiofenzivě, přitvrdil prezident Vladimir Putin rétoriku a vyhlásil mobilizaci a nelegální anexi čtyř oblastí na východě Ukrajiny. Moskva podle něj odpoví na útoky na tyto regiony všemi prostředky.

Američtí představitelé dali opakovaně najevo, že Rusko musí počítat s tvrdými následky, pokud na Ukrajině použije jaderné zbraně. Jak konkrétně by Washington zareagoval, nespecifikovali.

"Jsme připraveni bránit každý centimetr území NATO, pokud a jakmile to bude potřeba,“ řekl dnes Austin.

Generální tajemník aliance Jens Stoltenberg v úterý uvedl, že NATO monitoruje ruský jaderný arzenál a nezjistila žádnou nebývalou aktivitu. Spojenci podle něj nehodlají kvůli ruským hrozbám zrušit či odložit každoroční cvičení sil jaderného odstrašení, do něhož se letos mají během týdne zapojit letouny armád 14 zemí třicetičlenné vojenské organizace. Zrušení manévrů by "vyslalo špatný signál" Moskvě, řekl Stoltenberg.

Vedle Spojených států disponují z aliančních zemí jadernými zbraněmi také Británie a Francie.

"Je to rutinní cvičení, je celé o připravenosti," řekl novinářům v Bruselu britský ministr obrany Ben Wallace, podle něhož i dnešní jednání sloužilo k ujištění, že "jsme připraveni na cokoliv". Dodal, že i Rusko chystá krátce po aliančním cvičení své pravidelné manévry, NATO však podle něj nechce kvůli současné situaci měnit zaběhlé plány. Spojenecké cvičení se má uskutečnit na území vzdáleném více než tisíc kilometrů od ruských hranic.

Po jednání jaderné plánovací skupiny pokračují ministři obrany v další agendě dvoudenního bruselského zasedání. Na programu mají mimo jiné debatu o možném navýšení výroby zbraní, které má přispět k doplnění skladů aliančních armád a další podpoře Ukrajiny.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 4. října 2023

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď